K U L T U R A

Imininy ulicy Święty Marcin

Święty Marcin na koniu...  Foto:
Święty Marcin na koniu...

Święty Marcin na koniu...

Pachnące rogalami święto, jedyne w swoim rodzaju. W najbliższy piątek na ulicy Święty Marcin. Plan obchodów wygląda następująco:

godz. 9.00 Gra Miejska „Uratuj imieniny ulicy, znajdź św. Marcina i pomóż mu dotrzeć na korowód świętomarciński”

Św. Marcin nie może dotrzeć na imieniny ulicy. Chodzą słuchy, że zaginął. Gracze wcielają się w rolę detektywów, którzy umożliwiają mu udział w korowodzie świętomarcińskim dzięki rozwikłaniu zagadki opartej o elementy miasta związane ze Świętym Marcinem.

godz. 10.00-18.00 Kiermasz rogali

ul. Św. Marcin (stragany staną na szerokim chodniku wzdłuż wieżowców Alfy)

godz. 10.00-18.00 Powiatowa Komenda Uzupełnień | Punkt rekrutacyjny 3 Bastion Grolman
ul. Św. Marcin 71

Powiatowa Komenda Uzupełnień jest kolejnym projektem Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman, mającym na celu przybliżenie Poznaniakom i Wielkopolanom Historii Powstania Wielkopolskiego i Wojsk Wielkopolskich biorących udział w wojnie Polsko – Bolszewickiej z lat 1919-1921.
W zaimprowizowanym punkcie rekrutacyjnym „przyjmować” będą kandydatów chcących wstąpić w szeregi Wojsk Wielkopolskich, zostają oni wciągnięci na listę ewidencyjną, otrzymują pamiątkowe legitymacje, przechodzą wstępne badanie lekarskie i skrócone przeszkolenie wojskowe, by później ubrać się w mundur strzelca bądź siostry z okresu 1919-1921. Nasi „rekruci” otrzymują także ulotki i informację o danym okresie oraz mają zrobione pamiątkowe zdjęcie aparatem z epoki.
11 listopada, w święto Św. Marcina chcieli byśmy przypomnieć historię Straży Ludowej, formacji biorącej czynny udział zarówno w przygotowaniach jak i samym Powstaniu Wielkopolskim, a także, od początku swojego istnienia, historycznie związanej z Hotelem Royal.

godz. 11.00 Poranek dla dzieci
Filmy z cyklu „Baśnie i bajki polskie” ze Studia Filmów Animowanych w Poznaniu oraz warsztaty plastyczne dla dzieci
Kino Muza | bilety 10 zł; dla mieszkańców ulicy Św. Marcin: 5 zł

godz. 11.00-13.00 i 15.00-17.00 Koncerty na Ulicy Święty Marcin
Zagrają: Bajzel, Lech Dyblik, Tadeusz Lis, Kataryniarz Tadziu, Dj Boogie, Dj Top Cut, Grupa Bębniarska „Więcej Basu”

Bajzel to niespokojny, artystyczny duch, który sam komponuje, pisze teksty i nagrywa wszystkie dźwięki. Przy pomocy zapętlania ampli perkusyjnych, gitar granych oraz wolaki śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę do złudzenia brzmiącą jak kilkuosobowa formacja.| www.myspace.com/bajzel

Lech Dyblik – polski aktor filmowy i telewizyjny, pasjonuje się specyficznym i nieznanym w Polsce gatunkiem rosyjskiej muzyki –”szansonem” (tzw. muzyką bandycką), którą wykonuje od 2008 roku.| www.dyblik.pl

Tadeusz Lis czyli „człowiek-orkiestra” to najpopularniejszy poznański bard, który chce w swojej muzyce wskrzesić klimat prywatek z lat sześćdziesiątych.

Tadeusz Zajdowicz – leszczyński kataryniarz, jest najstarszym z czterech kataryniarzy w Polsce i gra na najstarszej sprawnej (ponad 100-letnie) katarynce w naszym kraju.| www.kataryniarztadziu.pl

Dj Boogie na DJ’skiej mapie pojawił się około 2005 roku. Jego sety oparte są na muzyce RNB, Hip-Hop lub Funk, Disko i Soul, albo są fuzją obu grup. | www.myspace.com/djboogie

Grupa Bębniarska „Więcej Basu” powstała dwa lata temu z pasji do muzyki afrykańskiej. Jej ideą jest dawanie jak najWIĘCEJ BASU.

godz. 12.00 Bajeczna Świętomarcińska u Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich, ul. Św. Marcin

Z okna biblioteki Stefan Friedmann czytać będzie fragmenty swojej książki „Przygody podróżnika Pipsa i jego przyjaciół: papugi Terefery i psa Klipsa”. Ta pełna humoru opowieść o mądrej papudze Tereferii, leniwym psie Klipsie, ich panu, podejrzanych typach, sprytnym kocie i przepisowi na placki ziemniaczane, nie tylko rozśmieszy czytelników, lecz także pokaże im, co jest naprawdę ważne.

godz. 12.00-18.00 Akcja Inner Art | Brama teatralna
ul. Św. Marcin 28, dziedziniec obok Kina Muza

godz. 12.00 Kabareciarz Szymon Łątkowski
Stand-up związany ze św. Marcinem

godz. 15.00 BEZ VAT – „Od Nowa”
Działanie improwizacyjne mające na celu ODNOWIENIE widzenia przestrzeni, w jakiej będzie się odbywać. Stanowić będzie również próbę spojrzenia OD NOWA na jakość
relacji międzyludzkich poprzez zaproszenie widzów do współdziałania.

godz. 16.00 Melancholikot – „Lament”
Młoda grupa aktorska składająca się z absolwentek teatrologii poznańskiej postanowiła
wykorzystać swoją teoretyczną wiedzę w twórczej działalności.

godz. 17.00 CONCRIT – „Ślepa uliczka”
Aktorzy pragną na nowo włączyć się w tkankę miejską, swoimi działaniami chcą poruszyć zrutynizowane ścieżki pieszych. Dopiero wtedy, wybici z codziennego tranzytu, będą mogli zauważyć, jak bardzo ugrzęźli w betonowych strukturach miasta. Celem jest zdystansowanie się od sztywnych, plastikowych ram, w które wtłacza nas popkultura.

godz. 13.00-18.00 Zwiedzanie Bibliotek Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich, ul. Św. Marcin

Tego dnia czytelnia i katalogi będą otwarte dla publiczności (w czytelni stare czasopisma otwarte na dacie 11 listopada). Na piętrze prezentowane będą stare zdjęcia biblioteki, wizerunki postaci Św. Marcina, a także artykuły dotyczące ulicy Św. Marcin. Będzie to jedna z ostatnich okazji, żeby zwiedzić tę siedzibę Biblioteki Raczyńskich.

godz. 13.00 Korowód Świętomarciński – start
Kościół pw. św. Marcina

Tegoroczny korowód ubarwią nowe elementy.
Zrealizujemy 4 projekty nagrodzone w konkursie „Tropem tradycji”: „Jesienna gwardia” Stowarzyszenia Kulturalnego Inicjatyw Miejskich o2 (foto), „QŃ” Mariusza Harmasza reprezentującego Stowarzyszenie Misietupodoba, „Parada Wolności” Agnieszki Gierach i „Projekt 1” Arety Puchalskiej i Karoliny Grzeszczuk.
W tym roku Lech Pils zaprasza wszystkich Marcinów z Poznania, Wielkopolski, całego kraju i świata na wspólne świętowanie imienin. 11 listopada Poznań stanie się złotą stolicą Marcinów. Tego dnia każdy Marcin będzie mógł dołączyć do orszaku św. Marcina, przejść główną ulicą miasta oraz odebrać złoty pakiet pełen niespodzianek. Wieczorem poznaniacy zaśpiewają Marcinom gromkie „Sto lat”, a Lech Pils obdaruje ich tradycyjnymi, świętomarcińskimi rogalami. Imieninowy wieczór zakończy pokaz fajerwerków ufundowany przez Lecha Pilsa. Już dziś zapraszamy wszystkich solenizantów wraz z rodzinami i przyjaciółmi na pierwsze w Polsce imieniny Marcinów. Wszyscy chętni mogą zgłosić swój udział poprzez www.facebook.com/lechpils lub osobiście w dniu „Imienin ulicy Św. Marcin”, 11.11.11 do godz. 13.00 (Namiot Lecha Pilsa, skrzyżowanie ulic Św. Marcin – al. Marcinkowskiego).

godz. 13.40-14.30 Przekazanie klucza św. Marcinowi przez prezydenta Miasta Poznania
CK Zamek / scena

godz. 14.30 Działania przestrzenne | Wędrowni Architekci – start
ul. Św. Marcin

Finał warsztatów „Wy-strój Świętego Marcina” – spotkań artystycznych, w których brali udział mieszkańcy ul. Św. Marcin i okolic.

godz. 14.00-19.00 Akcja Inner Art | Brama kramikowa
ul. Św. Marcin 35, dziedziniec kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Św. Marcin/Ratajczaka

Małe podwórko na kilka godzin przerodzi się w targowisko rozmaitości, znajdziecie tam Wszystko: począwszy od unikatowej biżuterii po niezwykłe kolorowe akcesoria rowerowe.
Do akcji włączyli się „weterani” rękodzieła, którzy przekształcili swoją pasję w interes jak:
• KORALIANKI, pasjonaci, którzy chcą zaprezentować swoje możliwości,
• AGATA BIELEŃ, która z ciężkiego metalu tworzy lekką i ażurową biżuterię.
• recyklująca i szyjąca nerki MASZYNOWNIA
• oraz „przypadkowi” twórcy, którzy o swoich umiejętnościach przekonali się dzięki
zajęciom z rękodzieła w CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ na poznańskich Zawadach. Zapraszamy każdego, kto ceni sobie jakość wynikającą z pracy ręcznej oraz chce wspierać młodych lokalnych twórców.

godz. 14.00-21.00 Akcja Inner Art | Brama pięć de – mode:lina
ul. Św. Marcin 69, dziedziniec za klubem Czytelnia

Daj się wciągnąć w oddziałującą na zmysły miejska interwencje, która poprzez zabawę pobudzi wyobraźnię i pozwoli odkryć ukryty potencjał mijanych codziennie miejsc. Spójrz
na przestrzenie bram i podwórzy z innej perspektywy, odkryj ich niezauważalne oblicza. „Pięć De” to nie numer mieszkania, to piąty wymiar architektury – ten który łączy ze sobą
przestrzeń, czas i zachowanie.

godz. 15.00-19.00 Akcja Inner Art | Brama audiowizualna
ul. Św. Marcin 76, dziedziniec kamienicy między hotelem Lech a Wydziałem Historycznym UAM

W bramie audiowizualnej zobaczyć będzie można filmy o Poznaniu z czasów, w których jeszcze nikomu nie śnił się trójwymiar. Będą one przeplatane z bardzo współczesnymi doznaniami słuchowymi z ulicy Św. Marcin, w którym przeszłość spotka się z nadzieją, ale też marazmem. Posłuchać będzie można też dokumentacji z projektu audio-etnograficznego „Miasto dźwięków” autorstwa Agaty Stanisz.

godz. 16.00 Wykład o ulicy Święty Marcin
Kawiarnia „Kociak”, ul. Św. Marcin

Prezentacja będzie okazją do poznania historii Ulicy Święty Marcin i zmian, jakich dokonywano na niej przez ostatnie 100 lat. Ilustracjami do opowieści będą zdjęcia współczesne, ukazujące często miejsca niezauważalne. Zaprezentujemy również fotografie i pocztówki archiwalne, które przeniosą nas na ulice niegdyś tętniącą życiem i będącą prawdziwą wizytówką miasta.

godz. 17.00 Samorząd Studencki Akademii Muzycznej / koncert
Kluboksięgarnia Głośna

godz. 17.00 Pokaz rosyjskiego filmu niemego „Szczęście” (1935) z muzyką na żywo w wykonaniu Kwartetu Jorgi
Kino Muza | bilety 10 zł; dla mieszkańców ulicy Św. Marcin: 5 zł

godz. 17.30 Finał Imieniny Marcinów
CK Zamek / scena

godz. 18.00 start sceny koncertowej: koncert JRM i Ellorien
CK Zamek / scena

JRM – Jigowo-Reelowi Maniacy istnieją od blisko 22 lat i grają tradycyjną muzykę celtycką w nurcie World Music, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesnymi aranżacjami. Na Imieniny Ulicy Św. Marcin 2011 wraz z wrocławską formacją tańca irlandzkiego Ellorien grupa zaprezentuje koncert zatytułowany “Celtyckie brzmienie i taniec – Celtic groove and dance”.

Ellorien o wrocławski zespół tańca irlandzkiego istniejący od 2004 roku. W styczniu 2007 roku grupa rozpoczęła współpracę z Sarah Clark, pod której okiem tancerki doskonalą technikę oraz kształtują układy choreograficzne w tradycyjnych rytmach celtyckich (jig, reel, polka, double-jig, hornpipe, slip jig, a apella i inne).

godz. 19.20 Wspólnota Burego Misia
CK Zamek / scena

Celem wspólnoty jest pomoc dla ludzi upośledzonych umysłowo i fizycznie (integracja, udzielania schronienia, opieki, rehabilitacji i rekreacji).

godz. 19.30 koncert finałowy: Maciej Maleńczuk
CK Zamek / scena

Maciej Maleńczuk zawsze był postacią wyrazistą. Niezależnie od tego, czym się zajmował, przyciągał uwagę. Świetny tekściarz, rock’n’rollowiec pełną gębą, jest jednym z niewielu polskich artystów, który bez wahania potrafi zmierzyć się z piosenką w prawie każdej formie. Solo, z Homo Twist i Pudelsami nagrywał albumy, które na dobre wpisały się w historię polskiej muzyki.
Projket „Psychodancing” to swego rodzaju kontynuacja „Psychopopu”, którą przed laty propagował razem z Pudelsami. Obok kompozycji własnych pojawiają się na nim przeróbki starych szlagierów, rewelacyjnie zaśpiewane i zagrane covery. Maleńczuk w roli dancingowego grajka jest zarówno psycho, jak i pop.

godz. 21.00 Pokaz sztucznych ogni

Wystawa “Święty Marcin na Świętym Marcinie”
ul. Św. Marcin 69, podwórze kamienicy

Na plenerowej wystawie zobaczyć będzie można Ulicę Święty Marcin z początku XX wieku. Obok archiwalnych fotografii (pochodzących ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu) zaprezentujemy również współczesny wizerunek głównej ulicy miasta. Zestawienie takie jest nie tylko sentymentalna podróżą w przeszłość, ale też bardzo pouczającą lekcją.
Na wystawie swoje miejsce znajdą również fotografie ukazujące to, co zazwyczaj pozostaje niezauważalne. Malownicze podwórka świętomarcińskich kamienic, zaskakujące klatki schodowe i pełne uroku detale…

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz