K U L T U R A

Muzyka z Kórnika powoli wybrzmiewa

Agnieszka Adamczak  Foto: Agnieszka Adamczak

Agnieszka Adamczak Foto: Agnieszka AdamczakNiestety… to już jest prawie koniec. Kończy się VII Letni Festiwal Muzyka z Kórnika. W najbliższą niedzielę miłośnicy dobrej muzyki spotkają się przedostatni raz.

Zaplanowany na niedzielę koncert muzyki operowej został nazwany końcowym, gdyż przewidziany był w programie festiwalu jako ostatnie wydarzenie, które miało się odbyć na scenie w Arboretum. Ze względu na liczną publiczność towarzyszącą Muzyce z Kórnika 2011, rozważamy jednak przeniesienie koncertu finałowego z zamku do Arboretum, aby mogło go wysłuchać 500-600 osób, podczas gdy w sali zamkowej mieści się tylko 120 osób – informuje Anna Dolska.

Koncert Końcowy w każdym calu operowy? W programie niedzielnego koncertu znajdą się przeboje z oper Verdiego, Mozarta, oraz. Czajkowskiego. Goście, którzy pojawią się na koncercie będą także mogli liczyć na kilka muzycznych niespodzianek.

Wystąpią: Agnieszka Adamczak (sopran), Mikołaj Adamczak (tenor), Marcin Hutek (baryton), Michał Francuz (fortepian).

Zapraszamy do Arboretum Zamku w Kórniku w niedzielę (21.08) na godzinę 18:00. Wstęp jest wolny, a wchodzić będzie można już od godziny 17:15.

/

Agnieszka Adamczak kończyła z wyróżnieniem studia w klasie śpiewu solowego prof. Katarzyny Rymarczyk w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach u Renaty Scotto, Francisco Araizy, Iona Buzei i Heleny Łazarskiej. W 2005 roku debiutowała rolą Paminy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. W roku 2006 została zakwalifikowana spośród blisko 450 śpiewaków do tytułowej partii w operze Franza von Suppé Die schöne Galathee, którą, z wielkim powodzeniem, wykonała w międzynarodowej obsadzie podczas Festiwalu Operowego w Rheinsbergu (Niemcy). W maju 2008 zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Słoniowskiej w Dusznikach Zdroju.

W latach 2008 – 2010 była zaangażowana w Internationale Opernstudio w Zurychu. Na scenie Opery Zuryskiej brała udział w przedstawieniach: Peer Gynt – jako erste Säterin, Kinderring – jako Woglinde i Helmwige, Czarodziejski Flet dla dzieci – jako Pamina, die lustige Nibelungen – jako Krimhild, der Ferne Klang – jako Mädchen i Luisa Miller – jako Laura, oraz w licznych koncertach na terenie Szwajcarii. W czerwcu 2009 zdobyła I nagrodę na konkursie im. Anneliese Rothenberger w Niemczech. W listopadzie 2009 została laureatką w Concorso Internazionale di Canto “La Bohéme” , a w styczniu 2010 wystąpiła w partii Musetty w Teatro Filharmonico w Weronie. W czerwcu 2010 zdobyła II nagrodę w 29 edycji International Hans Gabor Belvedere Singing Competition 2010.

Występując w kraju i za granicą współpracowała z takimi dyrygentami jak: Eivind Gullberg Jensen, Jochen Rieder, Ingo Metzmacher, Massimo Zanetti, Andrea Battistoni, Mieczysław Dondajewski, Marcin Sompoliński, Maciej Figas i reżyserami: Matthias von Stegmann, Jens-Daniel Herzog, miano Michieletto, Ivan Stefanutti, Ryszard Peryt.

Mikołaj Adamczak urodził się w 1986 roku w Poznaniu. W roku 2005 rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Do roku 2008 był studentem w klasie Wojciecha Drabowicza, a następnie Krystyny Pakulskiej. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Ryszarda Karczykowskiego.

W 2006 roku Adamczak brał udział w Poznańskim Festiwalu Mozartowskim. W 2008 roku zdobył II miejsce w kategorii głosów męskich na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrable na Słowacji, a także został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju. Adamczak był uczestnikiem kursów mistrzowskich Klausa Hagera, Heleny Łazarskiej i Ryszarda Karczykowskiego.

W styczniu 2009 roku Adamczak został zwycięzcą przesłuchań na partię Leńskiego (Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego). Spektakl został wystawiony podczas Międzynarodowego Festiwalu dla Młodych Śpiewaków Operowych w Kammeroper Schloss Rheinsberg (reż. Yuri Alexandrov, kier. muzyczne Michael Helmrath). W marcu 2009 roku Adamczak wystąpił u boku słynnego barytona Siergieja Leiferkusa i dyrygenta Łukasza Borowicza podczas koncertu z cyklu „Gwiazdy Światowych Scen Operowych” w Poznańskiej Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego. W lipcu 2009 roku wielokrotnie występował podczas Gal Operowych organizowanych przez Kammeroper Schloss Rheinsberg na terenie Niemiec. W listopadzie 2009 roku wziął udział w XI Festiwalu Muzyki Romantycznej w Skierniewicach. W marcu 2010 roku występował w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. S. Lutosławskiego (Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Aurelio Canonici), a także podczas Wielkiego Turnieju Tenorów w Sali Kongresowej w Warszawie. W maju bieżącego roku wystąpił w Łotewskiej Filharmonii Narodowej, a na początku czerwca – podczas Gali Operowej w Zurichu organizowanej przez Verein Opera, do której udziału został zaproszony przez słynnego meksykańskiego tenora, Fransisco Araiza’e.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz