K U L T U R A

CZARNY ŁABĘDŹ – czyli sypiając z wrogiem…

czarny labedz  Foto: czarny labedz

czarny labedz Foto: czarny labedzCzarny Łabędź to chyba jedna z bardziej oczekiwanych premier tego roku. Nie otrzymał co prawda Złotego Globu za najlepszy film, ale nagrodzona została grająca główną rolę Natalie Portman. Film ten wymieniany jest również jako jeden z “pewniaków” do Oscarów.

Film jest… niezwykły. Wciągający, wstrząsający, piękny i przerażający. To co podkreśla większość wychodzących z kina to rola Natalie Portman. Aktorka zagrała rzeczywiście wspaniale.

Czarny Łabędź to historia Niny (Natalie Portman) – młodej, ambitnej baletnicy “zmagającej się” z rolą życia – Królowej Łabędzi w balecie Jezioro Łabędzie. Rola ta to nie lada wyzwanie – czy delikatna i słodka Nina, idealna jako Biały Łabędź, będzie potrafiła zatańczyć także partię Czarnego Łabędzia – mrocznego alter ego Królowej? Nina ciężko pracuje, aby osiągnąć swój cel – zagrać doskonale. Całe otoczenie zdaje się działać przeciwko niej – nadmiernie opiekuńcza i despotyczna matka, zazdrosne rywalki, czyniący dwuznaczne propozycje reżyser. Nina wydaje się przez nich osaczona, nie rozumie zawiści, zazdrości. Jednocześnie stara się wydobyć z siebie cechy czarnego łabędzia, aby idealnie odtworzyć je w tańcu, zmienia się, i tak bardzo identyfikuje się z rolą, że aż… Ale nie zdradzajmy szczegółów, aby nie pozbawiać widzów tego dreszczyku emocji.

O samym filmie było głośno jeszcze przed światową premierą za sprawą sceny miłosnej odegranej przez Natalie Portman i Milę Kunis. Mila Kunis gra postać Lily, głównej rywalki Niny. Lily jest piękna, wyzywająca i szalona. To ona budzi w Ninie cechy demonicznego Czarnego Łabędzia.

Natalie Portman za swoją rolę została nagrodzona Złotym Globem. Z informacji pochodzących zza kadru wynika, że do roli baletnicy przygotowywała się od roku, intensywnie trenując, a wszystkie partie taneczne w filmie zatańczyła sama, bez pomocy dublerki. Na planie filmowym poznała także swojego obecnego chłopaka – francuskiego tancerza i choreografa Benjamina Millepieda. Za kilka miesięcy urodzi swoje pierwsze dziecko.

Na uwagę zasługuje także Barbara Hershey w roli matki Niny, uroczo brzydki Vincent Cassel w roli reżysera baletowego, czy dawno nie widziana Winona Ryder w roli przebrzmiałej  primabaleriny.

Od dziś możecie wybrać się do kina i sami wystawić oceny. My dajemy 5+.

OBSADA

Nina Sayers – Natalie Portman

Lily – Mila Kunis

reżyser Thomas Leroy – Vincent Cassel

Beth Macintyre – Winona Ryder

Reżyseria Darren Aronofsky

Muzyka – Clint Mansell
Zdjęcia – Matthew Libatique

Czarny Łabędź to majstersztyk aktorski Natalie Portman – polecamy również to video

/

/

news@lepszyPOZNAN.pl Foto: news@lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz