Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 9 KWIETNIA

Dawny Hotel Saski, przy ulicy Wrocławskiej  Foto:

9 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Filipiny – Dzień Bohaterów
Tunezja – Dzień Męczenników

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA Urodzeni 9 kwietnia mają obrotny umysł obfitujący w pomysły i projekty, lecz jest to charakter bez skrupułów, nie przebierający w środkach. Jest to natura żądna przygód. Osoba urodzona 9 kwietnia na każdym polu pracy do jakiej się zabierze pragnie występować jako pionier, jest postępowa, dąży do oryginalności i samodzielności. Nieraz się zdarza, że odbywa dalsze podróże i wycieczki do dalekich krajów. (Według horoskopu Jana Starży Dzierżbickiego)

Imieniny obchodzą: Maria, Marceli, Maja, Dymitr

Patronką dnia jest św. Maria Kleofasowa. Należała do najbliższego grona Pana Jezusa w czasie Jego ziemskiej wędrówki po palestyńskiej ziemi. Wraz z Maryją stała pod krzyżem Jezusowym, jak stwierdza św. Jan Apostoł i Ewangelista: Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra matki Jego – Maria, żona Kleofasa.

Cytaty na dziś:

– Najczęściej spotykaną formą komunikowania się małżonków jest obojętność. Luc Thore
– Jeżeli ktoś żyje z tego, że zwalcza wroga, jest zainteresowany tym, aby wróg pozostał przy życiu. Frederich Nietzsche (1844 – 1900)
– Mądrość jest morzem płytkim, ale burzliwym, a głupota bezdennym, ale martwym. Aleksander Świętochowski
– Po łacinie: AD VOCEM – Do słowa – Przychodzi mi na myśl.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1736 Pamiątkowa tabliczka na ścianie kamienicy nr 50 (niedaleko ul. Wodnej) informuje o największej powodzi, jaką zdołano opisać w Poznaniu. “R.1736. 9 IV LII” głosi napis na tabliczce. Do tego miejsca podeszła woda 9 kwietnia 1736 r. Jeszcze jedna ciekawostka: Kamienica nazywana jest „Pod Daszkiem” – ponoć dlatego, że na tutejszym daszku zatrzymał się król August II Mocny, gdy pijany wypadł z okna podczas wizyty na Starym Rynku w 1700 r. g

Powódź w Poznaniu

1757 W Glinnie pod Poznaniem urodził się Wojciech Bogusławski, dyrektor teatru, dramatopisarz, aktor zwany „ojcem sceny polskiej”. Twórca pierwszego stałego zespołu zawodowego aktorów i pierwszej szkoły dramatycznej, autor i tłumacz około 80 utworów operowych (Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale) Zmarł 23 lipca 1829 roku.

Głaz pamiątkowy w miejscu urodzenia Wojciecha Bogusławskiego w Glinnie Foto: wikipedia

Głaz pamiątkowy w miejscu urodzenia Wojciecha Bogusławskiego w Glinnie, fot: wikipedia

Dawny Hotel Saski, przy ulicy Wrocławskiej

Dawny Hotel Saski – wg wikipedii jest to najstarszy istniejący budynek hotelowy w Poznaniu, obecnie nie pełni już swojej pierwotnej roli. Został wybudowany w latach 1796-1797. W 1807 r. występował w nim ze swoim zespołem Wojciech Bogusławski. Związany jest także z pobytem wojsk napoleońskich w 1806 i 1812 roku w Poznaniu; mieszkał w nim sam cesarz Napoleon Bonaparte, w czasie odwrotu spod Moskwy. Obecny wygląd elewacji pochodzi z przebudowy dokonanej pod koniec XIX w. Na fasadzie znajduje się tablica, upamiętniająca pobyt Napoleona i występy Bogusławskiego.

1888 Poznań odwiedziła niemiecka cesarzowa Wiktoria, małżonka Fryderyka III, by pomóc ofiarom powodzi, która nawiedziła miasto.

Wizyta cesarzowej Wiktorii w Poznaniu

Cesarzowa Wiktoria w Poznaniu

Powódź na Chwaliszewie w 1888 roku

Powódź na Chwaliszewie w 1888 roku

1891 Na dzisiejszym Placu Ratajskiego, wtedy Królewskim uroczyście odsłonięto fontannę Perseusza i Andromedy, według projektu J. Pfhula. Była ona podarkiem dla miasta od cesarzowej Wiktorii z okazji jej wizyty w Poznaniu w 1888 r. Dziś fontanna ta znajduje się w Parku Wilsona, gdzie została przeniesiona w 1956 roku.

Fontanna Perseusza i Andromedy na dawnym Placu Królewskim (dziś Cyryla Ratajskiego)

1919 Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu zarządził ośmiogodzinny dzień pracy w przemyśle i handlu.

1928 We Wrześni urodził się Stanisław Matyja, żołnierz junaków gen. Andersa, przywódca robotniczych wystąpień Poznańskiego Czerwca, harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego.

Stanisław_Matyja Foto: poznan.wikia.comJako pierwszy zaprotestował przeciwko łamaniu praw pracowniczych w ZISPO (1953). „Byłem wzburzony do tego stopnia, – wspominał po latach – że wziąłem nóż tapicerski i zacząłem się wspinać na słup głośnikowy, aby przeciąć druty” (z głośników nadawano wówczas propagandową pogadankę). Kiedy wezwano go do Komitetu Zakładowego PZPR, udało mu się wywalczyć tyle, że nie podwyższono mu normy pracy. Wówczas po raz pierwszy koledzy z zakładu uznali, że „Matyja nie boi się rozmawiać z władzą”.

W 1980 roku został honorowym członkiem NSZZ “Solidarności” w HCP. Został wydelegowany przez załogę zakładów do odsłonięcia 28 czerwca 1981 roku “Poznańskich Krzyży”, gdzie wygłosił wzruszające przemówienie, w którym wzywał Polaków do solidarności. SB próbowała bezskutecznie temu zapobiec próbując wykorzystać fakt wpisania jego ojca na Volkslistę w czasie wojny.

Stanisław Matyja zmarł 20 grudnia 1985 r. i został pochowany na Cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu. 25 czerwca 2010 roku imieniem Stanisława Matyi uroczyście nazwano fragment ulicy Towarowej (między mostem Dworcowym a Wierzbięcicami). [Fot: poznan.wikia.com]

Stanisław Maryja i Anna Strzałkowska podczas uroczystości odsloniecie pomnika Poznańskiego Czerwca [28.06.1981]

Stanisław Matyja (drugi z lewej) oraz Anna Strzałkowska w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 na pl. Mickiewicza, 28.06.1981, fot. Jak Kołodziejki / Cyryl

1938 Prawykonanie polskie baletu “Harnasie” Karola Szymanowskiego w Poznaniu.

Harnasie w Poznaniu

1944 (niedziela) Z baz na terenie Wielkiej Brytanii wystartowało 399 amerykańskich bombowców. Piloci 142 maszyn otrzymali trudne zadanie polegające na zniszczeniu bardzo odległego celu, jakim były obiekty przemysłowe w Poznaniu.

W powietrzu znalazły się samoloty B-24 Liberator oraz słynne ,,Latające Fortece” B-17. Na trasie przelotu, panowały trudne warunki atmosferyczne – gwałtowne burze, silne opady deszczu. Kłopoty z nawigacją sprawiły, że wiele załóg wybrało atak na cele zapasowe. Ostatecznie nad Poznaniem pojawiły się 33 bombowce Boeing B-17 „Flying Fortress”, operujące na wysokości 6700 m. Głównym celem nalotu, była filia zakładów lotniczych Focke-Wulf, znajdująca się na trenie Poznańskich Targów. Kolejne cele to zakłady Deutsche Waffen und Munitionwerke (przedwojenny H. Cegielski) oraz filia zakładów Focke-Wulf w Krzesinach.

Zdjęcie z alianckiego bombardowania Poznania Foto: www.odkrywca.pl

Zdjęcie z alianckiego bombardowania Poznania, fot: www.odkrywca.pl

Znaczny rozrzut bomb spowodował zniszczenia w rejonie Dworca Głównego, Jeżyc, Wildy, Rataj i Starołęki. Na Dworcu Głównym, przypadkowo zniszczono wojskowy pociąg, w którym zginęło ok. 150 żołnierzy niemieckich, co w połączeniu ze znacznymi uszkodzeniami zakładów w Krzesinach, DWM i hal montażowych na terenie targów dało dobry wynik nalotu, który przeprowadzono mocno okrojonymi siłami. Niestety, mieszkańcy Poznania przyzwyczaili się do częstych alarmów przeciwlotniczych, które nigdy nie kończyły się bombardowaniem. Wyrobiło to przekonanie o braku konieczności przestrzegania zasad zachowania się na wypadek ataku powietrznego.

W wyniku nalotu zginęło 82 cywilów, w tym 47 Polaków. Kolejny atak bombowy na Poznań przeprowadzono 29 maja 1944 r. Groby ofiar nalotu z dnia 9 kwietnia 1944 r. znajdują się na terenie cmentarza Miłostowo.

Więcej na ten temat: M. Krzyżaniak, Amerykańskie naloty bombowe na Poznań w 1944 r PDF

Św. Marcin - Teatr Animacji1945 We wrześniu 1939 roku miał zainaugurować swoją działalność Teatr Marionetek prowadzony przez Halinę Lubicz i to ten czas często uważa się za początki sceny, która po kilkunastu zmianach nazwy od 1989 roku nosi obecnie nazwę Teatru Animacji.

W Teatrze Marionetek na 1 września planowano premierę Kota w butach Benedykta Hertzta, do której oczywiście nie doszło. Grupa zdecydowała się na działalność konspiracyjną i w czasie wojny przygotowała cztery premiery.

Tuż po wojnie Lubicz rozpoczęła starania o możliwość utworzenia Poznańskiego Teatru Marionetek, na co 9 kwietnia 1945 uzyskała zgodę Zarządu Miejskiego.

Wieloletnią siedzibą teatru stał się dom przy kościele Św. Marcina. Początkowo w teatrze nie było nawet pracowni plastycznej, która powstała dopiero w 1947 roku i prowadziła ją Irena Pikiel – plastyczka i scenografka teatrów lalkowych.

1971 W Poznaniu urodził się Rafał Szukała, pływak, wicemistrz olimpijski, mistrz świata i Europy.

Rafał Szukała Foto: KS WartaUkończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu oraz studia psychologiczne i informatyczne na amerykańskim University of Iowa (1997). W ciągu kariery sportowej reprezentował kluby poznańskie Wartę i Olimpię, w USA Mission Viejo Nadadores i University of Iowa.

Specjalizował się w stylu motylkowym, był pierwszym polskim mistrzem Europy i świata w pływaniu.

Startował trzykrotnie w igrzyskach olimpijskich (Seul 1988, Barcelona 1992, Atlanta 1996), zdobywając tytuł wicemistrzowski w wyścigu na 100 m stylem motylkowym w 1992 (za Amerykaninem Pablo Moralesem); na tych samych igrzyskach był 4. na 200 m stylem motylkowym.

W 1994 w Rzymie sięgnął po pierwsze w historii polskiego pływania mistrzostwo świata (100 m stylem motylkowym). Zdobył 10 tytułów mistrza Polski seniorów, ustanowił kilkadziesiąt rekordów Polski (na basenie 50- i 25-metrowym).

Oficjalnie zakończył karierę sportową w grudniu 2001 w Poznaniu. Chorąży polskiej reprezentacji olimpijskiej podczas igrzysk w Atlancie 1996.

Cztery razy znalazł się w czołowej dziesiątce plebiscytu “Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski (1989 6. miejsce, 1992 3. miejsce, 1993 6. miejsce, 1994 2. miejsce). Obecnie mieszka w Chicago, pracuje jako informatyk na Giełdzie Nowojorskiej. [fot: KS Warta Poznań]

1987 W godzinach popołudniowych w Parku Tysiąclecia rozpoczęto akcję czynów społecznych w dzielnicy Nowe Miasto. (KMP)

Park 1000-lecia od Komandorii Foto: wikipedia/cc

ZDARZYŁO SIĘ 9 KWIETNIA

1241 W bitwie pod Legnicą zginął Henryk Pobożny. Mimo klęski Polaków zahamowano pochód Tatarów na Zachód.

1336 Urodził się Timur Chromy, Tamerlan – władca potężnego państwa azjatyckiego. Założyciel dynastii Timurydów; do historii przeszedł nie tylko jako okrutny zdobywca, ale również jako mecenas sztuki.

1424 Władysław Jagiełło wydał w Wieluniu edykt przeciw heretykom, zwłaszcza husytom.

Gargantua i Pantagruel Rabelais, pierwsze wydanie z 1532 roku1553 W Paryżu zmarł Francois Rabelais, pisarz francuski.

Autor renesansowego arcydzieła, powieści „Gargantua i Pantagruel”, wyszydzającej przestarzałe średniowieczne instytucje i propagującej wzór społeczeństwa rządzonego według renesansowych ideałów.

Nawet na łożu śmierci odznaczał się poczuciem humoru. Kiedy udzielający mu komunii ksiądz zapytał, czy poznaje Zbawiciela, artysta odpowiedział: Niestety, tak! Poznaję go po wierzchowcu! (czyniąc aluzję do osła, na którym jechał Chrystus). [fot. pierwsze wydanie z 1532 roku, wikipedia]

1682 Francuski odkrywca Renè de La Salle objął we władanie Francji oba brzegi Missisipi. Ku czci króla Francji Ludwika XIV nazwał te tereny Luizjaną.

1807 Napoleon Bonaparte wydał dekret o utworzeniu pułku polskich Szwoleżerów Gwardii.

1835 Urodził się Leopold II Koburg, król Belgii. W 1885 roku został władcą Wolnego Państwa Konga, kolonii w środkowej Afryce. Przez wiele lat była to jego prywatna własność w której panowało niewolnictwo, a Leopold II prowadził rabunkową gospodarkę pozyskując kauczuk i kość słoniową. W 1908 roku po ujawnieniu tych faktów wybuchła afera, która doprowadziła do tego, że kontrolę nad terytorium, odtąd znanym jako Kongo Belgijskie, przejęło państwo. (zm. 1909).

1838 Otwarcie londyńskiej National Gallery przy Trafalgar Square.

Fontanna przed National Galery w Londynie na Trafalgar Square Foto: wikipedia

1867 Senat USA ratyfikował zakup Alaski.

1872 Samuel Percy opatentował mleko w proszku.

1887 Urodził się Konrad Tom, scenarzysta, reżyser, aktor kina polskiego i żydowskiego. Autor szmoncesu “Sęk” i słów wielu przebojów. Jego żoną była aktorka Zula Pogorzelska. Autor scenariuszy do filmów: Antek policmajster 1935 (razem z Emanuelem Szlechterem), Ada, to nie wypada 1936 (zm. 1957).

1909 W Wielkiej Brytanii wyprodukowano pierwsze kryte autobusy piętrowe.

1926 Urodził się Hugh Hefner, założyciel i wydawca Playboy’a.

Hugh Hefner ze swoimi króliczkami

1932 Urodził się Carl Perkins, kompozytor i piosenkarz amerykański.

Był autorem i pierwszym wykonawcą przeboju “Blue Suede Shoes”. W 1956 piosenka ta dotarła na 2. miejsce listy Billboardu, a kilka lat później została wielkim przebojem w wykonaniu Elvisa Presleya. Jego piosenki nagrywali również Beatlesi. W marcu 1956 roku, z powodu nieszczęśliwego wypadku, Perkins musiał wycofać się ze świata muzycznego. W 1987 roku przyjęto go do Rock’N’Rollowego Salonu Sławy.

1933 Urodził się Jean-Paul Belmondo, aktor francuski. Stał się jednym z głównych aktorów francuskiej nowej fali, symbolizował bunt młodości, występował głównie w kryminałach i komediach.

1936 Jerzy Maksymiuk, polski kompozytor, pianista i dyrygent. Od 1983 pierwszy dyrygent BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow.

1940 Niemcy dokonały inwazji na Norwegię i Danię.

1944 Urodził się Gene Parsons, perkusista grupy The Byrds.

Amerykańska formacja ma na koncie m.in. piosenki „Turn Turn Turn” oraz „Mr. Tambourine Man”, które w 1965 roku dotarły na top magazynu “Billboard”. W 1991 roku zespół trafił do Rock & Roll Hall Of Fame.

1949 Sejm przyjął ustawę o likwidacji analfabetyzmu w Polsce.

1952 Rozpoczęła działalność Polska Akademia Nauk. Powołano Prezydium PAN.

1958 Amerykańscy lekarze zaprezentowali pierwsze „płucoserce” – przyrząd służący do oddychania pacjentowi podczas operacji serca.

1965 Komisja Praw Człowieka przy ONZ uchwaliła, z inicjatywy Polski, rezolucje w sprawie nieprzedawnienia i karania zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.

1966 Watykan unieważnił ustanowiony w 1564 roku „Index Librorum Prohibitorum” – Wykaz Ksiąg Zakazanych (ostatnie wydanie ukazało się w 1949 r.)

1969 W klubie Speakeasy w Londynie odbył się pierwszy oficjalny koncert King Crimson. Grupa wystąpiła w Poznaniu 9 czerwca 2000 roku w Arenie.

King Crimson w Poznaniu

1970 Paul McCartney ogłosił oficjalnie rozpad grupy The Beatles.

1971 Ukazał się pierwszy singiel Ringo Starra “I Don’t Come Easy”.

1972 Urodził się Katarzyna Pakosińska, polska artystka Kabaretu Moralnego Niepokoju.

Ponieważ je śmiech jest zaraźliwy proponujemy arię z jej śmiechem:

1981 Urodził się Ireneusz Jeleń, polski piłkarz, reprezentant Polski.

1992 W Katowicach zmarł Alfred Szklarski – prozaik. Autor książek dla młodzieży, m.in. cyklu powieściowego o przygodach Tomka Wilmowskiego.

Przygody Tomka Wilmowskiego Alfreda Szklarskiego

1996 Grupa Siouxie And The Banshees zakończyła działalność. Oficjalnie poinformowano, że nie chcą skończyć jak Sex Pistols.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Fill Me In” – Craig David; UK Top Album „Play” – Moby.

2003 Parlament Europejski większością głosów opowiedział się za przystąpieniem Polski i pozostałych krajów kandydujących do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Za przyjęciem Polski do Unii głosowało 509 deputowanych obecnych na sesji plenarnej w Strasburgu.

2005 Książę Walii Karol poślubił swoją wieloletnią kochankę Camillę Parker Bowles.

Urodzeni 9 kwietnia mają obrotny umysł obfitujący w pomysły i projekty, lecz jest to charakter bez skrupułów, nie przebierający w środkach. Jest to natura żądna przygód. Osoba urodzona 9 kwietnia na każdym polu pracy do jakiej się zabierze pragnie występować jako pionier, jest postępowa, dąży do oryginalności i samodzielności. Nieraz się zdarza, że odbywa dalsze podróże i wycieczki do dalekich krajów.

Kobieta dziś urodzona – jest pełna życia i temperamentu, nie czyni niczego połowicznie – a wszystkim dookoła pragnie udzielić swego entuzjazmu.

Urodzonych 9 kwietnia możemy najczęściej spotkać w rozmaitych instytucjach społecznych, komitetach, zebraniach – gdzie w życiu społecznym, towarzyskim i w reformach społecznych znajdują ujście swej energii. (Według horoskopu Jana Starży Dzierżbickiego)

Imieniny obchodzą: Maria, Marceli, Maja, Dymitr

Maria, imię występujące w wielu językach, w hebrajskim, aramejskim znaczy umiłowana przez Jahwe, przez Boga, napawająca miłością. Imię znane ze Starego i Nowego Testamentu, otaczane szczególną czcią w chrześcijaństwie, zwłaszcza od czasu, kiedy sobór efeski w 431 roku uroczyście ogłosił, że Maria jest nie tylko matką Chrystusa, lecz też Bogurodzicą, Matką Boską. Od tej pory zaczął się usankcjonowany oficjalnie kult maryjny w chrześcijaństwie, powstawały kościoły ku jej czci, rozwijała się sztuka sakralna. Imienia tego początkowo unikano w Polsce ze względu na kult religijny, potem jedno z najpopularniejszych imion. Panie noszące to imię są bardzo odpowiedzialne, opiekuńcze i wrażliwe. Rzadko wybiegają myślami w przyszłość, są bardzo praktyczne. Zawsze dotrzymują słowa i wypełniają dane obietnice. Dbają o dom i rodzinę. Przejawiają zdolności manualne, lubią ręczne robótki domowe jak haftowanie, szydełkowanie czy robienie na drutach. Mają dobry słuch i zdolności muzyczne. Kochają życie na łonie natury i podróże w towarzystwie bliskich. Lubią polne kwiaty.

Inne formy imienia Maria to; Marianna, Marzena, Mariola, Marietta, Maryna.

Kolorem dla Marii jest niebieski, a zwierzęciem – sroka.

Marceli, imię łacińskie, pochodzi od nazwy patrycjuszowskiego rodu – Marcelli. Marceli jest dużą indywidualnością, chodzi własnymi drogami. Żądny władzy, nieraz popada w konflikty z otoczeniem. W potrzebie służy pomocą i radą. Docenia szerokie znajomości, dba o kontakty towarzyskie, odbywa podróże.

Dymitr to inaczej Demetriusz, Dymitriusz czy Dymitry. Jest to imię pochodzenia greckiego oznaczające osobę należącą do bogini Demeter. Dymitr jest osobą o wielkim sercu, który zawsze pragnie nieść pomoc innym i czerpie z tego siłę dla całego swego postępowania. Kocha także zwierzęta, przyrodę i dobrą sztukę. Jego ulubioną formą wypoczynku jest sport, bądź spędzanie czasu na łonie natury. Lubi dobrą zabawę oraz smaczne potrawy w miłym i romantycznym otoczeniu. Ulubionym kolorem Dymitra jest fiolet a zwierzę to kot.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, fotopolska.eu, poznan.wikia.com, www.odkrywca.pl, KS Warta, cc/wikipedia, karolszymanowski.pl, wikipedia/cc, MKZ, Jan Kołodziejski / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz