125 lat Chóru Katedralnego

pchk1

Poznański Chór Katedralny obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia. Zespół śpiewaków, którego początki sięgają XV wieku, uważany za najstarszy chór w Polsce, do dziś jest aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego w kraju i za granicą. Na 8 grudnia chór zaplanował uroczysty koncert jubileuszowy w katedrze poznańskiej.

pchk1

Właśnie tego dnia w 1884 roku rozpoczęła się historia chóru w jego dzisiejszym kształcie i nazwie. Koncert jubileuszowy stanowić będzie jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej, siódmej już edycji Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego. Poprzedzi go Msza św. w intencji muzyków celebrowana przez Biskupa Marka Jędraszewskiego w poznańskiej Katedrze o godz. 19.00.

pchk2

Poznański Chór Katedralny, wpisując się w najstarszą tradycję chóralistyki, jest przede wszystkim zespołem liturgicznym, dlatego też śpiewa podczas głównych nabożeństw katedralnych. Chór do dzisiaj propaguje najwybitniejsze dzieła polskiej i światowej literatury chóralnej podczas licznych koncertów, stał się też inspiracją do powołania Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.

Do powstania chóru katedralnego 125 lat temu przyczynił się kontynuator wielkiej tradycji muzycznej katedry poznańskiej i animator życia muzycznego, ks. Józef Surzyński. Od 1881 roku pełnił on funkcję organisty i dyrygenta chóru katedry poznańskiej. Jako edytor i twórca współczesnego chóru chłopięco-męskiego przy katedrze poznańskiej w roku 1884, zapoczątkował renesans dawnej muzyki w Polsce. Stworzył tym samym podwaliny polskiej muzykologii oraz polskiego edytorstwa muzycznego. Spowodował wprowadzenie poważnego repertuaru w chórach kościelnych i świeckich.

Tradycje te kontynuował od 1914 roku wybitnej klasy dyrygent, ks. Wacław Gieburowski. Na czas jego działalności przypadał ogromny rozwój zespołu śpiewaczego, a muzycy z katedry poznańskiej zasłynęli w całej Polsce i daleko poza jej granicami. Ks. Gieburowski ukazywał w doskonałym wykonaniu twórczość kompozytorów polskich z XVI i XVII wieku, z czasów największej świetności muzyki kościelnej. Transmisje koncertów chóru katedralnego przez rozgłośnię Polskiego Radia w Poznaniu cieszyły się ogromnym powodzeniem nie tylko w Polsce.

W okresie swojej powojennej działalności chór, którym dyrygował m.in. ks. Zdzisław Bernat, występował w wielu miejscowościach w Polsce i za granicą, brał udział w licznych koncertach w ramach festiwali muzycznych na wielu estradach, współpracował z Fundacją dla Międzynarodowych Kontaktów Kulturalnych “Azymuth” w Belgii, dokonując m.in. nagrań płyt długogrających. We wrześniu 2001 roku, Federacja Chórów Unii Europejskiej, uznając wszechstronność Chóru i zdolność do harmonijnego łączenia tradycji ze współczesnością i przyszłością, przyznała Poznańskiemu Chórowi Katedralnemu tytuły “Chóru Historycznego” i “Chóru Unii Europejskiej”.

pchk3

25 października 2009 roku w warszawskiej Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela Poznański Chór Katedralny otrzymał medal „Gloriam Dei Cantare” (Śpiewający Chwałę Boga), przyznawany przez federację Caecilianum osobom szczególnie zasłużonym w propagowaniu chóralnej muzyki kościelnej i idei zrzeszenia chórów kościelnych.

.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz