Aglomeracja Sport

100 lat Warty Poznań – szukamy zdjęć!

100 lat Warty Poznań  Foto:

Warta ma 100 lat – to kawał historii poznańskiego sportu. Klub zachęca swoich kibiców do poszperania w domowych archiwach. Jeżeli wśród zdjęć macie fotografie związane Wartą – prześlijcie je do klubu. Zgromadzone zbiory znajda się na specjalnej wystawie.

Klub powstał 15 czerwca 1912 roku. Już 18 sierpnia piłkarze Warty rozegrali pierwszy mecz – ich rywalem była niemiecka Hertha. W najśmielszych marzeniach nikt nie przewidywał, że Warciarze rozgromią rywali 9:2.

100 lat Warty PoznańPo zakończeniu I Wojny Światowej Warta zgłosiła swój akces do Polskiego Związku Piłki Nożnej i zdobyła pierwsze w wolnej Polsce mistrzostwo okręgu. Sukces ten powtórzyła w następnych latach, dzięki czemu uzyskała prawo startu w finale pierwszych piłkarskich mistrzostw Polski (zajęła w nich III miejsce). Zawodnik Warciarzy – Einbacher – zagrał natomiast w pierwszym międzypaństwowym meczu Polski z Węgrami. Rok 1929 był przełomowy dla piłkarskiego zespołu Warty. W 17 lat od chwili powstania klubu Warciarze sięgnęli po pierwszy tytuł Mistrza Polski, wygrywając ligową rywalizację z przewaga jednego punktu nad Garbarnią Kraków i trzech nad innym krakowskim zespołem – Wisłą.

Piłkarze Warty nie zrezygnowali z futbolu w czasie hitlerowskiej okupacji. Pod firmą Wildy, uczestniczyli w konspiracyjnych rozgrywkach o mistrzostwo Poznania. Kiedy tylko najkrwawsza z wojen się skończyła, zawodnicy Warty wybiegli na zdewastowany stadion przy ul. Rolnej. W 1946 roku

Niestety, krótko potem dla zespołu nadeszły gorsze czasy. W 1950 roku Warta po raz pierwszy w historii opuściła ekstraklasę, a w 1952 roku spadła nawet z II ligi. Kadrowo zespół nie był w stanie skutecznie konkurować z rywalami i w 1995 roku opuścił I ligę. Nie dość, że nie zdołał do niej powrócić, to po roku gry na zapleczu pierwszego frontu spadł do III ligi. Awans do II ligi udało się wywalczyć dopiero w 2007 roku, na 95-lecie Klubu, po meczach barażowych z Unią Janikowo.

Wzwiązku z obchodami stulecia Warty Poznań, w siedzibie klubu w marcu zaprezentowana zostanie starannie wyselekcjonowana galeria zdjęć. Klub zachęca swoich kibiców do wzięcia udziału w konkursie, w którym pięciu zwycięzców otrzyma koszulki z okolicznościowym herbem Warty.

Fotografie można przesyłać na adres e-mail: info@wartapoznansa.pl . W tytule wiadomości należy wpisać: “Sto zdjęć na stulecie Warty”. Zdjęcia można dostarczyć także do siedziby klubu osobiście, wcześniej kontaktując się z klubem za pośrednictwem infolinii (512 482 206).

Na podstawie www.wartapoznansa.pl

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Chciałbym tylko doprecyzować, że ta niemiecka Hertha z pierwszego meczu Warty w historii, to nie była Hertha Berlin, jak wielu dzisiejszych czytelników może skojarzyć, ale Hertha Poznań (wówczas nawet Posen) – jeden z niemieckich klubów piłki nożnej działających w Poznaniu.

  • ja i tak wole Warte! wlaśnie z uwagi na historię, choć nie podoba mi się mafijne obecne szefostwo, mam nadzieje ze pani prezes (niezłe promo) nie znarnuje tego