POZnań

Zielony Poznań na Twoim balkonie!

taczka z kwiatami  Foto: sxc

taczka z kwiatami Foto: sxcDo 20 czerwca mieszkańcy Poznania mogą zgłosić swój  udziału w konkursie „Zielony Poznań”. Oceniane będą  ogrody przydomowe, balkony, zieleńce, działki ROD i pasy zieleni.

Całość składa się z dwóch etapów. W pierwszym- osiedlowym, przedstawiciele Rad Osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców bądź Zarządu Rodzinnych Ogrodów dokonują dwóch lustracji zgłoszonych obiektów. Najwyżej ocenione z nich przechodzą do etapu drugiego- miejskiego. Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i Urzędu Miasta, powołana przez Prezydenta Miasta Poznania, wybiera najciekawsze tereny zieleni w pięciu kategoriach konkursowych.

Nagrodzone obiekty muszą się zdecydowanie wyróżniać na tle architektury miasta i wśród innych zgłoszeń. Istotne, aby były one regularnie pielęgnowane i prawidłowo zadbane. Ważne też, by kompozycja była spójna, harmonijna, w dominującym stylu. Charakter założenia powinien być celowy, a zastosowane elementy uzasadnione. Różnorodność zastosowanych gatunków czy odmian roślin ma na celu wzbudzać ciekawość, a nie sprawiać wrażenie nieładu.

Od 1994 r. do 2010 r. włącznie, w XVII edycjach konkursu wzięło udział 39 330 uczestników. W samym roku ubiegłym zgłosiło się ich 5027, a 5078 obiektów zostało poddane ocenie.

Uzupełnieniem jest kiermasz promujący „Zielony Poznań”. W tym roku odbędzie się on w dniach 7-8 maja na terenie Parku Wilsona w Poznaniu. Dla odwiedzających udostępnione będą stoiska w godz. 1000 – 1700, na których znajdzie się liczny asortyment ogrodniczy, taki jak: rośliny ozdobne, narzędzia, nawozy czy literatura. Równolegle odbywać się będą imprezy z okazji 100-lecia Palmiarni Poznańskiej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz