K U L T U R A

Stanisław Aleksandrowicz Quartet – przełożony

Robin & Tokłowicz International Quintet  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Z przyczyn niezależnych od zespołu i klubu koncert odbędzie się w innym terminie.

Stanisław Aleksandrowicz Quartet zagra w klubie Blue Note we wtorek, 14 września. Zespół zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty “Teoria Względności”.

Zespół powstał z inicjatywy poznańskiego perkusisty, kompozytora i producenta Stanisława Aleksandrowicza. Muzyka, którą prezentuje formacja to nawiązanie do nurtu free jazzu, power jazzu, współczesnego jazzu skandynawskiego i muzyki hip hopowej.

Koncert składać się będzie sześcioczęściowa suita jazzowa, będąca refleksją kompozytora nad zjawiskiem względności czasu w muzyce i różnych postaci rytmiki. Artyści podczas wykonawstwa traktują bowiem czas w sposób bardzo precyzyjny i dokładny, a niekiedy naginają go i zakrzywiają, dopasowując do granych fraz.

Aleksandrowicz pochodzi z Gdańska urodził się w 1997 roku. Ten młody kompozytor, perkusista i producent muzyczny w 2004 roku rozpoczął swoją edukacje muzyczną w klasie skrzypiec w szkole muzycznej w Koszalinie. W 2010 rozpoczął swą przygodę z instrumentami perkusyjnymi, aby w 2019 ukończyć z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej na Akademii Muzycznej, a w 2021 także z wyróżnieniem studia magisterskie. Mimo młodego wieku jest laureatem wielu prestiżowych konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej – Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, DrumFest, Hanza Jazz Festival i wielu innych.

W 2020 wydał trzy autorskie płyty – Kwaśny Deszcz z autorskim triem Kwaśny Deszcz, jazz-rockowym septetem Anomalia oraz Jerzy Milian – Final Composition z sekstetem pod przewodnictwem Macieja Fortuny. Płyta Kwaśny Deszcz była wielokrotnie wyróżniana przez dziennikarzy i krytyków.

W 2021 odbędą się premiery czterech płyt z zespołami: Stanisław Aleksandrowicz Quartet, Stanisław Aleksandrowicz Oktet, Unleashed Cooperation oraz Maciej Fortuna Trio.

Koncertował na wielu międzynarodowych festiwalach. W październiku 2020 roku nagrał koncert live z zespołem Kwaśny Deszcz w TVP Kultura. Jest współzałożycielem i członkiem formacji jazzowych Kwaśny Deszcz, Anomalia, Unleashed Cooperation, Stanisław Aleksandrowicz Quartet, Maciej Fortuna Trio, Maciej Fortuna Quartet i najnowszego projektu – Stanisław Aleksandrowicz Oktet. Współpracował z wybitnymi muzykami z Polski, Europy i USA.

Do grona swoich największych inspiracji zalicza Johannesa Brahmsa, Johna Coltrane’a, Ludwiga Van Beethovena, Boba Marley’a, Ornette’a Colemana, Michaiła Bułhakowa i Zbigniewa Herberta. W swojej twórczości stawia na indywidualność oraz otwartość na różne stylistyki. Interesuje się muzyką w całym spektrum brzmieniowym, od akustycznego jazzu ery bebopu, po awangardowe poszukiwania Pendereckiego i Rudnika, muzykę hip hop i elektroniczne eksplorację możliwości dźwiękowych syntezy modularnej.

Formacja wystąpi w składzie: Stanisław Aleksandrowicz – perkusja, kompozycje, Flavio Gullotta – kontrabas, Maciej Kocin Kociński – saksofon, Patryk Rynkiewicz – trąbka.

Stanisław Aleksandrowicz Quartet

Klub Blue Note
wtorek, 14 września, godzina 20:00 – odbędzie się w innym terminie

Bilety w cenie od 40,00 zł

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz