Spacer po Placu Wolności – FOTOGALERIA

slajder plac wolnosci Foto: lepszyPOZNAN.plZima nie sprzyja spacerom, choć bywają dni, gdy temperatura jest do przyjęcia a do wyjścia z domu zachęca pięknie świecące słońce. Zachęcamy zatem do odbycia z nami takiego spaceru po Placu Wolności.

Ten – w założeniu – reprezentacyjny plac w centrum Poznania był już w planach w okresie działania Komisji Dobrego Porządku. Na przeszkodzie stanął jednak II rozbiór Polski. Plany te zaczęły realizować władze pruskie. Nim teren ten został przyłączony do miasta teren nazywany był Muszą Górą, od właścicieli tej ziemi, rodu Muszyńskich. Po wyrównaniu terenu miejsce to otrzymało nazwę Wilhelmsplatz (Plac Wilhelmowski), na cześć Fryderyka Wilhelma III. Plac miał charakter zarówno reprezentacyjny, jak i handlowy.

Plac z czasem zamieniono w park, a po wkroczeniu wojsk Napoleona przemianowano jego nazwę właśnie na cześć tego wielkiego wodza. Nazwa  Wilhelmsplatz powróciła wraz z upadkiem Księstwa Warszawskiego. Miejsce to cały czas się zmieniało. Zaczęły go otaczać reprezentacyjne budynki. Na północy powstał gmach Biblioteką Raczyńskich, na wschodzie Muzeum prowincjonalne (obecnie gmach Muzeum Narodowego w Poznaniu) i Hotel Bazar. Na południu placu stanął budynek Księgarni Św. Wojciecha i Bank Włościański. Od zachodu plac zamykała Arkadia.

Nazwa Plac Wolności została nadana w 1919 roku. Podczas II Wojny Światowej Niemcy przywrócili pierwotną nazwę. Plac, który dzisiaj można zobaczyć wzoruje się na tym, jaki zobaczyć można na fotografiach z okresu międzywojennego. Zapraszamy na krótki spacer.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz