Waterpolo: Legia przegrywa dwa razy

DSW Waterpolo Poznań - UKPW Legia Warszawa  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Poznańscy piłkarze wodni nie oddali w ten weekend Legii Warszawa ani jednego punktu. W przedostatniej kolejce Ekstraklasy dwukrotnie pokonali stołeczny klub, zwyciężając w sobotnim meczu 4:3, a w niedzielnym 11:8. Tym samym przewaga DSW Waterpolo Poznań nad 3 drużyną w tabeli wzrosła aż do 13 punktów. Srebrny medal dla Poznania jest już faktem, ale nasi waterpoliści nie rezygnują jeszcze z walki o Mistrzostwo Polski.

Dwukrotne pokonanie Legii Warszawa na basenie Term Maltańskich przypieczętowało walkę zawodników DSW Waterpolo Poznań o kolejne wicemistrzostwo Polski. Poznaniacy po 9 dwumeczach tegorocznej Ekstraklasy mają na koncie 14 zwycięstw i jedynie 4 porażki. Przewaga 13 punktów nad Legią Warszawa oznacza, że srebrny medal Mistrzostw Polski stał się już faktem, bez względu na wynik ostatniej 10 kolejki spotkań.

Po raz drugi w historii naszego klubu zapewniliśmy Poznaniowi srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski w Ekstraklasie piłki wodnej. I to jeszcze przed oficjalnym końcem rozgrywek. W dalszym ciągu czekamy na stanowisko LEN odnośnie nieprawidłowości w dwumeczu z Arkonią Szczecin. Pozytywna dla nas decyzja oznacza, że mecze w Łodzi będą dla obu drużyn walką o Mistrzostwo Polski – mówi Tomasz Różycki, kapitan DSW Waterpolo Poznań. – Nasz sukces jest tym większy, że w tegorocznym sezonie borykamy się z dużymi problemami finansowymi. Pozostałe drużyny polskiej ligi są dotowane przez swoje miasta na poziomie, o którym możemy w Poznaniu tylko pomarzyć. Niestety bez większego zaangażowania naszego samorządu nie mamy co liczyć na przełamanie hegemonii Łodzi, a nawet na obronę dotychczasowych osiągnięć. Mimo doskonałego obiektu i świetnych zawodników, bez większego wsparcia miasta nie stworzymy najlepszego w Polsce ośrodka piłki wodnej.

Sobotni mecz poznaniaków z Legią Warszawa trzymał w napięciu do ostatniej sekundy. W całym spotkaniu padło jedynie 7 goli. W pierwszej kwarcie warszawiacy strzeli pierwszą bramkę i objęli prowadzenie. W drugiej Marcin Drula z DSW odczarował bramkę rywali i wyrównał 1:1. Kolejne 8 minut to po 1 golu dla obu zespołów. Bramkę dla Poznania zdobył kapitan Tomasz Różycki. Rozstrzygnięcie meczu nastąpiło w ostatniej kwarcie, kiedy to poznańscy waterpoliści po dwóch świetnych akcjach Tomasza Różyckiego oraz Piotra Cichego objęli prowadzenie 4:2. Na niecałe 2 minuty przed końcem Legia strzeliła 3 gola, ale Poznań nie oddał już prowadzenia. Całe spotkanie zakończyło się wynikiem 4:3 (0:1, 1:0, 1:1, 2:1). Najlepszymi zawodnikami wybrano bramkarzy obu drużyn: Adama Oleksowa oraz Miszę Yazerskiego.

Spotkanie rewanżowe, mimo świetnej gry Legii Warszawa, zdominowali poznaniacy. Już w pierwszej kwarcie objęli prowadzenie wynikiem 3:2 i nie oddali go do końca meczu. W kolejnych 3 kwartach zdobyli 8 bramek, zespół ze stolicy natomiast 6. 18 spotkanie tegorocznej Ekstraklasy poznańscy waterpoliści wygrali pewnie 11:8 (3:2, 2:1, 5:3, 1:2). MVP spotkania wybrano tym razem Bartosza Derlatkę z Legii oraz Bartłomieja Kowalewskiego z Poznania. Bramki dla DSW zdobyli: Jakub Goździak i Bartek Kowalewski (po 3), Tomasz Różycki i Rafał Bocheński (po 2) oraz Artur Wróbel (1).

W dwumeczu z Legią Warszawa w barwach poznańskiego klubu wystąpili następujący zawodnicy: Mikhail Yazerski i Paweł Domagała – bramkarze, Rafał Bocheński, Jakub Goździak, Tomasz Różycki, Oskar Szymonik, Michał Zawadzki, Marcin Drula, Bartłomiej Kowalewski, Piotr Cichy, Michał Nowicki oraz Artur Wróbel.

Tegoroczny sezon Ekstraklasy piłki wodnej poznańscy waterpoliści zakończą w Łodzi 30 i 31 maja dwumeczem z aktualnym mistrzem Polski OCMER Uniwersytet Łódzki ŁSTW .