Grunwald Łazarz POZnań

Łazarscy Muzułmanie rozpoczęli ramadan

Łazarscy Muzułmanie rozpoczęli ramadan (1)  Foto: lazarz.pl / Janusz Ludwiczak

Poznańscy muzułmanie, którzy mają meczet i dom modlitwy przy ul. Biedrzyckiego rozpoczęli w piątek Ramadan. Jest to najważniejszy dla nich okres w roku. Przez najbliższy miesiąc od wschodu do zachodu słońca będą pościć i modlić się.

Łazarscy Muzułmanie rozpoczęli ramadan (1) Foto: Janusz Ludwiczak, lazarz.plRamadan jest to dla nas miesiąc postu i kontaktu z Bogiem. Wspominamy Allaha, czytamy Koran i modlimy się. Myślimy o biednych ludziach, którzy są w złych sytuacjach. Ramadan jest to też okres pomocy. Każdy muzułmanin ma obowiązek złożyć jałmużnę dla biednych – mówi imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego przy ul. Biedrzyckiego 13.

W tym roku Ramadan rozpoczął się 20 lipca i potrwa do 18 sierpnia. Dla muzułmanów jest najważniejszy miesiąc w roku, gdyż wtedy rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Ramadan zaczęliśmy już w czwartek późnym wieczorem. O godz. 23 spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie, która trwała półtorej godziny. Od tego czasu nie wolno nam jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca – wyjaśnia imam Youssef Chadid, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe.

Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmanom powyżej 10. roku życia nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić napojów, używać kosmetyków, a nawet uprawiać seksu. Post nie dotyczy jedynie osób chorych, kobiet w ciąży, będących w dalekiej podróży i ciężko pracujących.

Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu muzułmanie jedzą przed świtem, w momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy fadżr, powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed świtem.

Muzułmanów w okresie Ramadanu obowiązuje też jałmużna, polegająca m.in. na przekazaniu drobnej kwoty pieniężnej na cel społeczny, pomoc osobom starszym, samotnym matkom lub uchodźcom.

Ramadan zakończy się świętem Id al-Fitr, które przypadnie 19 sierpnia. Tego dnia w atmosferze radości muzułmanie składają sobie życzenia, obdarowują się prezentami. Święto dziękczynienia jest również czasem wzajemnego pojednania, dziękczynienia Bogu za przeżycie za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów.

Muzułmanie są wtedy bardzo szczęśliwi bo zakończył się post. Są przekonani, że kto pościł cały miesiąc dla Boga, to Bóg wybaczył mu grzechy. Wtedy wspólnie z ponad stu braćmi i siostrami zasiądziemy do wspólnego posiłku, a dzieci otrzymają nagrody i prezenty – objaśnia imam Youssef Chadid.

Autor: Janusz Ludwiczak, więcej informacji z Łazarza znajdziecie na portalu www.lazarz.pl

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Przecież ta religia jest chora… Naprawdę chcecie ich rządów tutaj?