Urząd Miasta Poznania

Adres: Plac Kolegiacki 17
Poznań

Urząd Miasta Poznania - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 14.05.2011 - start godzina 18:00

Nowe Nurty 2011 – koncert plenerowy



  • I Miejsca: wstęp wolny
  • 14 maja 2011
    DZIEDZINIEC URZĘDU MIASTA
    PLAC KOLEGIACKI, POZNAŃ

    g. 18:00 Silent Event – TARGI MUZYCZNE
    g. 20:00 • KAMP! • NATU • PINNAWELA •
    g. 23:00 PIERWSZY W POLSCE SILENT CONCERT! – ShaKoFraKo
    g. 00:00 Silent Party – DJ: ROBERT BUSHA, COLLIE WEED, BENDA
    PROWADZENIE: BARTEK GROCHAL
    AFTER PARTY – Klub Opcja

    15 maja 2011
    NOWE NURTY KLUBOWO:

    g.20:00, Klub Kisielice – DANIEL HIGGS
    g.21:30, Klubokawiarnia Meskalina – MOORYC
    g.23:00, Klub Dragon – BARTOSZ SZCZĘSNY
    g. 00:00, Klub 8 Bitów – QL HEAD & 3LOOP RECORDS

    WSTĘP WOLNY!

     

    NOWE NURTY to koncert plenerowy, który cyklicznie odbywa się w ramach Imprez Wartych Poznania, a od 2010 roku ewoluował wręcz do rangi mini festiwalu.
    NOWE NURTY to scena nowo brzmieniowa czyli żywiołowa mieszanka muzyki akustycznej i elektronicznej, fuzja najrozmaitszych brzmień w wykonaniu niekonwencjonalnych artystów, którzy w swej muzycznej wędrówce  balansują między tym co ”stare”, ”korzenne”, a tym co ”nowe”, ”świeże”, co w efekcie daje nową muzyczną wartość. W tym roku będzie to już VIII edycja koncertu.
    Tegoroczne NOWE NURTY to połączenie imprezy plenerowej i klubowej: 14 maja odbędzie się koncert plenerowy NOWE NURTY, natomiast 15 maja w czterech poznańskich klubach odbędą się koncerty pod nazwą NOWE NURTY KLUBOWO.

    Silent Event – TARGI MUZYCZNE

    Wydarzenie to będzie okazją do prezentacji i promocji poznańskich artystów, którzy są na początku swojej ścieżki muzycznej lub nie mieli do tej pory okazji do przedstawienia swej twórczości szerszej publiczności. Przez dwie godziny będzie można porozmawiać z różnymi artystami i posłuchać odmiennie stylistycznie muzyki, a wszystko odbywać się będzie na słuchawkach bezprzewodowych na trzech kanałach jednocześnie.
    Sprawdzona na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych formuła Silent Event pozwala na zorganizowanie imprezy, podczas której różni ludzie chcą słyszeć różne rzeczy, w dowolnym miejscu i o każdej porze. System transmiterów radiowych umożliwia jednoczesne przekazywanie dźwięku na aż trzech pasmach. Uczestnicy wydarzenia otrzymują bezprzewodowe słuchawki – sami wybierają kanał oraz poziom głośności, co gwarantuje swobodę i komfort odbioru dźwięku.

    KAMP!
    KAMP! to elektroniczne trio które powstało w 2008 r. w Łodzi. Ich brzmienie często opisywane jest jako melodyjny synth-pop z wpływami nowej fali lat 80-tych, francuskiego house'u czy chill-wave'u.
    W lutym 2009 KAMP! wydali pierwszą EP-kę “Thales one ” w  założonej i prowadzonej przez siebie wytwórni Brennnessel (www.brennnessel.pl). “Thales one ” spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami krytyków i dziennikarzy wiodących niezależnych mediów w Polsce.
    Ich następny realese “Breaking Ghost's Heart”, to już furtka na najlepsze anteny radiowe w Polsce. Popularność utworu i świetne recenzje po klubowych koncertach owocują występami na najważniejszych polskich festiwalach.
    Żywiołowe, pełne energii, chwilami rozimprowizowane koncerty, szybko stały się głównym atutem i znakiem rozpoznawczym zespołu, a także przepustką do występów w wielu znanych polskich klubach i na najważniejszych festiwalach letnich 2009 roku (Selector, Heineken Open'er, Audioriver, Tauron Nowa Muzyka).
    “Heats/Distance Of The Modern Hearts” czyli podwójny singiel który ujrzał światło dzienne w lecie 2010 to koronny dowód, że popularność i dobra prasa KAMP! są w pełni zasłużone. Nie ma przypadku w tym, że portal screenagers.pl poświecony muzyce alternatywnej uznał “Heats” za najlepszy polski singiel 2010 roku a zespół koncertował równie często w Polsce co za granicą (EXPO 2010 w Szanghaju, Culture Collide w L.A, Festival Great Escape w Brighton czy Liverpool Music Week).
    Rok 2011 dla Kamp! to m.in. rola supportu podczas polskiej trasy koncertowej grupy Hurts, występy w Londynie oraz USA na najważniejszej imprezie showcase'owej przemysłu muzycznego – festiwalu SXSW w Austin, Texas.
    Aktualnie zespół pracuje nad debiutanckim albumem który pojawi się wczesną jesienią. Pierwszy singiel z tego wydawnictwa pojawi się w rozgłośniach w maju, ale wcześniej będzie można go posłuchać podczas wiosennych koncertów.
    KAMP! to także autorzy solidnych remixów dla Cool Kids Of Death, Nathalie & The Loners, Indigo Tree, The Compleiner & The Complainers oraz Thieves Like Us, po które sięgają także w czasie koncertów, tworząc unikalną i energetyczną imprezę.

    SKŁAD ZESPOŁU:  
    Radek Krzyżanowski – instrumenty klawiszowe, gitara, beat, produkcja
    Michał Słodowy – beat, perkusja
    Tomasz Szpaderski – wokal, instrumenty klawiszowe, gitara

    NATU

    Właścicielka jednego z najbardziej poruszających głosów w kraju, NATU, czyli Natalia Przybysz, w ramach ogólnopolskiej trasy promującej jej drugie solowe wydawnictwo, album „Gram duszy”.
    Wielu Polaków zapamiętało ją jako członkinię grupy Sistars, z którą wprowadziła rasowy soul oraz R'n'B na szczyty polskich list przebojów. Charakterystyczne brzmienie, melodyjne i nowoczesne kompozycje, bezpośrednie teksty oraz doskonałe wykonania “na żywo” sprawiły, że był to jeden z nielicznych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, który zaskarbił sobie poparcie mediów, krytyki oraz odbiorców na tak szeroką skalę, zdobywając wszystkie nagrody przemysłu muzycznego. Tymczasem od 2008 roku Natalia Przybysz rozwija nie mniej udaną, choć nie tak medialną karierę solową. Pod koniec września 2010 roku premierę miała druga płyta NATU pt. ”Gram Duszy”. Tytuł odnosi się do podejścia artystki do muzyki za pośrednictwem, której oddaje ona słuchaczom cząstkę siebie, gram swojej duszy. Tytuł ten oznacza również, iż istotą muzykowania jest robienie tego, co nam w duszy gra i życie swoją pasją z koncentracją na samym tym pięknym procesie. Album utrzymany jest w zmysłowym klimacie soul, a utwory mówią czule o pożądaniu i o ulotności chwili, o znanej, lecz niezdefiniowanej przez nikogo bezbłędnie, miłości do kochanka, oraz o miłości do muzyki. Teksty utworów to dzieło samej Natalii i jej drugiej połówki. Są tu relaksujące „Kąpiele w błocie” opowiadające o magii słów, czy urok gwiaździstej, letniej nocy, w niezwykle oryginalnych „Gwiazdach”, gdzie przy minimalnej oprawie instrumentalnej na pierwszy plan wychodzi niesamowity głos Natu. Płytę kończy „Ocean Prayer” – modlitwa o bezpieczeństwo dla miłości. Ostatni album NATU – “Gram duszy” – jest dowodem na to, iż artystka trzyma rękę na pulsie światowej czarnej muzyki – tej bardziej tradycyjnej oraz tej awangardowej. Potwierdza to zresztą rosnące międzynarodowe zainteresowanie jej dokonaniami. Piosenka “Embrace” z pierwszej płyty “Maupka Comes Home” trafiła nawet do autorskiej audycji Gillesa Petersona ”Worldwide”,  słynnego brytyjskiego prezentera radiowego i didżeja związanego z Pierwszym Programem BBC.
    Na koncercie NOWE NURTY zaprezentowany zostanie materiał z ostatniej płyty ”Gram Duszy” (produkcja: Jurek Zagórski, Dominik Trębski, Piotr Zabrodzki oraz Envee) jak również kilka utworów z płyty ”Maupka Comes Home” (produkcja: Envee).

    SKŁAD ZESPOŁU:
    Natalia Przybysz – wokal
    Dominik Trębski – trąbka, elektronika
    Jurek Zagórski – gitara
    Wojtek Traczyk – bas
    Hubert Zemler – perkusja
    gościnnie Michał Kowalski – piano

    PINNAWELA

    Dzieciństwo spędziła w szkołach muzycznych, kawiarniach i klubach, w których grała i zarabiała zanim jeszcze osiągnęła pełnoletniość.  Tuż po maturze wsiadła do busa z zespołem Sistars i jeździła z chłopakami i siostrą przez kilka lat po Polsce i innych krajach koncertując  i zgarniając wszystkie liczące się w kraju nagrody.  Po zawieszeniu działalności zespołu nie wyobrażała sobie jak inaczej można funkcjonować, więc od razu zabrała się za swój solowy materiał. Pomysłów nie brakowało, album „Soulahili” zebrał świetne recenzje. Z chwilą wydania krążka wokalistka zaszła w ciążę i zaczęła jak określa „prawdziwe życie”. Nastał intensywny czas przewartościowań przeprowadzek i zmian. Album traktowany jest przez autorkę  jak pamiętnik, co owocuje bardzo szczerymi tekstami i ogromną różnorodnością muzyczną. Jak mówi artystka „Pisanie i śpiewanie piosenek jest najlepszą terapią i najpiękniejszym sposobem na zapamiętanie swoich emocji, to trochę jak z zapachami albo filmami, przypominają o uczuciach. Słuchacz przegląda się w piosence i w zależność od etapu życia utożsamia się z nią”. „Renesoul” powstawał  dwa lata, Paulina tworzyła projekty w kilku mieszkaniach, zakochana, ze złamanym sercem, z wielkim brzuchem, z dzieckiem na kolanach, w udanym związku. Połowa materiału to piosenki polskojęzyczne, druga to utwory po angielsku. Płytę otwiera intro słowami „I Am not what you expected, even what you hated” i mocnym ,punkowym wręcz brzmieniem, swobodną zabawą stylami i słowem. Renesoul jest podróżą po umyśle kobiety poszukującej integralności, jest renesansową suknią księżniczki pod dresiarską bluzą.
    Na krążku słyszymy „Prenatal Converation”,rozmowę z nienarodzonym dzieckiem, za chwilę numer ”Macia”, tak młoda mama nazywa swoją córkę Matyldę, poruszające „Serce” czy pełne nadziei „Przeczucie” prezentowane już wcześniej na festiwalu opolskim. Na płycie znajduje się również energetyczny numer o czystym taneczno-uwodzicielskim przekazie z oddaniem hołdu królowej Baker „Josephine” , a w utworze „Pszczoły” słyszymy apel przeciwko ignoracji  
    polityków, wielkich koncernów na tematy ekologiczne i etyczne. Utwór tytułowy opowiada o  potrzebach duszy i niezależności emocjonalnej. Gdyby doszukiwać się muzycznych inspiracji, można by pokusić się o nazwiska takie jak Jill Scott, Erykah Badu , Janelle Monae , chociaż aranżacje i analogowe brzmienie przywodzi na myśl miłość do takich artystów jak  The Beatles czy Beck .Ciężko więc znaleźć jednoznaczny wzorzec jakim kierowali się twórcy albumu.
    Usłyszeć możemy zdolnych polskich muzyków, towarzyszących wokalistce również na scenie; Piotr Zabrodzki, Jan Młynarski, Michał Grott, Marian Wróblewski,Przemysław Maciołek, Jose Manuel Alban Juarez. Swoją obecnością zaszczycił płytę beatboxer z Singapuru Darni Ng. Znajdujemy na niej gościnną produkcję Fox’a utwór „Forest” ,zsamplowaną Matyldę i inne niespodzianki. Album został zrealizowany, współprodukowany i zmiksowany przez Dżerego Paproha.
    „Renesoul” wydana została 14 marca 2011 nakładem wytwórni Penguin Records.
    Koncert NOWE NURTY będzie pierwszą okazją do posłuchania materiału z nowej płyty w Poznaniu, nie zabraknie również utworów z pierwszego albumu PINNAWELI ”Soulahili”.

    SKŁAD ZESPOŁU:
    Paulina Przybysz – wokal
    Michał Grott – bas
    Robert Markiewicz – perkusja
    Kacper Stolarczyk – gitara
    Bartek Staszkiewicz – piano
    Piotr Pacak – sampler, wokal

    Silent Concert – po raz pierwszy w Polsce koncert na słuchawkach – SHAKOFRAKO

    Wydarzenie wyjątkowe na skalę naszego kraju! Pierwszy Silent Concert w Polsce czyli koncert, który nie będzie słyszalny przez publikę ze sceny czy z głośników, a wyłącznie poprzez bezprzewodowe słuchawki.
    Silent Concert to idea nowa w Polsce, ale realizowana już od kilku lat na całym świecie. Efekt końcowy twórczości Wykonawców słychać jedynie na słuchawkach – bez brzmienia akustycznego. Uczestnicy mogą przeżywać wykonanie wchodząc w świat dźwięków dostępny w tym momencie tylko dla Muzyków oraz innych posiadaczy bezprzewodowych słuchawek. Po ich zdjęciu nie ruszając się z miejsca są jednak “poza” koncertem, widzą tylko tłum przeżywających muzykę widzów oraz wykonawców na scenie w przedziwnym “niemym” tańcu. Po ich założeniu od razu wskakują z powrotem w świat dźwięków i łączą się w nim z resztą
    widzów oraz Artystami.
    Specjalnie na potrzeby pierwszego Silent Concert w Polsce powstał projekt ShaKoFraKo. Grupa twórców i wykonawców związanych z Poznaniem stworzy wyjątkowy Live Act. DJ Shamut stanie za “dekami” i zadba o muzycznych “gości” światowego formatu, którzy odtwarzani z płyt nawiążą dialog z muzykami sesyjnymi. Kocin, Franc, i Konczal grając tylko w przestrzeni słuchawkowej – odcięci od świata akustycznych dźwięków – dołożą melodie, rytmy oraz nowe brzmienia do muzyki prezentowanej przez Shamuta. Całość zabrzmi tylko w wyjątkowym, ograniczonym bezprzewodowymi słuchawkami świecie – odciętym od otwartej – brzmiącej mnóstwem zwykłych odgłosów (szelest ciał, szuranie nóg, gwar tysiąca osób) przestrzeni dziedzińca Urzędu Miejskiego w Poznaniu.
    Efekt koncertu – żywego grania bez akustycznego brzmienia będzie możliwy dzięki
    specyficznemu instrumentarium. Elektryczny Bas Michała Francuzika zabrzmi dzięki
    efektom, przetwornikom, ale bez wzmacniacza z głośnikiem, Maciej Kociński będzie
    czarował publiczność za pomocą EWI – czyli instrumentu zwanego potocznie “elektrycznym saksofonem” ale będącym syntezatorem instrumentu dętego ograniczonym jedynie inwencją i techniką grającego, a tych ograniczeń Maciej Kociński nie posiada. Wreszcie Piotr Kończal i kosmiczne brzmienia jego elektronicznej perkusji – TD 20x Rolanda ze słynnej serii Virtual Drums. Poza muzycznym dialogiem i tworzonymi na żywo remixami znanych światowych przebojów należy oczekiwać sporej dawki improwizacji w czysto funkowym klimacie oraz po prostu dobrej zabawy zakończonej Silent Party na świeżym powietrzu dla 1000 osób!

    Silent Party – DJ: ROBERT BUSHA, COLLIE WEED, BENDA

    Zwieńczeniem koncertu plenerowego NOWE NURTY będzie Silent Party czyli impreza taneczna na 1000 słuchawek bezprzewodowych, gdzie na trzech kanałach jednocześnie trzech DJ’ów zaprezentuje odmienną stylistycznie muzykę. Robert Busha odpowiadać będzie za kanał  elektroniczno-klubowy, Collie Weed zaprezentuje muzykę z pogranicza  reggae dub-step, natomiast Benda pozytywnie rozkręci kanał old school funk & hip-hop.
    Silent Party to synonim nowej jakości zabawy – nowatorska technologia gwarantuje niezapomniane doznania, poczucie nieskrępowanej wolności, fantastyczne przeżycia i emocje. Uczestnicy „cichej” imprezy sami decydują o tym, co w danym momencie słyszą, swobodnie regulują poziom natężenia dźwięku, wybierają miejsce i towarzystwo, z którym chcą się bawić.