K U L T U R A

Festiwal Żupańskiego 2019

Festiwal Żupańskiego  Foto: materiały prasowe

To dwa dni literackiego Festiwalu Żupańskiego na poznańskiej Wildzie, niemalże 30 plenerowych wydarzeń kulturalnych, warsztaty artystyczne i literackie, animacje dla dzieci, spektakle, koncerty, książkowy targ uliczny i grecka muzyka oraz niesamowita atmosfera, dla wszystkich uczestników wstęp wolny.

Festiwal Żupańskiego to dynamicznie rozwijająca się impreza na mapie kulturalnej Poznania, której Patronem jest niezwykły człowiek, Grek z pochodzenia. W tym roku swoim Patronatem Honorowym objął Festiwal Evangelos Tsaoussis Ambasador Grecji w Warszawie. W ostatni weekend czerwca Festiwal Żupańskiego zaprasza na niemal 30 wydarzeń kulturalnych. Będą z nami miedzy innymi Magdalena Mrugalska- Banaszak, Joanna Jodełka, Lilia Łada, Ares Chadzinikolau, Wojciech Myrczek, Paweł Tomaszewski i Paweł Dobrowolski.

W niedzielę 30 czerwca ul. Poplińskich, uwolniona od ruchu samochodów, stanie się sceną festiwalową. Festiwal Żupańskiego to święto ulicy jak i święto literatury. I świetna okazja do integracji sąsiedzkiej i bliższego poznania piękna historii oraz architektury Wildy. Poprzedniego dnia 29 czerwca uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zwiedzić urokliwy zaułek Wildy – Dębowy Skwer (ul. Przemysłowa, u wylotu ul. Żupańskiego), gdzie odbędzie się Pierwszy Dzień Festiwalu. Między innymi odbędzie się tam recital greckiej muzyki Aresa Chadzinikolau oraz animacje dla najmłodszych.

W podziemiu apartamentowca na podziemnym parkingu będą miały miejsce awangardowe pokazy tańca współczesnego w wykonaniu studentów AWF wychowanków Pauliny Wycichowskiej oraz wystawy malarstwa i pokazy filmów krótkometrażowych. Wieczór zakończy urodzinowa potańcówka dla uczestników Festiwalu przy przedwojennej muzyce Eugeniusza Bodo i mały recital Kacpra Kolasińskiego.

W trakcie dwudniowego Festiwalu poznańskie i lokalne wydawnictwa będą miały okazję do promocji swojej oferty książkowej, a pisarze i poeci związani z Wildą i Poznaniem, jak i znani polscy twórcy literatury będą mieli swoje spotkania autorskie. W oba festiwalowe dni odbywać się będą dodatkowe eventy parateatralne i literackie. Po wspomnianych ulicach będzie przechadzał się aktor przebrany za Patrona Festiwalu i mieszkańcy Wildy będą mogli się z nim przywitać, zdobyć “autograf”, czy zrobić sobie z nim zdjęcie. Uczestnicy Festiwalu będą też mogli wspólnie zatańczyć Zorbę na zamkniętej od ruchu samochodowego ulicy Poplińskich.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz