Aglomeracja

Dzieci sprawcami wypadków samochodowych!

dziecko w samochodzie fotelik samochodowy  Foto: sxc

dziecko w samochodzie fotelik samochodowy Foto: sxcCo drugi badany kierowca jako czynnik najbardziej rozpraszający podczas jazdy uznał DZIECI! Badania przeprowadzone przez jeden z brytyjskich serwisów internetowych pokazują, że kłócące się na tylnym siedzeniu maluchy stwarzają takie samo zagrożenie jak jazda pod wpływem alkoholu.

Badacze odkryli, że podczas jazdy z przekrzykującym się rodzeństwem, szybkość reagowania kierowcy spada o 13 procent, co wydłuża czas hamowania aż o 4 metry! Równocześnie poziom stresu kierowcy rośnie o jedną trzecią.

Badania potwierdziły też, że bardzo rozpraszający podczas jazdy jest telefon komórkowy (za najbardziej rozpraszający uznało go 18 proc. respondentów), nawigacja satelitarna (wskazało ją 11 proc. badanych). Co siódmego badanego najbardziej w samochodzie rozpraszają dorośli pasażerowie.

Gdy moje dziecko krzyczy od razu naciskam hamulec, bo odbieram to jako naturalne zagrożenie na drodze – mówi Andrzej Najmiec, psycholog transportu – stąd musimy uświadamiać wszystkim pasażerom: zero krzyku, bo to ja rządzę w samochodzie to ja jestem odpowiedzialny za ich życie.

Warto przed podróżą poświecić dziecku kilka minut na zwykłą rozmowę. Dzieci zwykle przed wspólnymi wyjazdami mają nam dużo do powiedzenia. Jeśli damy im szanse „wygadania się” będą spokojniejsze – wyjaśnia Aleksandra Wielgus, pedagog. Warto też tak zorganizować czas małym pasażerom by nie mieli czasu na nudę a co za tym idzie rozdrażnienie i chęci zwrócenia na siebie uwagi. Na rynku jest wiele gier skonstruowanych specjalnie z myślą o podróży samochodem. Warto mieć w samochodzie ulubioną przytulankę czy książkę, przenośne konsole do gier czy odtwarzacze DVD.

Uświadomienie kierowcom jak ważne jest by zorganizować czas dziecku tak by nie utrudniało im prowadzenia pojazdu jest jednym z działań w ramach kampanii informacyjnej w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa “Weekend bez ofiar”.

wbo belka

Naszym celem jest by pierwszy wakacyjny weekend tj. 24-26 czerwca był faktycznie czasem gdy nikt nie zginie w wypadkach drogowych. Stąd dążymy do tego by wszyscy użytkownicy dróg zachowywali się racjonalnie. Dlatego do tych, którzy nie zamierzają dostosować się do zasad bezpieczeństwa, także tych dotyczących dzieci apelujemy: “Zostańcie w domach!”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz