Aglomeracja

Dentysta dostępny w szkole także w wakacje

Dentysta  Foto: jarmoluk / CC

To, że w gabinetach stomatologicznych w czasie pandemii leczyło się zdecydowanie mniej pacjentów widać na podstawie procentowej realizacji umów, które te placówki mają podpisane z NFZ-etem. Co szczególnie niepokojące – wizyty u dentysty zaniedbano także u najmłodszych pacjentów.

Od początku roku do końca maja w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych wyłącznie dla dzieci i młodzieży, 16 placówek w Wielkopolsce zrealizowało poniżej 50 proc. umowy. Dostęp do trzech z nich był całkowicie niemożliwy, gdyż nie wykazały żadnej działalności. To gabinety znajdujące się na terenie szkół.

Gabinety w szkołach także w wakacje

W szkołach prowadzone są nie tylko gabinety wyłącznie dla pacjentów poniżej 18. roku życia. Wiele z nich to placówki ogólnostomatologiczne, gdzie mogą się leczyć również dorośli. Dostęp do nich nie jest więc ograniczony, np. wyłącznie dla uczniów szkoły, na terenie której się znajdują.

W Wielkopolsce na 49 gabinetów stomatologicznych w szkołach, aż 11 podmiotów wykonało od stycznia do maja umowy na poziomie poniżej 50 proc. Cztery z nich w ogóle nie przyjmowały pacjentów. Na podstawie sprawozdań widzimy, że wiele gabinetów dentystycznych w Wielkopolsce mogłoby przyjmować zdecydowanie więcej pacjentów, niż robiło to przez ostatnie miesiące. Przypominamy, że pacjenci poniżej 18. roku życia mogą korzystać nie tylko z gabinetów, które mają podpisane umowy wyłącznie na świadczenia dla dzieci i młodzieży, ale również z gabinetów ogólnostomatologicznych – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ. – W wakacje dzieci zwykle spędzają sporo czasu w domach, a nieco więcej miewają go także rodzice. To dobry moment, żeby nadrobić stomatologiczne zaległości i udać się do dentysty choćby na przegląd.

Dlatego mimo wakacji gabinety dentystyczne w szkołach mają być czynne w lipcu i sierpniu (poza przerwami urlopowymi). Kuratorium Oświaty w Poznaniu wystąpiło z apelem do dyrektorów szkół, żeby dostęp do placówek na ich terenie nie był w żaden sposób ograniczony.

W ostatnim czasie pandemia COVID-19 w Polsce wyhamowała. To dobry moment, żeby zjawić się u dentysty. Gabinety stomatologiczne w szkołach powinny być otwarte przez czas wakacji. Ich wykaz umieściliśmy na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Na naradach przed inauguracją roku szkolnego będziemy również zachęcać dyrektorów szkół do tworzenia kolejnych gabinetów dentystycznych. Na te spotkania zaprosiliśmy dr Anetę Olszewską, konsultant wojewódzką w dziedzinie stomatologii dziecięcej – wyjaśnia Aleksandra Kuź, wicekurator oświaty w Poznaniu.

Zębów mlecznych się nie leczy? To mit!

Po pandemii wyraźnie odczuwamy skutki braku wizyt dzieci u dentysty. Młodzi pacjenci pojawiają się w naszych gabinetach z zaawansowaną próchnicą, często także z obrzękiem i ropniem. To już stan, który bezwzględnie zagraża zdrowiu, a nawet życiu dziecka – zauważa dr Aneta Olszewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej. – Z moich obserwacji wynika, że tylko jedna trzecia rodziców zgłaszała się z dziećmi w okresie pandemii na regularne leczenie.

A zaniedbywanie wizyt kontrolnych i choroby zębów mlecznych mają negatywne skutki nie tylko w okresie dzieciństwa, ale rzutują także na czas dojrzewania i dorosłe życie. Zwykle prowadzą do wad, które trzeba zwalczać przez lata.

Nadal dość powszechne jest u rodziców przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci się nie leczy. Tymczasem to właśnie one są ważnym elementem wpływającym na kształtowanie się zgryzu. Próchnica to poważna choroba zakaźna, a w zębach mlecznych przebiega znacznie szybciej niż w stałych i może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia i utraty – mówi dr Barbara Biedziak, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortodoncji. – Przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzi do przemieszczania się sąsiednich zębów, a w konsekwencji brakuje miejsca dla zębów stałych i są one stłoczone.

W Wielkopolsce działa 95 gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz 600 gabinetów stomatologii ogólnej, które mają podpisaną umowę z NFZ. W gabinetach ogólnostomatologicznych mogą się leczyć zarówno dzieci, jak i dorośli.

Użyte w artykule zdjęcia: jarmoluk / CC

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz