POZnań

Projekty Funduszu Samorządów Uczniowskich

Cyfrowa szkoła  Foto:

Znane są już wyniki IV edycji konkursu “Fundusz Samorządów Uczniowskich”, który umożliwia poznańskiej młodzieży uzyskanie środków na realizację własnych pomysłów. Komisja konkursowa przyznała dofinansowanie na projekty, które będą realizowane w 2021 r. Jest ich ponad 40.

Strefa relaksu, sala kinowa, szkolny radiowęzeł, czytniki e-booków w bibliotece szkolnej – te i wiele innych pomysłów zostanie zrealizowane w tym roku w ramach akcji “Fundusz Samorządów Uczniowskich”.

Konkurs adresowany jest do uczniów i uczennic poznańskich szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest wsparcie działań młodych osób zaangażowanych w rozwój swojej szkoły, lokalnej społeczności i życie miasta. Młodzież decyduje na co chce przeznaczyć środki, przygotowuje aplikacje i realizuje projekty.

W tegorocznej edycji konkursu wnioski o dofinansowanie złożyło 31 poznańskich szkół ponadpodstawowych, zgłaszając łącznie 43 pomysły. Przy ocenie komisja brała pod uwagę m.in. zgodność projektu z celami konkursu oraz wartość merytoryczną i zaangażowanie społeczności uczniowskiej w jego realizację.

Dofinansowanie (maksymalnie 2 000 zł) otrzymały 42 projekty, na łączna kwotę 69 472 zł. 

Młodzież ma bardzo ciekawe pomysły, my tylko pomagamy je zrealizować. To bardzo ważne, aby już nastolatkowie przyzwyczajali się do myśli, że można realnie wpływać na otoczenie i wiedzieli, że jeśli się bardzo chce, to nawet brak środków nie będzie przeszkodą, bo istnieją w Poznaniu instytucje, które wspierają dobre pomysły. Słowa uznania należą się też nauczycielom poznańskich szkół, przede wszystkim opiekunom samorządów uczniowskich, którzy wspierają i pomagają młodzieży stawiać pierwsze kroki w działaniach projektowych – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.

Dzięki środkom Miasta młodzież zorganizuje w tym roku m.in. różnorodne projekty edukacyjne oraz podejmie działania związane z pasjami artystycznymi. W wielu szkołach powstaną atrakcyjne dla uczniów strefy nauki i wypoczynku, sprzyjające integracji.

Łącznie w dotychczasowych trzech odsłonach konkursu szkoły zrealizowały już 75 pomysłów. Przed każdą edycją organizowane są warsztaty dotyczące tworzenia projektów oraz współpracy w zespole.

“Fundusz Samorządów Uczniowskich” utworzono z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Konkurs jest elementem “Polityki dla ludzi młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025”. Jego koordynacją zajmuje się Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz