POZnań

Szpital na MTP także będzie punktem szczepień

Szczepienie  Foto: materiały prasowe

W poniedziałek w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpocznie się szczepienie osób z tzw. grupy zero, w tym studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dziennie w placówce ma być szczepionych około 500 osób.

Za tymczasową placówkę leczniczą na MTP odpowiada Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jego dyrektor dr hab. med. Szczepan Cofta powiedział w niedzielę PAP, że lecznica ma otrzymać w poniedziałek 2 520 dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Jutro jest rozruch. Od godz. 13-14 mamy mniej zarejestrowanych osób, ale od wtorku chcielibyśmy szczepić po 500 osób dziennie. To jest dużo, a czy uda się więcej to zobaczymy – powiedział Cofta.

Dodał, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni udało się zaszczepić 1050 pracowników szpitala Przemienienia Pańskiego. Teraz placówka skupi się na szczepieniu m.in. osób z Uniwersytetu Medycznego, w tym studentów.

Szczepimy pracowników medycznych grupy zero, wszystkich, którzy się zgłosili. Myślę, że około połowa to pracownicy Uniwersytetu Medycznego i studenci, a reszta to będą pracownicy z innych jednostek medycznych w Poznaniu, które do nas się zgłosiły – powiedział.

Cofta nie wykluczył, że teren szpitala tymczasowego na MTP zostanie wykorzystany do przyszłych, masowych szczepień kolejnych grup mieszkańców Poznania.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Maciej Wilczak przekazał w czwartek PAP, że do tej pory szpitale kliniczne uczelni zaszczepiły blisko 3,2 tys. osób, a cały chętny personel powinien zostać zaszczepiony do połowy przyszłego tygodnia.

Dodał, że w poniedziałek rozpocznie się szczepienie studentów UMP. Chęć wzięcia udziału w akcji zadeklarowało 4,5 tys. studentów, co stanowi 60 proc. uczących się na uniwersytecie.

Według informacji podanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w poniedziałek do szpitali w całym regionie ma trafić prawie 19 tys. dawek szczepionki zamówionych przez placówki.

Pierwsze osoby w Wielkopolsce zaszczepiono 27 grudnia w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tego dnia szczepienie rozpoczęto także w placówkach w Koninie, Pile i w Kaliszu, a następnego dnia do akcji dołączył m.in. szpital w Lesznie i poznański szpital miejski im. Józefa Strusia. W całym regionie szczepienia personelu prowadzi łącznie 45 placówek węzłowych.

źródło: (PAP) szk/ par/

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz