Aglomeracja

Kolej do Jarocina doceniana przez podróżnych

Kolej Metropolitalna  Foto: materiały prasowe PKM

Na siedmiu, z dziewięciu linii Poznańskiego Węzła Kolejowego, funkcjonują połączenia kolejowe w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Wielkopolscy samorządowcy przedłużyli umowę o współpracy dotyczącej komunikacji na linii kolejowej do Jarocina.

Linia do Jarocina jest linią o największym wykorzystaniu przez podróżnych spośród wszystkich linii wychodzących z Poznania. W ciągu doby kursują tu 24 pary pociągów.

Bardzo ważną rolę, jaką w kolejowym projekcie spełniają samorządy – Miasto Poznań i Powiat Poznański. One partycypują w kosztach utrzymania wszystkich 9 linii kolejowych, ponieważ wszystkie trasy kolejowe przebiegają przez Poznań. To dla nich duże obciążenie finansowe informuje marszałek Wojciech Jankowiak.

Poznańska Kolej Metropolitalna funkcjonuje na liniach z Poznania (i z powrotem) do Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Rogoźna, Wągrowca, Wrześni. Od stycznia 2021 roku w ramach systemu funkcjonować będzie połączenie na ósmej już linii, z Poznania do Kościana. Do uruchomienia w przyszłości zostanie połączenie na linii Poznań-Wronki. Stanie się to po zakończeniu remontu, który trwa obecnie na tej linii (linia nr 351 Poznań – Szczecin).

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe PKM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz