K U L T U R A

W Palmiarni rosną rośliny i… ryby!

Ryby w Palmiarni  Foto: Palmiarnia Poznańska

W październiku Palmiarnia Poznańska przekazała jedną z największych ryb słodkowodnych świata do Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Arapaima przebywała tam przez ponad dziesięć lat. Przez ten czas dorosła do takich rozmiarów, że zbiornik akwarium stał się dla niej niewystarczający. Z tego względu podjęto decyzję o przetransportowaniu ryby do ośrodka, w którym żyją dorosłe arapaimy.

Arapaima na znaczku pocztowym Foto: Palmiarnia Poznańska

Arapaima (Arapaima gigas) występuje w dorzeczach Amazonki i Orinoko. W niektórych obszarach została wytępiona przez kłusowników. Jest to jedna z największych ryb słodkowodnych świata, osiągająca kiedyś rozmiary do 3,9 m i masę ciała do 200 kg. Obecnie rzadko spotykane są okazy osiągające długość 2 m i masę 100 kg. Ryba, która pływała w akwarium palmiarni miała około 1,5 m.

Arapaima ma masywne ciało pokryte dużymi łuskami. W jej szerokim pysku znajdują się małe stożkowate zęby, a głowa pokryta jest tarczkami kostnymi. Ryba ta pobiera tlen nie tylko z wody, ale także z powietrza. W okresie suszy potrafi zagrzebać się w błocie lub piasku. Powietrzem atmosferycznym może oddychać dzięki pęcherzowi pławnemu z gąbczastymi ścianami, który wykorzystuje jako prymitywne płuco. Osobnik, aby oddychać nad powierzchnią wody wynurza się co 10-15 minut.

W transporcie arapaimy wzięli udział pracownicy Akwarium Ogrodu Zoologicznego w Płocku, Palmiarni Poznańskiej oraz specjalista z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.

Użyte w artykule zdjęcia: Palmiarnia Poznańska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz