Stare Miasto

Przewietrz szafy na jesień – Mami i Babi Targ

Babi Targ (11.05.2014) MTP  Foto: © LepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

W ostatni weekend sierpnia w Poznaniu będzie okazja wywietrzyć szafy swoje i dzieci. W sobotę, 29 sierpnia odbędzie się Mami Babi Targ, a dzień później, w niedzielę, 30 sierpnia Babi Targ.

Mami Babi Targ | Sobota | 29.08.2020 | g. 10:00-15:00 | MTP Poznań

Babi Targ | Niedziela | 30 sierpnia 2020 | g. 10:00-15:00 | MTP Poznań

Babi Targ to wielka akcja wietrzenia szaf, najstarsza impreza tego typu w Polsce, organizowana regularnie w Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi. To znakomity sposób na niedrogie odświeżenie swojej garderoby oraz okazja do pozbycia się ubrań, które opatrzyły się bądź są nietrafionym prezentem. Wydarzenie ma charakter cykliczny, pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu przed 13 laty.

Babi Targ to świetna okazja, żeby się spotkać i zrobić coś dobrego dla planety – mówi Joanna Stankiewicz, organizatorka imprezy i dodaje – Każdy z nas ma w szafie ubrania, których już nie nosi. Warto puścić je w obieg. To, co nam wydaje się bezużyteczne innym może sprawić radość. Babi Targ to również świetna alternatywa dla wszystkich, którzy zamiłowanie do mody łączą z ekologicznym stylem życia – ubranie zyskuje drugie życie, a my dodatkowe środki w portfelu.

Z kolei Mami Babi Targ to doskonała okazja, by zamiast wyrzucać nienoszoną już odzież lub kupować kolejne przedmioty przynieść ubranka, buty, dodatki i zabawki, z których dzieci już wyrosły i puścić je w obieg.

Dzieci szybko wyrastają z odzieży, a ubranka, zwłaszcza u maluchów nie niszczą się tak szybko. Szkoda je wyrzucać i w rezultacie często zalegają w szafach. Mami Babi Targ to doskonały pretekst do porządków w szafie dzieci – można się pozbyć nienoszonych ubrań, ale również upolować wyjątkowe okazje i w ramach wymiany lub za niewielkie pieniądze uzupełnić garderobę malucha – dodaje Joanna Stankiewicz.

Oba wydarzenia odbędą się w ramach Letniego Targu Ekologicznego, nowej inicjatywy Grupy MTP. W ciągu dwóch dni będzie można wziąć udział w warsztatach i wykładach na temat ekologii, wiele z nich będzie skierowane do rodziców z dziećmi.

O Babilądzie:

Babiląd powstał w 2007 roku w Poznaniu i szybko stał się ważną przestrzenią kobiecych spotkań w tym mieście. Pierwszym zorganizowanym wydarzeniem był Babi Targ. „Pomysł, który miał być jednorazową akcją okazał się odpowiedzią na ogromne potrzeby – mówi Joanna Stankiewicz – każda z nas ma w szafach ubrania, których już nie nosi i nie chce ich po prostu wyrzucać na śmietnik, chce za to wiedzieć, do kogo trafią i cieszy się, gdy jej nienoszona już sukienka sprawia radość komuś innemu.” Na początku Babi Targ gromadził kilkadziesiąt osób, ale z roku na rok przestrzenie, w których organizowano wydarzenie się powiększały, liczba osób odwiedzających rosła, a uratowanych i puszczonych w drugi obieg ubrań przybywało. Babi Targ wyrósł na największą imprezę imprezę wymiankową w Polsce!

O Letnim Targu Ekologicznym:

Letni Targ Ekologiczny to nowa inicjatywa Grupy MTP, która prezentuje, jak w prosty sposób możemy zadbać o środowisko, najbliższe otoczenie i nasze zdrowie. To przestrzeń wspólna, wydarzenie, które prezentuje ekologiczne projekty lokalnych instytucji, przedsiębiorstw i stowarzyszeń. To także ekspozycja produktów ekologicznych oraz rękodzieła i doskonała okazja, aby poznać mniej znane marki, które wytwarzają swoje produkty z dbałością o środowisko naturalne.

Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty dla całych rodzin, konkursy i zabawy z nagrodami. Zgodnie z ideą „sharing economy“ nie zabraknie również strefy wymiany. W trakcie Targu sporo uwagi poświęcone zostanie również zdrowemu trybowi życia, tak ważnemu zwłaszcza dzisiaj. Dowiemy się jak smacznie i ekologicznie gotować oraz jak wprowadzić ruch w codziennym życiu całej rodziny. Zwrócimy również uwagę na ekologię w modzie. Wśród wielu tematów nie zabraknie również elektromobilności. Podczas Letniego Targu Ekologicznego uczestnicy będą mieli okazję odbyć jazdy próbne samochodami elektrycznymi i osobiście przekonać się o walorach tych pojazdów. Imprezie będzie towarzyszyła wspaniała kuchnia: falafele, humusy, vege burgery i inne wegetariańskie i wegańskie przysmaki będą czekały na głodnych wielbicieli kuchni roślinnej.

Użyte w artykule zdjęcia: © LepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz