POZnań

XIV Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

Festiwal Dobrzego Smatuk 2013 - Poznań 15.08.2013 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Warsztaty kulinarne, degustacje, koncerty, konkursy dla zawodowców i tradycyjny jarmark na Starym Rynku – to tylko część niespodzianek, które czekają na poznaniaków i turystów w ramach XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Impreza odbędzie się 13-16 sierpnia. W tym roku zarówno wystawców, jak i gości obowiązywać będą specjalne zasady bezpieczeństwa. 

Cieszę się, że festiwal się odbędzie. Zdajemy sobie sprawę, że w tym roku organizowany jest on w trudnych i zupełnie nowych warunkach. Bardzo ważne jest dla nas bezpieczeństwo wszystkich uczestników. To zależy jednak nie tylko od organizatorów, ale również od mieszkańców i turystów. Będziemy na pewno na każdym kroku przypominać o zachowaniu reżimu sanitarnego. Trzymajmy się zasad, nie lekceważmy ich – wtedy wszyscy będziemy mogli się dobrze bawić – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu, jak co roku, będzie Jarmark Dobrego Smaku na Starym Rynku. Poznaniacy i turyści będą mogli odbyć kulinarną podróż po wielu zakątkach Polski – skosztować serów z Podkarpacia, pierogów z kaczką i jabłkami, ślimaków w czosnkowym maśle, a także wypić kieliszek lubuskiego wina lub szklaneczkę kwasu chlebowego. Jarmark to także okazja, aby porozmawiać z producentami. Smak potraw wyostrzy muzyka – kameralne koncerty będą odbywać się przy fontannach na Starym Rynku. 

W tym roku, ze względu na panujące warunki, zabraknie kilku wystawców, którzy przyjeżdżali do nas od lat, np. gości z Litwy. Mamy jednak sporo nowych sprzedawców. Będą stoiska z kuchnią koreańską, francuską, węgierską… Widzimy też nowe trendy. Rośnie popularność kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Podczas festiwalu będzie można m.in. skosztować  wegańskich lodów bezcukrowych. Jeśli chodzi o ciekawostki regionalne, to pojawią się lepione na żywo poznańskie pierogi nadziewane kaczką pieczoną z jabłkami – wylicza Wojciech Lewandowski, prezes Fundacji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, organizator festiwalu.

Na jarmarku obowiązywać będą zasady podobne jak na targowiskach. Wystawcy otrzymali szczegółowe informacje dotyczące wytycznych sanepidu. Sprzedających i klientów oddzielać będzie ściana z pleksi. Zalecany będzie odstęp w kolejce. Stoiska będą wyposażone w płyn dezynfekcyjny. Tam gdzie jest to możliwe, obowiązywać będzie płatność zbliżeniowa.

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku to jednak dużo więcej niż staromiejski jarmark. Jak co roku, w programie znalazły się warsztaty kulinarne prowadzone przez prawdziwych mistrzów kuchni (podczas których będzie można poznać m.in. tajniki kuchni japońskiej, gruzińskiej czy tajskiej).

W tym roku nie ma warsztatów otwartych. Na wszystkie obowiązują zapisy. To przemyślana decyzja. Rejestracja umożliwi nam skontaktowanie się z osobami, które wzięły udział w spotkaniach, gdyby zaszła taka konieczność. Są też warsztaty zdalne dla tych, którzy nie chcą wychodzić z domu – poświęcone będą kaczce poznańskiej – tłumaczy Wojciech Lewandowski.

Wydarzeniami, na które warto się zapisać, są także kolacje degustacyjne. Pierwszego wieczoru w restauracji Młyńska 12 królować będą pyra i wino, kolejnego w restauracji Za Murem – zorganizowane zostanie spotkanie pt. “Kaczka nie dziwaczka”. Trzeciego dnia w nowej poznańskiej przestrzeni znanej jako Farma Miejska zjeść można będzie wegetariański posiłek oraz sery lokalnych producentów. Na wszystkie kolacje są jeszcze wolne miejsca. 

Nie zabraknie też tradycyjnych konkursów. W tym roku restauratorzy, biorący udział w zmaganiach, przygotowują potrawy z kaczki.  

Tegoroczny konkurs będzie trochę inny. W związku z pandemią Covid-19 postanowiliśmy nie stawiać żadnych barier.  Restauratorzy zostali poproszeni o wypromowanie dania z kaczki, które mają w karcie – wyjaśnia Juliusz Podolski, organizator konkursu.

Konkursowych potraw będzie można skosztować na Starym Rynku. Porcję dania dostanie każdy, kto obdaruje niewielkim datkiem Drużynę Szpiku – wolontariusze fundacji będą obecni na miejscu.

Wytwórcy domowych trunków będą mogli wziąć udział w turnieju Polska Nalewka Roku. Ostatniego dnia festiwalu, na Starym Rynku można będzie skosztować też Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej. 

Festiwal Dobrego Smaku przyciąga do Poznania turystów. Od lat promujemy go także za granicą pod nazwą Poznań Food Days – mówi Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. 

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Dobrze, że festiwal w ogóle się odbędzie i będziemy mieli okazję poznać smaki różnych regionów, a także wziąć udział w warsztatach kulinarnych. W szczególności zainteresowany jestem dniem wegańskim na Farmie Miejskiej 🙂