K U L T U R A

Jutro startuje Scena na Wilczaku

Laba Land  Foto: materiały prasowe / Malta Festival

Dwa hektary festiwalowej łąki na Wilczaku i pięć dni koncertów, spektakli, spotkań, imprez silent disco – poznański festiwal Malta zaprasza na Scenę na Wilczaku.

Między 22 a 26 lipca bezpłatne koncerty Barbary Wrońskiej, Ralpha Kaminskiego i Bartka Wąsika, Adama Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego, showcase wielkopolskich artystów i artystek, a także poranne rozgrzewki i nocne silent disco. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zapraszamy do Laba Land przy ul. Przełajowej 5, pomiędzy Zespołem Szkół Łączności a Stadionem Posnanii – zapraszają organizatorzy.

Dni na Wilczaku będą rozpoczynać się o godz. 11:00 porannymi rozgrzewkami (joga, warsztaty kuglarskie, frisbee). W programie również kilkudniowe warsztaty: szycia rzeźb dla kobiet Baba – portret współczesny, warsztaty-rozmowy o odwadze z psycholożką i artystami będą częścią projektu Bez_tytułu / Re_kolekcje. Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska zapraszają dzieci w wieku 7–10 lat na pięciodniowe rozmowy i zajęcia ruchowe To jest teraz! Warsztaty z obecności w naturze. Zapraszamy także na imprezy silent disco – w czwartek, piątek oraz sobotę.

ŚRODA, 22 LIPCA

Na Wilczaku odbędzie się trzecia debata w ramach Forum Nowy ład naturalny. Z Michałem Nogasiem rozmawiać będą: pisarka, propagatorka ekokrytyki Julia Fiedorczuk, fizyk jądrowy, klimatolog Marcin Popkiewicz oraz prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Zuzanna Warso. O 19:30 Vampek Król – Baśnie Właśnie opowiedzą świat starych prawd podczas Bajki dla dorosłych i domu. Wieczorem zapraszamy na Ala Kryształ, czyli live act z kompozycjami wizualnymi Moniki Kuczynieckiej do animacji muzycznej Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego. Trio wykorzystuje ruch, teatr cieni i muzyczną improwizację do opowiedzenia jednorazowej, wyjątkowej historii. Na zakończenie dnia zapraszamy na słuchowisko na żywo Nuż w słuhu w reż. Patryka Lichoty.

CZWARTEK, 23 LIPCA

Na Wilczaku odbędzie się trzecia debata w ramach Forum Nowy ład naturalny. Z Michałem Nogasiem rozmawiać będą: pisarka, Grupa Teatralna Wikingowie tworzy spektakle o bezdomności. Zespół składa się z aktorów i aktorek, którzy sami doświadczyli tego stanu. Spektakl Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych o 18:00. Następnie zapraszamy na słuchowisko na żywo w reż. Anny Szamotuły Parasomnia, które nawiązuje do zaburzeń snu, potraktowanych metaforycznie jako nieprawidłowość przetwarzania informacji przez ludzki umysł. O 21:00 na scenie zagra dobrze znany poznaniankom i poznaniakom Polmuz z materiałem z płyty Drzewiej. Ich kompozycje są futurystyczną wizją polskiej muzyki ludowej – kolektywnej, pierwotnej improwizacji i obrzędowego transu. W czwartek o 23:00 rozpoczniemy pierwszą tegoroczną imprezę silent disco.

PIĄTEK, 24 LIPCA

Barbara Prądzyńska i Teatr Canoa zaprezentują interaktywny spektakl Historia pewnej miłości – baśń meksykańska inspirowany niemym kinem, melodramatem, współczesnym teatrem oraz Meksykiem. O 19:00 wystąpi warszawski Klub Komediowy ze spektaklem bez scenariusza, czyli będzie improwizować na oczach widzów z ich pomocą wokół maltańskich tematów wody i urodzin. Na scenie zagra Barbara Wrońska, wokalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów, artystka niebanalna i nieprzewidywalna. Połówka siostrzanego duetu Ballady i Romanse, który stworzył muzykę do filmu Córki dancingu Agnieszki Smoczyńskiej.

SOBOTA, 25 LIPCA

Słuchowisko Sarna będzie można wysłuchać od godz. 14:00. Opowieść w reż. Marii Marcinkiewicz-Górnej poświęcona jest nieszablonowej indywidualności – Simonie Kossak, która poświęciła swoje życie sarnom. Taneczną sobotę rozpocznie o 17:00 Aleksandra Staśkiewicz, która w częściowo improwizowanym spektaklu Świnia! Krowa! Małpa! Wiedźma! opowie o mocy jaką daje i odbiera gniew, o furii, bezdechu, wyczerpaniu i smutku. Chwilę później Wojciech Furman wystąpi z solową etiudą taneczną Nie ma dzieci, są ludzie inspirowaną słowami Janusza Korczaka. Krystyna „Lama” Szydłowska wspólnie z poznańskimi tancerzami spróbują uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem w choreograficzno-muzycznym projekcie Potrzebuję Cię jak wody. O 21:00 Ralph Kaminski i Bartek Wąsik zagrają w duecie kameralny koncert z oryginalnymi utworami Kaminskiego oraz coverami (m.in. Billie Eilish, Quebonafide, Czesława Niemena).

NIEDZIELA, 26 LIPCA

W niedzielę odbędzie się finałowa wystawa, która podsumuje warsztaty szycia rzeźb Baba – portret współczesnych. Teatr Fuzja zaprasza dzieci do Puszczy Białowieskiej podczas spektaklu inspirowanego popularną serią książek Tomasza Samojlika o żubrze Pompiku i jego żubrzej rodzinie. O 14:00 premierowy program przedstawią Tokłowicz with Strings, usłyszymy nowoczesne aranżacje Przybory, „Ptaszyna” Wróblewskiego, Komedy, a także improwizacje i autorskie kompozycje. Po-czucie Jagody Gruszczyńskiej będzie warsztatem improwizacji ruchowej z elementami jogi i uważności. O 17:00 odbędzie się wizualno-dźwiękowy performans Bez_tytułu / Re_kolekcje, na który złożą się m.in. herstorie zbierane w wiosce tipi przez pięć dni Sceny na Wilczaku. Popularne utwory do słów Młynarskiego, Grechuty, Herberta oraz premierowe kompozycje zagra Adam Nowak z Acoustic Amigos, czyli Jarkiem Trelińskim z zespołu Raz, Dwa, Trzy i Karimem Martusewiczem z zespołu Voo Voo. Na zakończenie Chór Pogłosy oraz kakofoNIKT zaproszą na obrzędowy koncert Nocny lot do Wyraju odwołujący się do starosłowiańskich mitów.

Szczegóły programu znajdziecie tutaj.

Laba Land, czyli gdzie to?

Laba Land to nowa na mapie Poznania przestrzeń rekreacyjna, która znajduje się przy ul. Przełajowej 5 na Wilczaku. Łąka zlokalizowana jest na starym boisku do rugby, pomiędzy Stadionem Posnanii a Zespołem Szkół Łączności im. M. Kopernika.

Najprościej dojechać tam autobusem (przystanek: Wilczak, linie autobusowe: 151, 167, 174, 190, 284, 911), rowerem bądź przyjść pieszo.

Na Wilczaku trwa remont torowiska tramwajowego, dlatego warto to uwzględnić planując wizytę na festiwalu.

Scena na Wilczaku to wydarzenie plenerowe, a na widowni nie będzie miejsc siedzących – na terenie imprezy znajdą się też leżaki. Zachęcamy zaopatrzyć się w koc, który będzie można rozłożyć na łące przed sceną. Na miejscu czynny będzie bar/kawiarnia, a także foodtrucki.

Laba Land Foto: materiały prasowe / Malta Festival
Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Malta Festival

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz