K U L T U R A

Polski Teatr Tańca na 24-godzinnej Globalnej Karuzeli Sztuki!

Globalna Karuzela Sztuki  Foto: materiały prasowe / nite.nl

Polski Teatr Tańca przyłącza się do 24 – godzinnej Globalnej Karuzeli Sztuki (24Hour Global Art Carrousel), która zawiruje online od 3 lipca o godz. 20.00 do 4 lipca o 20.00.

Wirtualny maraton sztuki zgromadzi ponad 200 artystów z całego świata, przenosząc widzów do Hong-Kongu, Los Angeles, Nowego Jorku, Berlina, Tokio, Poznania i w wiele innych miejsc. Twórcy połączą swe siły, aby wesprzeć międzynarodową organizację humanitarną Lekarze bez Granic, niosącą pomoc medyczną wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. W czasach, kiedy pandemia zagraża zdrowiu tak wielu ludzi, zjednoczenie się, by pomóc, wydaje się pilną potrzebą.

Akcję, zmierzającą ku wytworzeniu poczucia nowej wspólnotowości oraz pozyskania środków do walki z aktualnymi globalnymi wyzwaniami, zainicjowały mające swoją siedzibę w Holandii zespoły: Noord Nederlands Toneel, Club Guy & Roni, Asko|Schönberg i Slagwerk Den Haag, skupione pod wspólną nazwą NITE (National Interdisciplinary Theatre Ensemble), oznaczającą kolektyw artystyczny tworzony przez aktorów, muzyków i tancerzy, integrujący różne dziedziny sztuki.

Program Karuzeli Sztuki współtworzą: Hong Kong Ballet, Batsheva Dance Company, La MaMa Experimental Theatre Club New York, Schaubühne Berlin, Alonzo King LINES Ballet, Tanz Mainz, Germaul Barnes, Noord Nederlandes Orkest, Het Nationale Theater, Speak Percussion i wiele innych zespołów z całego świata. 

Transmisja w formie live streaming odbędzie się w Nite Hotel www.nitehotel.nl. To internetowa platforma stworzona przez kolektyw NITE u progu pandemii jako „scena” dla premierowego spektaklu „Before / After”, która wraz z akcją 24 – godzinnej „karuzeli sztuki” startuje w wymiar globalny. 

Polski Teatr Tańca pojawi się w programie 3 lipca o godz. 22:00 – 22:30.

Żeby wziąć udział w wydarzeni należy się zapisać pod adresem nite.nl/24hour

A oto kilka słów o naszym pomyśle:

Epidemia ogarnęło miasto. Zdarzało się to w Poznaniu, miejscu urodzenia Polskiego Teatru Tańca, wiele razy. Dżuma, która wyniszczyła gród w 1709 roku, pochłonęła 9 tysięcy ofiar. Skutkiem nieznanej zarazy z 1625 roku, Poznań uległ prawie całkowitemu wyludnieniu. Pamiętają to najstarsze budynki i zabytkowe place – średniowieczna katedra, Stary Rynek… Obecnie trwa pandemia koronawirusa, tworząca ogniska zapalne w różnych punktach przestrzeni wspólnej. Artyści Polskiego Teatru Tańca reagują na aktualną rzeczywistość, infekując tkankę miasta swoją niespodziewaną obecnością, zakłócając dobrze oswojoną normalność „taneczną zarazą”. Sięgają po ostatni przed pandemią spektakl Polskiego Teatru Tańca o znamiennym tytule „Trucizna” w choreografii Marty Ziółek, odwołujący się do średniowiecznych epidemii tanecznych i szaleństw rejwowych, o których lider zespołu Prodigy, Keith Flint, śpiewał w piosence Poison. Spontaniczne manifestacje ciał tancerzy, wyrażające gniew, bunt, potrzebę indywidualnej wolności, ale i przynależności do wspólnoty, stanowią komentarz do sytuacji pandemicznego zagrożenia, w której się znaleźliśmy i w której – zdani na sprzeczne emocje – zmuszeni jesteśmy trwać, sprawdzając, czy taniec, który sobie aplikujemy, okaże się lekarstwem czy chorobotwórczym wirusem. Zachęcamy do kuracji poprzez taniec!

Zapraszamy w imieniu własnym oraz innych uczestników 24 – godzinnej Globalnej Karuzeli Sztuki!

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / nite.nl, materiały prasowe / Robert Chodyła

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz