Aglomeracja

Kolejne zniesione ograniczenia – otwarte zostaną kina, wesela dla 150 gości. Zobacz co jeszcze się zmienia.

Multikino w Starym Browarze  Foto: Maciej Zakrzewski / materiały prasowe

Rząd zdecydował o zniesieniu kolejnych ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19. Dotyczą one m. in. nowych zasad w restauracjach, noszenia maseczek, organizacji wesel czy ponownego otwarcia kin, teatrów, filharmonii i audytoriów w domach kultury.

  • Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone już w sobotę 30 maja. Od tego dnia w przestrzeniach ogólnodostępnych obowiązkowe będzie zachowanie dwumetrowego dystansu, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Będzie trzeba je nadal zakładać w sklepach i kościołach. W lokalach gastronomicznych nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni lokalu.
  • Od niedzieli 31 maja w kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych, dozwolone będą zgromadzenia na powietrzu do 150 osób.
  • Kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness będą mogły być otwarte od soboty 6 czerwca. Tego samego dnia będą możliwe wesela z udziałem do 150 gości.

Jak podkreślił szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otwarcie od 6 czerwca m. in. kin, teatrów i filharmonii to nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek. Dodał, że to oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Na pewno jedni będą chcieli skorzystać z tej możliwości jak najszybciej, inni potrzebują czasu.

Od 6 czerwca wprowadzamy możliwość odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków, ale są dwa warunki: wypełniamy pojemność widowni do 50% i nosimy maseczki – poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dodał, że “są dwa podstawowe wymogi” odmrożenia tych instytucji. “Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki (…). Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było. My wciąż wypłaszczamy przecież krzywą” – stwierdził Gliński.

Minister kultury zwrócił uwagę, że w związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe. “Chcemy być spójni w przekazie i realizacji tych kolejnych etapów odmrażania naszej gospodarki, kultury” – zapewnił.

Gliński zaznaczył, że “kultura jest bardzo ważna” i także w czasie epidemii taka była. “Chciałbym przy okazji podziękować wszystkim polskim artystom, ludziom kultury, którzy tak sprawnie przeszli do sieci w momencie, kiedy nie mogli funkcjonować na żywo i dostarczali nam treści kulturowe w sposób zintensyfikowany i bardzo ciekawy poprzez internet, media elektroniczne” – powiedział.

(PAP)

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Zakrzewski / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz