Aglomeracja

Wielkopolska: 23 nowe zakażenia (aktualizacja 17:15)

Oddział Zakaźny Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu Foto: lepszyPOZNAN / tab

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała w czwartek przed południem o 12 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem, które zostały potwierdzone testami. Po godzinie 17:00 poinformowano o kolejnych 11 zakażeniach.

11:00

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano już 183 przypadków zakażenia koronawirusem. Niestety 6 osób zmarło.

Wśród osób, u których potwierdzono w czwartek rano zakażenie jest 7 kobiet i 4 mężczyzn z powiatu krotoszyńskiego, a także kobieta z powiatu gostyńskiego. Pacjenci ci są w wieku od 40 do 74 lat. Wszystkie 12 osoby przebywają w tej chwili w stanie dobrym w w szpitalu powiatowym w Krotoszynie.  Wszystkie też miały wcześniej kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Dziś poinformowano także, że zmarł 59-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 88-letnia kobieta ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące. Od czasu potwierdzenia pierwszego przypadku w Polsce, 4 marca, śmierć poniosło w wyniku COVID-19 łącznie 45 pacjentów.

Nowe, potwierdzone dzisiaj przed południem przypadki dotyczą oprócz wspomnianych już zakażeniach w Wielkopolsce także: 22 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. lubelskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz jednej osoby z woj. świętokrzyskiego.

 

AKTUALIZACJA (14:00) –  W (poznańskim) szpitalu hospitalizowanych jest 89 pacjentów, z tego z wynikiem pozytywnym są 52 osoby, 14 osób jest podłączonych do respiratorów – powiedział dzisiaj Jacek Jaśkowiak informując o sytuacji w Poznaniu.

Są także 34 osoby z pozytywnym wynikiem testów, które nie są hospitalizowane. W środę przyjęto do szpitala 21 osób, a 22 osoby zostały wypisane. Wykonano 77 testów, z czego 9 było z wynikiem pozytywnym.

Do dzisiaj liczba zgonów w szpitalu na ulicy Szwajcarskiej, moim zdaniem jednoznacznie związanych z korinawirusem, z COVID-19, to jest 7 osób – poinformował Jacek Jaśkowiak.

Prezydent Poznania podkreślił, do tej pory nie podawałem tej informacji, ponieważ było wyraźne życzenie Ministerstwa Zdrowia, by te informacje o zgonach były podawane przez Ministra Zdrowia, w tym obszarze dochodzi do różnicy poglądów. Teraz jednak zdecydował, że będzie takie raporty przedstawiać.

AKTUALIZACJA (17:15) –  Mamy 11 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Są to:

 • kobieta lat 52, stan dobry, powiat kaliski, przebywa w domu, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • kobieta lat 48, stan dobry, powiat ostrzeszowski, przebywa w domu, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • kobieta lat 67, stan dobry, powiat czarnkowsko-trzcianecki, przebywa w domu, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • mężczyzna lat 75, stan ciężki, powiat krotoszyński, leży w Pleszewie na oddziale paliatywnym, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • mężczyzna lat 81, stan ciężki, powiat krotoszynski, leży na oddziale paliatywnym w Pleszewie, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • kobieta lat 49, stan dobry, powiat leszczyński, przebywa w domu, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • mężczyzna lat 37, stan dobry, przebywa w domu, powiat leszczyński, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • kobieta lat 43, stan dobry, powiat leszczyński, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • kobieta lat 60, stan dobry, powiat krotoszyński, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • kobieta lat 44, stan dobry, powiat krotoszyński, przebywa w domu, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
 • kobieta lat 62, stan dobry, powiat grodziski, przebywa w domu, kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 194 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 6 osób zmarło – wynika z raportu WSSE. Objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 6.994 osób, hospitalizowanych 109 osób, a poddanych izolacji lub kwarantannie jest 11.782 osób.


Mapa dostępna dzięki uprzejmości esri.pl

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / tab