Bez pomocy dla najuboższych krajów nie pokona się koronawirusa

Autor: miarecki. Poznań, 25 Marca 2020

Na całym świecie potwierdzono niemal 400 tysięcy przypadków koronawirusa, a zmarło ponad 16 tysięcy osób. Teraz wirus dociera do krajów, które już wcześniej borykały się z kryzysem humanitarnym z powodu konfliktu, klęski żywiołowej czy zmian klimatu. COVID-19 zagraża całej ludzkości i dlatego cała ludzkość musi z nim walczyć. Reakcja pojedynczych krajów nie wystarczy.

Wspólne działanie to jedyny sposób na walkę z koronawirusem, podkreśla ONZ uruchamiając Globalny Plan Działań Humanitarnych. Brak pomocy w walce z koronawirusem dla najuboższych krajów może narazić miliony ludzi na niebezpieczeństwo i spowodować, że wirus będzie krążył dookoła globu. ONZ uruchamia plan pomocy o wartości 2 mld dolarów na globalną walkę z COVID-19 w 51 krajach na terenie Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji.

Teraz musimy przyjść z pomocą tym najbardziej zagrożonym – milionom ludzi, którzy nie są w stanie ochronić samych siebie. Jest to kwestia ludzkiej solidarności. Ma to również kluczowe znaczenie w walce z wirusem powiedział sekretarz generalny ONZ, António Guterres.

Ogłoszony plan działań ma zostać wdrożony przez agendy ONZ przy wsparciu międzynarodowych i narodowych organizacji pozarządowych. Organizacje wspólnie: dostarczą sprzęt laboratoryjny niezbędny do przeprowadzania testów oraz sprzęt medyczny do leczenia pacjentów.

W obozach dla uchodźców zainstalowane zostaną urządzenia sanitarne a także dostarczone rodukty pomocowe i pracowników humanitarnych tam, gdzie są teraz najbardziej potrzebni w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Koronawirus wpłynął na życie wielu ludzi w najbogatszych krajach. Teraz dociera on do miejsc, gdzie ludzie są ofiarami wojen, nie mają dostępu do czystej wody i mydła oraz nie mają nadziei na to, że znajdzie się dla nich szpitalne łóżko, jeśli poważnie zachorują.

Pozostawienie najuboższych krajów świata samym sobie byłoby okrutne i nierozsądne. Jeśli pozwolimy, aby koronawirus swobodnie się tam rozprzestrzeniał, narazimy miliony ludzi na śmierć, całe regiony popadną w chaos, a wirus będzie krążył dookoła świata – powiedział Mark Lowcock, zastępca Sekretarza Generalnego ds. Pomocy Humanitarnej.

Użyte w artykule zdjęcia: gov.pl / domena publiczna, CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM - #23312
Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.