Aglomeracja

Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się

Pandemia - opustoszałe ulice  Foto: Straż Miejska m. Poznania

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się. Nie będą one dotyczyć jedynie osób które jadą do lub z pracy, wolontariuszy pomagających w walce z koronawirusem, a także załatwiających sprawy niezbędne do życia codziennego. Tym samym rząd akcję #zostawdomu wprowadza teraz praktycznie w życie. Nowe zasady obowiązywać będą od środy 25 marca. 

W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza, choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni – zapowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia – również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się.

Minister stwierdził, że jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że ludzie są już zmęczeni dotychczasowymi ograniczeniami.

Tym bardziej chciałbym was prosić o jeszcze większy wysiłek we wspólnym działaniu, by ograniczyć wirusa – zaapelował Łukasz Szumowski.

Dodatkowo w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Równocześnie obowiązywać będą bez zmian dotychczasowe, wprowadzone już wcześniej obostrzenia.

Ograniczenia dotyczą również pasażerów komunikacji miejskiej. W autobusie czy tramwaju zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących.  Zakaz zgromadzeń nie obwiązuje spotkań z najbliższymi.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym – informuje Kancelaria Premiera – tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę, w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej nadal obowiązują. Wciąż także obowiązkowa pozostaje 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Użyte w artykule zdjęcia: Straż Miejska m. Poznania, Kancelaria Premiera

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium