Poznań stolicą polskiej chóralistyki

Autor: bigbiciq. Poznań, 28 Listopada 2019

Trzy dni, 35 chórów (w tym 6 konkursowych), kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń: warsztatów, koncertów, wykładów, kilka tysięcy uczestników. Od piątku, 29 listopada, chórzyści opanują Poznań, w którym rusza największe wydarzenie muzyki chóralnej w Polsce – Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza.

Przełom listopada i grudnia zapowiada się gorąco dla miłośników muzyki chóralnej. Na trzy dni do Poznania przyjadą melomani z całego kraju, aby podziwiać zmagania najlepszych polskich chórów w konkursie o Grand Prix Polskiej Chóralistyki.

Bardzo się cieszę, że już po raz drugi będziemy gościć w stolicy Wielkopolski tak utalentowanych artystów. Poznań to miasto otwarte, proponujące szeroką gamę wydarzeń kulturalnych, a chóralistyka zajmuje tu szczególne miejsce. Wszak jedną z wizytówek naszego miasta są, cieszące się międzynarodową sławą, „Poznańskie Słowiki”, a patron Grand Prix – Stefan Stuligrosz – urodził się w Poznaniu i z nim związał całą swoja karierę artystyczną – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Prof. Marek Gandecki, pomysłodawca i dyrektor przedsięwzięcia, podkreśla – Poznań jako miasto chórów jest godnym miejscem dla realizacji inicjatywy, która jest najważniejszym konkursem chóralnym w kraju – „konkursem konkursów”.

Ideą Grand Prix jest to, by w szranki stanęli zwycięzcy sześciu najbardziej renomowanych konkursów chóralnych w Polsce. O nagrody powalczą: Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku „Schola Cantorum Bialostociensis”, Młodzieżowy Chór „Our Voice” z Działdowa, Chór Dziewczęcy „Kosy” z Poznania oraz Chór Akademii Sztuki w Szczecinie. Każdy z nich zaprezentuje 25-30-minutowy recital złożony z różnych utworów, w tym przynajmniej jednego napisanego przez kompozytora pochodzącego z Poznania.

Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł. oraz przechodnią statuetkę. Jury przyzna także dwa równorzędne wyróżnienia oraz nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji poznańskiego twórcy. Przesłuchania konkursowe (godz. 12:00-16:00) i koncert laureatów (godz. 18:00) odbędą się w niedzielę, 1 grudnia, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (bezpłatne wejściówki do zdobycia przez portal www.bilety24.pl).

Do tego jednak czasu dla mieszkańców Poznania i wszystkich miłośników muzyki chóralnej organizatorzy przygotowali koncerty, warsztaty, wykłady i wystawy, zarówno w budynkach Akademii Muzycznej, jak i wielu poznańskich kościołach i salach koncertowych. Ciekawie zapowiada się piątkowy koncert inauguracyjny połączony z warsztatami dla publiczności (29 listopada, Aula Nova, godz.19:30) a także dwa sobotnie jubileuszowe koncerty – z okazji 35-lecia działalności Zespołu „Affabre Concinui” (Aula Nova, godz. 17:00) oraz 80-lecia działalności Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” (Bazylika św. Józefa, ul. Działowa 25, godz. 20:00).

Idea festiwalu wpisuje się w misję Akademii Muzycznej w Poznaniu.–podkreśla prof. Halina Lorkowska, Rektor Akademii – To piękny przykład tego, jak nasza uczelnia i miasto już od stu lat współpracują dla dobra poznaniaków.

Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców miasta miało okazję podziwiać piękno muzyki chóralnej – dodaje Krzysztof Panek, członek Rady Fundacji „Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki”, dyrektor organizacyjny konkursu. – Liczne wydarzenia, w tym również warsztaty, będą doskonałą okazją i zachętą do tego, by muzyki nie tylko słuchać, ale czynnie ją uprawiać pod okiem najlepszych specjalistów z całego kraju.

Organizatorami Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza są Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i Fundacja „Chór Stuligrosza –Poznańskie Słowiki” w partnerstwie z Miastem Poznań.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter
Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.