POZnań

Alejka w parku Starego Koryta Warty ma nową nazwę

Alejka Orderu Usmiechu  Foto: materiały prasowe / UMP

Alejka spacerowa w parku Starego Koryta Warty od soboty nosi imię Orderu Uśmiechu. W uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą alejki wzięli udział: zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, poznańscy kawalerowie Orderu Uśmiechu i przedstawiciele Centrum Sztuki Dziecka.

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu, i to właśnie tego dnia bezimienna alejka w parku Starego Koryta Warty zyskała nazwę po wyjątkowym medalu.

Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie nadawane dorosłym na wniosek dzieci. Otrzymują je osoby, które na co dzień okazują im serce, przyjaźń i dobroć. Wśród wyróżnionych znajduję się też wielu poznaniaków – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W naszym mieście do tej pory nie było miejsca poświęconego Orderowi Uśmiechu i jego kawalerom, dlatego tym bardziej cieszy, że alejka położona w parku tak uwielbiany przez dzieci, będzie od dzisiaj przypominała o ludziach, którzy poświęcili się pracy na rzecz najmłodszych – podkreśla.

Uroczystość odsłonięcia tabliczki z nazwą alejki uświetniły występy artystyczne, zabawy plastyczne dla dzieci i spotkania z kawalerami Orderu Uśmiechu: Elżbietą Drygas, Jerzym Hamerskim, Elżbietą Bortkiewicz i Włodzimierzem Marciniakiem. Wręczono także tytuły Ambasadora Orderu Uśmiechu.

O nadaniu alejce imienia Orderu Uśmiechu zdecydowała Rada Miasta Poznania we wrześniu 2018 roku. Z wnioskiem wystąpiła grupa Poznański Klub Kawalerów Orderu Uśmiechu we współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto.

Order Uśmiechu został ustanowiony w Polsce 51 lat temu. Od 1968 roku otrzymało ponad tysiąc osób, w wśród nich wiele znanych osobistości, jak Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Nelson Mandela, Astrid Lindgren czy Irena Sendlerowa. Pierwszym uhonorowanym był poznaniak Wiktor Dega.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz