K U L T U R A

Narodowe Czytanie, piosenki, lektury, las i historia w Bibliotece Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich  Foto: TD

Biblioteka Raczyńskich zaprasza na weekend pełen książkowych doznań.

Narodowe Czytanie ośmiu nowel, które pokazują jak w XIX i XX wieku zmieniały się krótkie formy literackie. W czytaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele instytucji kultury i nauki, a także poznaniacy, którzy będą mieli ochotę przeczytać wybrane fragmenty tekstów m.in. Sienkiewicza, Prusa i Orzeszkowej. W programie też spotkanie z kataryniarzem, prelekcja o nowelach oraz koncert piosenek z XX-lecia międzywojennego. Zapraszamy od 11:00 do 14:00

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy do biblioteki na kolejny Wtorek dla seniora (10 września o 16:30 ), który tym razem poświęcony będzie Sewerynowi Krajewskiemu. Dla wielu jest on przede wszystkim głosem i kompozytorem Czerwonych Gitar, ale podczas swojego wystąpienia dr Tomasz Umerle przypomni o innych wykonawcach, z którymi współpracował ten wybitny i ciągle aktywny zawodowo kompozytor.

Aby nowy rok szkolny był czasem twórczego spojrzenia na lektury Biblioteka Raczyńskich zaprasza w środę 11 września o godzinie 18:00 na spotkanie Jak przerabiać lektury? W przestrzeni wystawy Kanon lektur nieczytanych porozmawiamy z zaproszonymi nauczycielami o ich metodach i formach pracy z młodzieżą. O swoich sposobach na odczarowanie lektur opowiedzą Katarzyna Kierończyk, Grzegorz Kotłowski i Stanisław Godlewski.

Za tydzień, 14 września o 12:00 do Filii Naramowickiej wracają 3 TATY, 4 ŻYWIOŁY. Tym razem leśnicy opowiedzą o tym, jak zmienia się jesienny las. Dzieci i rodzice poznają tajemnice zmieniających barwy liści, dowiedzą się dlaczego czasem na spacerze można znaleźć poroże jelenia oraz sprawdzą jak rozróżniać grzyby jadalne od trujących.

Również 14 września o godz. 13:00 Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny zaprasza na spotkanie z oprowadzaniem po muzeum „Ważne, że Polska jest” – Kazimiera Iłłakowiczówna w splocie życia i historii. Podczas spotkania zwiedzający posłuchają m. in. jak na życie Iłły wpłynęła praca z Ministerstwie Spraw Zagranicznych, śmierć Narutowicza oraz wydarzenia poznańskiego czerwca. Tutaj obowiązują zapisy mailowe: illa@bracz.edu.pl lub telefoniczne: (61) 852 89 71.

Użyte w artykule zdjęcia: TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz