Bezcenne dzieła wróciły do Biblioteki Raczyńskich

Autor: bigbiciq. Poznań, 30 Lipca 2019

Część zabytkowych atlasów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich odzyskała dawny blask. Wśród bezcennych dzieł, które właśnie wróciły z konserwacji, jest m.in. pierwszy nowożytny atlas świata, zawierający dokładną mapę Polski.

Ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich jej pracownicy wybrali najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone zniszczeniem atlasy, pochodzące z XVI-XIX w. Zabytki zostały oddane do konserwacji i digitalizacji – to efekt projektu, na który Biblioteka Raczyńskich otrzymała ponad 14 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Dzięki niemu nowe życie dostaną nie tylko cenne dzieła, ale także sam budynek biblioteki, który przejdzie gruntowną modernizację.

Prace prowadzone są na bieżąco, pięć zbiorów map właśnie wróciło z konserwacji. Jest wśród nich m.in. pierwszy nowożytny atlas świata wydawany od 1570 roku, który zawiera pierwszą dokładną mapę Polski Wacława Grodeckiego. Wszystkie dzieła są bardzo atrakcyjne wizualnie i bogato ilustrowane – jak np. atlas pochodzący z początku XVIII wieku, w którym można znaleźć ręcznie kolorowane mapy i dekoracyjne plany miast, twierdz oraz bitew.

Podziwiając kunsztownie zdobione i ręcznie kolorowane mapy świata i nieba można także prześledzić losy ksiąg. W XVII-wiecznym atlasie świata znajdują się wpisy jego kolejnych właścicieli: od jezuitów, których własnością był w 1718 roku, przez wpisy z XIX wieku, aż po ostatni, uczyniony ręką generała Adama Kicińskiego zapis z roku 1939.

Biblioteka Raczyńskich ma też inny powód do radości. Z najnowszych statystyk wynika, że cały czas rośnie czytelnictwo. W pierwszym półroczu 2019 roku do Biblioteki Raczyńskich zapisało się 58 990 czytelników, czyli o ponad 1300 osób więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Czytelnictwo wzrasta zarówno w filiach (obecnie jest tam zarejestrowanych ponad 48 tysięcy osób – o ponad tysiąc więcej niż w pierwszym półroczu 2018 roku) oraz w czytelniach i wypożyczalni w gmachu głównym, z których korzysta ponad 10 i pół tysiąca czytelników (o 160 więcej niż rok temu).

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.