Sport

Smocze łodzie na Malcie

Poznanskie Dragony 2019 - smocze łodzie-13  Foto: materiały prasowe

Najpierw dość porywisty wiatr i chmury, później słońce i gorąca temperatura towarzyszyła wszystkim amatorom sportów wodnych, którzy wystartowali na Torze regatowym Malta w największej w Polsce imprezie dla amatorów na wodzie. Około 550 uczestników wzięło udział w 5. Poznań Canoe Challenge, XI Mistrzostwach Szkół w smoczych łodziach oraz 3. Mistrzostwach w smoczych łodziach dla firm i instytucji „Dragony 2019”.

Rywalizację rozpoczęli kajakarze. Na starcie 5. edycji Poznań Canoe Challenge stanęły 44 dwuosobowe kajaki (88 osób) z amatorami sportów wodnych na pokładzie. Osady mogły być dobrane dowolnie – nie było podziału na wiek i płeć.

Wszyscy mieli do przepłynięcia 3 okrążenia o łącznej długości 5 km. Niektórzy mieli postanowienie jak najszybszego dopłynięcia do mety, nieco więksi amatorzy cel dopłynięcia do mety nawet jeśli dzięki bajecznej technice wiosłowania dystans miał się nieznacznie wydłużyć! Byli nawet tacy, którzy twierdzili, że kajak sam im skręcał! Wszyscy jednak ukończyli rywalizację z uśmiechem na twarzy i w dobrych humorach, za co otrzymali pamiątkowe medale i koszulkę – komentuje rywalizację Maciej Młodzik, koordynator wydarzenia

Najszybciej dystans pokonali Michał Nieskurski i Robert Rembalski. Na drugim miejscu uplasowali się Robert Bykowski i Alan Szerszeniewski, a po brąz sięgnęli Maciej Muchała i Łukasz Konieczny.

Po skończonej rywalizacji kajakarzy do smoczych łodzi wsiedli uczniowie szkół. W rywalizacji na łodzi na której z przodu znajduje się głowa smoka, z tyłu jego ogon, środku natomiast 10 osób wiosłujących, sternik i bębniarz wystartowały ostatecznie 26 osady. Tu technika również nie miała wielkiego znaczenia ponieważ celem organizatorów było pokazanie uczniom szkół podstawowych, że sportami wodnymi można wspaniale się bawić, a czas poświęcony na co dzień na urządzenia mobilne w ręku można o wiele przyjemniej zamienić na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, integrując się z kolegami i koleżankami z innych szkół.

Po zaciętej rywalizacji w Mistrzostwach Szkół Smoczych łodzi „Poznańskie Dragony 2019” zwyciężyła w kategorii klas 1-5 SP 61, która w finale pokonała m.in. ZSP nr 3 z Poznania i drugą osadę z SP 61. W rywalizacji uczniów klas 6-8 + 3 klasa gimnazjum na pierwszym miejscu podium stanęli uczniowie z SP w Pile, po srebro sięgnęła młodzież z SP 5 w Luboniu, po brąz SP 14 z Poznania.

Podczas gdy na wodzie toczyła się walka o zwycięstwo na trybunach odbył się tradycyjny już konkurs z nagrodami na najlepiej kibicującą szkołę, który bezapelacyjnie wygrały uczennice z ZSP nr 3 z Poznania.

Po zakończonych zawodach szkół do tych samych smoków wsiedli dorośli uczestnicy. W 3. edycji Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji „Dragony 2019” udział w kategorii FAN wzięło 13 załóg (ponad 140 osób). Impreza miała na celu propagowanie poprzez zabawę wodnych dyscyplin sportowych wśród pracowników firm, instytucji a także zaproponowanie atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i współpracowników. Warto zauważyć, że na zawody do Poznania przybyły firmy między innymi z Chełmna, Stolna czy Gryfina. Ostatecznie na podium stanęli pracownicy VW Poznań Crew oraz dwie drużyny Stiegelmeyer.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz