Aglomeracja

Grand California – nowy kamper VW z Wrześni

Volkswagen kamper  Foto: Rafał Pijański / VW materiały prasowe

Zakład Volkswagena we Wrześni rozpoczął seryjną produkcję samochodu z zabudową turystyczną VW Grand California na bazie modelu Crafter.

Model Grand California to pełnowymiarowy kamper z wielofunkcyjnym wnętrzem, dostępny w dwóch wariantach: Grand California 600 z superwysokim, panoramicznym dachem i dodatkowym łóżkiem dziecięcym oraz Grand California 680 z wysokim dachem.

Na potrzeby produkcji tego modelu powstała specjalna linia montażowa do obsługi której zatrudniono dodatkowo 160 pracowników. Produkcja liniowa obejmuje montaż dachu, modyfikacje karoserii oraz montaż końcowy elementów wyposażenia. Auto poddawane jest także testom szczelności w kabinie zraszania.

Blisko 70% produkcji zakładu we Wrześni stanowią samochody z zabudową specjalną, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta – mówi Jens Ocksen, prezes zarządu spółki Volkswagen Poznań

Czas montażu zabudowy specjalnej z wyposażeniem to około 60 godzin, a każdy pojazd to blisko 1000 specjalnych części do zabudowy. Samochód wyposażany jest m.in. w kuchnię z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i lodówką, ogrzewanie wnętrza i podgrzewanie wody, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz zbiornik na czystą i brudną wodę.

Planowany roczny wolumen produkcyjny dla tego modelu to blisko 3500 pojazdów, a głównymi rynkami zbytu będą: Niemcy, Szwajcaria i Francja, ale także Austria, Hiszpania, Holandia, Polska, Belgia, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy Portugalia i Szwecja.

Nowy model Grand California został doceniony przez czytelników magazynów Auto Bild i Computer Bild w plebiscycie Connected Car Award 2018. Wyróżnienie to przyznawane jest najinteligentniejszym pojazdom. Czytelnicy docenili w Grand Californi możliwość sterowania głównymi funkcjami samochodu z poziomu oddzielnego centralnego wyświetlacza, który dostarcza m. in. informacji na temat poziomu wody czystej i ścieków. Wyświetlacz centralny steruje także ogrzewaniem, oświetleniem wnętrza, zasilaniem i lodówką.

Użyte w artykule zdjęcia: Rafał Pijański / VW materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz