K U L T U R A

„Antygona w Molenbeek” – z Malty na scenę Nowego Teatru

Antygona w Molenbeek  Foto: Malta Festival / materiały prasowe

„Antygona w Molenbeek” powraca na teatralne deski, 21 stycznia zostanie przedstawiona w Nowym Teatrze. Na festiwalu Malta w 2018 roku odbyła się premiera inscenizowanego czytania dramatu Stefana Hertmansa alz Małgorzatą Gorol w roli głównej.

W poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa, Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz ciało swojego brata-terrorysty, aby móc je pochować. W roli króla Kreona występuje miejscowa policja, która odmawia jej prawa do pochówka brata, ponieważ uważa go za zdrajcę i zbrodniarza. Znamy tylko miejsce – brukselską dzielnicę – i wiemy, że mężczyzna wysadził się w powietrze. Bohaterka pamięta go jako kochającego brata, z którym spędzała w dzieciństwie mnóstwo czasu. Przychodzi do komisariatu, nie może pojąć, czemu nie chcą jej wydać ciała i – jak u Sofoklesa – staje się coraz bardziej radykalna. Wszystko inne przestaje się liczyć.

Czytanie performatywne, w reżyserii Anny Smolar, z muzyką Michała Górczyńskiego i w tłumaczeniu Jerzego Kocha, wystawione zostanie 21 stycznia o godzinie 19:00 w warszawskim Nowym Teatrze. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z twórcami. Wstęp wolny.

Użyte w artykule zdjęcia: Malta Festival / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz