Poznańska Gala Sportu 2019

Autor: bigbiciq. Poznań, 3 Stycznia 2019

W środę w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbyła się Poznańska Gala Sportu, która już od kilku lat jest jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń organizowanych w Poznaniu. Podczas uroczystości Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył wyróżnienia najlepszym sportowcom, którzy reprezentowali stolicę Wielkopolski podczas najważniejszych imprez w 2018 roku.

Wyróżnieni z rąk Prezydenta zostali stypendyści sportowi Miasta Poznania w 2019 roku w kategorii Senior:

Wiktor Chabel – KS Posnania Poznań – Wioślarstwo
Tomasz Domagała – WKKFSIT Niewidomych i Słabowidzących “Razem” – Paratriathlon
Joanna Fiodorow – OŚ AZS Poznań – Lekkoatletyka
Aleksandra Kowalczuk – OŚ AZS Poznań – Taekwondo
Kacper Majchrzak – KS Warta Poznań – Pływanie
Monika Michalik – WKS Grunwald Poznań – Zapasy
Kacper Nowicki – UMKS Niesłyszących Poznań – Pływanie
Karol Robak – OŚ AZS Poznań – Taekwondo
Vincent Słomiński – KS Stomil Poznań – Kajakarstwo
Bartosz Stabno – KS Posnania Poznań – Kajakarstwo
Martyna Synoradzka – AZS AWF Poznań – Szermierka
Szymon Wierzbicki – OŚ AZS Poznań – Żeglarstwo
Łukasz Wietecki – WKKFSIT Niewidomych i Słabowidzących “Razem” – Paratriathlon
Denis Woźny – UMKS Niesłyszących Poznań – Lekkoatletyka
Partycja Wyciszkiewicz – OŚ AZS Poznań – Lekkoatletyka

Siłą poznańskiego sportu jest przede wszystkim sport młodzieżowy. To właśnie w kategorii młodzieżowej Poznań od kilku już lat zajmuje czołowe miejsce w Polsce w systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, wyprzedzając m.in. Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk. Duży udział w tak wysokim miejscu stolicy Wielkopolski mieli niewątpliwie sportowcy OŚ AZS Poznań, stowarzyszenia które uplasowało się na drugim miejscu w ogólnopolskiej klasyfikacji klubowej.

Wyróżnienia odebrali medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w kategoriach junior i młodzieżowiec:

1. Maciej Bem – AZS-AWF Poznań – Szermierka
3. miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów Mł. (Floret indywidualny)
2. Klaudia Cyrulewska – KS ENERGETYK Poznań – Kajakarstwo
2. miejsce Mistrzostwa Świata U23 (K-4 500 m)
1. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (K-4 500 m)
2. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (K-2 500 m)
2. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (K-4 200 m)
3. Martyna Klatt – KS Energetyk Poznań – Kajakarstwo
2. miejsce Mistrzostwa Świata U23 (K-4 500 m)
4. Małgorzata Puławska – KS Posnania Poznań – Kajakarstwo
2. miejsce Mistrzostwa Świata U23 (K-4 500 m)
1. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (K-4 500 m)
2. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (K-4 200 m)
2. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (K-2 500 m)
2. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (K-2 200 m)
5. Mateusz Świętek – KW-04 Poznań – Wioślarstwo
3. miejsce Mistrzostwa Świata U23 (2x)
2. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (2x)
6. Sławomir Witczak – KS Energetyk Poznań – Kajakarstwo
3. miejsce Akademickie Mistrzostwa Świata (K-4 1000 m)
7. Adrian Wojtkowiak – AZS OŚ Poznań – Taekwondo Olimpijskie
2. miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów (73 kg)

Tradycją jest, że wyróżnienia otrzymują Superseniorzy Poznańskiego Sportu, czyli wybitne osoby, które swoją działalnością i życiem przyczyniły się do rozwoju sportu w Poznaniu. W tym roku nagrodzeni zostali: Aleksander Anioła (modelarstwo), Jerzy Czajka (hokej na trawie), Kazimierz Olejniczak (rugby), Maria Szymańska-Elzanowska (koszykówka), Jerzy Forycki (kajakarstwo), Henryk Łobza (piłka ręczna/ lekkoatletyka), Michał Skalisz (żeglarstwo), Piotr Kurek (kolarstwo / dziennikarz).

Podczas tegorocznej Gali uhonorowani zostali również medaliści poznańskich klubów biorący udział w Igrzyskach Olimpijskich w latach 1924-2018:

Złoty medal

1. Szymon Ziółkowski (OŚ AZS Poznań) – Sydney, 2000 r., lekkoatletyka (rzut młotem)

Srebrne medale

Marian Dudziak (Olimpia Poznań) – Tokio, 1964 r., lekkoatletyka (sztafeta 4×100 m)
Władysław Stecyk (Grunwald Poznań) – Moskwa, 1980 r., zapasy (waga 52 kg)
Marek Łbik (Warta Poznań) – Seul, 1988 r., kajakarstwo (C-2 500 m)
Rafał Szukała (Warta Poznań) – Barcelona, 1992 r., pływanie (100 m stylem motylkowym)
Jerzy Brzęczek (Olimpia Poznań), Andrzej Juskowiak (Lech Poznań), Grzegorz Mielcarski (Olimpia Poznań) – Barcelona, 1992 r., piłka nożna
Aneta Pastuszka-Konieczna (Posnania Poznań) – Pekin, 2008 r., kajakarstwo (K-2 500 m)

Brązowe medale

Henryk Rozmiarek (Grunwald Poznań) – Montreal, 1976 r., piłka ręczna
Grzegorz Nowak (TW Polonia Poznań), Adam Tomasiak (TW Polonia Poznań) – Moskwa, 1980 r., wioślarstwo (czwórka ze sternikiem)
Marek Łbik (Warta Poznań) – Seul, 1988 r., kajakarstwo (C-2 1000 m)
Artur Wojdat (Olimpia Poznań) – Seul, 1988 r., pływanie (400 m stylem dowolnym)
Izabela Dylewska (Posnania Poznań) – Barcelona, 1992 r., kajakarstwo (K-1 500 m)
Grzegorz Kotowicz (Posnania Poznań) – Sydney, 2000 r., kajakarstwo (K-4 1000 m)
Aneta Pastuszka-Konieczna (Posnania Poznań) – Ateny, 2004 r., kajakarstwo (K-2 500 m)
Julia Michalska (PTW Tryton Poznań) – Londyn, 2012 r., wioślarstwo (dwójka podwójna)
Monika Michalik (Grunwald Poznań) – Rio de Janeiro, 2016 r., zapasy (waga 63 kg)

Wyróżniono także najlepszą imprezę sportową minionego roku, którą został Bieg Niepodległości RunPoland 2018. Wyróżnienia specjalne otrzymali natomiast: prezes Olimpiad Specjalnych Helena Czechowska Januszkiewicz oraz ich ambasador Michał Bojarski, przedstawiciele Fundacji AWF Poznań – koordynatora programu Trener Osiedlowy i Senioralny oraz Ryszard Rychlewski – Animator Sportu Szkolnego.

Organizatorem Poznańskiej Gali Sportu był Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.