Aglomeracja

Czerwone kokardki zachęcają do badań!

Czerwone kokardki - profilaktyka HIV AIDS  Foto: materiały prasowe

Czerwonymi kokardkami z napisem Razem przeciw HIV organizatorzy akcji profilaktycznej chcą zwrócić uwagę na ciągle groźny problem HIV i AIDS, pokazać solidarność z osobami zakażonymi oraz zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia.

W Polsce HIV już praktycznie nie zabija, chorym zapewnione są skuteczne i bezpieczne leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o chorobie – mówi Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, która organizuje świetlny happening.

Epidemia HIV nie została jeszcze pokonana. Liczba nowo wykrytych zakażeń w Polsce rośnie. Od roku 1985, kiedy wdrożono badania, odnotowano ponad 23 tys. zakażeń. Tylko w 2017 roku – aż 1526. Dzięki bezpłatnej terapii, każdy zakażony ma szansę na normalne życie do późnej starości. Niestety mimo to ludzie wciąż umierają w Polsce na AIDS.

Niewykryte lub źle leczone zakażenie HIV nadal powoduje śmierć lub groźne powikłania. Zaledwie co dziesiąty Polak zrobił test na HIV, a według ekspertów nawet ta liczba jest zawyżona. Wypieramy ze świadomości ryzyko zakażenia tym wirusem. A przecież wystarczy jeden ryzykowny kontakt seksualny, czyli po prostu seks bez prezerwatywy, żeby zagrożenie stało się realne.

Testujmy się więc! Najlepiej regularnie, a nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania mówi Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci zajmującego się promocją profilaktyki i edukacją o HIV/AIDS.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz