K U L T U R A

Nastaw się na odbiór!

Kserotyka nielotów Festiwal Słuchowisk (1)  Foto: materiały prasowe

Po raz trzeci odbędzie się w Poznaniu Festiwal Słuchowisk. Warto nastawić się na odbiór. Twórcy festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do przestrzeni miejskiej, nadając tym samym nowy kontekst utworom dźwiękowym, które do tej pory głównie kojarzyły się z medium radia.

W ramach trzeciej edycji wysłuchać będzie można 9 prapremierowych produkcji, wzbogacając je o kontekst miejsca, warstwę wizualną i formę zaistnienia w fizycznym świecie. A w krainę dźwięków będzie można przenieść się m.in. w Okrąglaku, Teatrze Polskim, Domu Tramwajarza, Teatrze Animacji czy w Scenie Wspólnej.

Festiwal Słuchowisk to ciekawe doświadczenie różnych form odbierania dźwiękowej ekspresji. Prezentuje będą zjawiska na pograniczu site specific, sound artu oraz teatru i performansu – mówi Magdalena Chomczyk, współorganizatorka cyklu wydarzeń.

Dzięki współpracy dramatopisarzy, dźwiękowców, kompozytorów, reżyserów i aktorów powstaje cykl projektów, które czerpią z tradycji słuchowisk radiowych, poszerzając sposoby ich odbioru i podejmując przy tym współczesną tematykę. Praca nad każdym słuchowiskiem odbywa się na trzech płaszczyznach: dramaturgicznej, dźwiękowo-muzycznej i przestrzennej.

Wśród słuchowisk będzie można wysłuchać m.in. produkcję „Ludzie Pszczoły”, gdzie publiczność przy użyciu specjalnie zaprojektowanej aplikacji będzie mogła eksplorować fragemnty, odsłuchując je poprzez telefon, „montując” swoją interaktywną wersję.

WENDY PFERD TOD MEXICO to seria komiksów dźwiękowych na żywo, w których RDEČA RAKETA a.k.a. duet elektroakustyczny komponuje dzieło dźwiękowe na podstawie prozy debiutującej dramatopisarki Nataschy Gangl. Język mówiony zamienia się w melodie, a hałas zamienia się w słodko-gorzkie rancheras, typowe dla Meksyku kompozycje muzyczne towarzyszące mariachi.

Festiwal Słuchowisk 14-18.11 oraz 29.11-2.12.2018. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji: www.facebook.com/Poznań-słuchowisk-329786240703076

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz