Aglomeracja

L4 od grudnia tylko elektronicznie

Wizyta u lekarza  Foto: infowire

Nowe, wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie, mają obowiązywać już od początku grudnia. Ma to ułatwić formalności dla chorego, jego pracodawcy i lekarza. Pełną kontrolę nad zwolnieniami będzie także miał ZUS.

Już teraz do ZUS w województwie wielkopolskim wpływa takich zwolnień ponad 20.000 tygodniowo – informuje Marlena Nowicka z poznańskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – E-ZLA to dla chorych korzystne rozwiązanie.

Od teraz wychodząc od lekarza nie będziemy już zabierali papierowego, zielonego zaświadczenia. Zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza zostanie przekazane elektronicznie do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Takie rozwiązanie wymaga jednak, by pracodawca miał założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli go nie ma, trzeba będzie pobrać wydruk elektroniczny zwolnienia lekarskiego i dostarczyć go pracodawcy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można było wystawiać już o początku 2016 roku, ale system ten był jedynie uzupełnieniem tradycyjnego rozwiązania. W tej chwili e-zwolnienia stanowią 36% wszystkich zwolnień lekarskich wystawianych w Wielkopolsce. Ich liczba jednak cały czas rośnie.

Jeżeli pacjent choruje i przestał być pracownikiem, czyli pobiera zasiłek po ustaniu zatrudnienia, musi pamiętać o tym, żeby złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku – podkreśla Marlena Nowicka – sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy, by wypłacić świadczenie, ponieważ trzeba jeszcze złożyć wniosek w postaci formularza ZAS-53.

Można to także zrobić elektronicznie na PUE ZUS i nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny. To samo powinni zrobić prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Użyte w artykule zdjęcia: infowire

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz