K U L T U R A

Indianie na starych pocztówkach

Indianie  Foto: materiały prasowe

Wystawa autorstwa Bogdana Płonki “Indianie na starych pocztówkach” zostanie otwarta w nowym miejscu na mapie Poznania, kawiarni “Czerwone pióro”, dzisiaj, 30 października o godzinie 16:30.

W Poznaniu Indianiści skupili się początkowo wokół Domu Kultury “Orbita” na os. Kosmonautów w latach 80. XX wieku. Nieformalną federacją grup, środowisk, klubów jest Polski Ruch Przyjaciół Indian. Działają tutaj różni ludzie, z różnych środowisk. Nie ma takiego samego indianisty. Jedni zajmują się literaturą, inni rękodzielnictwem, jeszcze inni tańcami, duchowością, historią.

W historii i tradycji indiańskiej znajduję coś, dzięki czemu mogę wyrazić swoje emocje i wątpliwości. Zamiłowanie do wolności, traktowanie Ziemi jako domu, filozofia wyrażona przez Dennisa Banksa: “gdziekolwiek, ktokolwiek zagraża Ziemi, zagraża również tobie”. Na pewno ich historia, zafascynowanie innością, to że opierali się potężnemu przeciwnikowi, rządowi USA, że upominają się o swoje – mówi Krzysztof Mączkowski, jeden z poznańskich indianistów.

W działalność środowiska indianistycznego w Poznaniu zaangażowane są osoby ze sporym dorobkiem w badaniu i poznawaniu tej kultury. Marek Nowocień jest tłumaczem literatury indiańskiej, znającym dobrze konteksty kulturowe, duchowe, historię. Uczestniczy również w akcjach na rzecz praw Indian i praw człowieka. Dariusz Pohl jest z kolei tłumaczem książek i bajek indiańskich. W Poznaniu mieszkają weteranki PRPI i znane w kraju tancerki Pow-Wow – Józefina Zalewska-Susmarska oraz jej córki Ewa i Izabella. Wymienić warto też Ewę Stańską-Bugaj – anglistkę, tłumaczkę, edukatorkę i pasjonatkę etnobotaniki. Silny zespół tworzy pismo poznańskich Indianistów “Wyspa Żółwia”. W skład zespołu wchodzą: Joanna Wolińska, Cezary Cieślak, Mirosław Dunin-Sulgostowski, Waldemar Kuligowski, Dariusz Lipecki, Włodek Rybicki oraz wspominani już Krzysztof Mączkowski, Marek Nowicień, Dariusz Pohl. Tytuł wziął się stąd, że sami Indianie o kontynencie amerykańskim mówią właśnie – Wyspa Żółwia.

wtorek, 30 października 2018 o godz. 16.30
kawiarnia Czerwone Pióro, ul. Św. Marcin 39.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz