Stare Miasto

Stara Rzeźnia ma się zmienić – będą tu biura i mieszkania

Stara Rzeźnia Beer & Friends Festival  Foto: materiały prasowe

Teren o powierzchni blisko 5,5 hektarów, na którym znajduje się Stara Rzeźnia, kupił prywatny deweloper. Mają tuta po rewitalizacji powstać biura, mieszkania, a także ogólnodostępna przestrzeń publiczna. Ma zostać jednak zachowany postindustrialny styl dawnych zakładów.

Nabywcą jest firma Vastint Poland. Stara Rzeźnia będzie już kolejną realizacją tego dewlopera w Poznaniu. Spółka ta buduje już drugi etap kompleksu biurowego Business Garden przy ul. Kolorowej i planuje realizację projektu mieszkaniowego Portowo na Starołęce.

Wstępna koncepcja urbanistyczna zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z historycznym kontekstem miejsca – zapowiada Roger Andersson z Vastint Poland – na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji będzie stanowić atrakcyjną, centralną część nowego założenia

Spółka podpisała umowę z prowadzącymi na terenie Starej Rzeźni sklep z Antykami, ale nie wyklucza także współpracy z pozostałymi kupcami.

Stara Rzeźnia została otwarta w 1900 roku. Znajdujące się tutaj zakłady mięsne były jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Po II wojnie światowej obiekt został zmodernizowany, ale w latach 90. XX wieku produkcję przeniesiono poza miasto. Od tego czasu budynki zakładowe wykorzystywane są tylko sporadycznie na potrzeby koncertów czy np. targów piwnych.

Przewidywana powierzchnia przyszłej zabudowy, która ma tutaj powstać to ok. 70.000 m².

Powstanie tu ogólnodostępna przestrzeń o funkcjach handlowych i artystyczno-wystawienniczych, a pozostała część działki zostanie przeznaczona głównie na funkcje mieszkalne z elementami usług – dodaje Roger Andersson – prace koncepcyjno-projektowe potrwają dwa lata.

Użyte w artykule zdjęcia: Kolekcja pocztówek Biblioteki Uniwersyteckiej, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz