Godejcie po naszymu

Autor: bigbiciq. Poznań, 19 Kwietnia 2018

Lokalna tradycja to nie tylko opowieści dziadków, legendy, święta, ważne rocznice, ciekawa obrzędowość, apetyczne potrawy, ale również przekazywany z pokolenia na pokolenie oryginalny język, który może być dla rozmówcy spoza regionu czasem niezbyt zrozumiały. Gwara poznańska jest bogata, dowcipna, wciąż żywa i bardzo lubiana, a zamiłowanie do blubrania łączy różne pokolenia. Cóż się zatem dziwić, iż poznaniacy chętnie się tutejszym językiem chwalą, a turyści reagują na niego z sympatią i zaciekawieniem.

20 kwietnia nadarzy się wspaniała okazja do rozwijania swoich umiejętności w tej materii, a to za sprawą XXXI Amatorskiego Konkursu Gwary Poznańskiej “Godejcie po naszymu”, organizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową “Osiedle Młodych” w Poznaniu – Dom Kultury “Jubilat”. Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej to ważna i ciesząca się dużą popularnością wśród mieszkańców Poznania i Wielkopolski impreza – już na stałe wpisana na listę ważnych wydarzeń kulturalnych w mieście. Promując wartości lokalne, zachęca do ich poznawania i pielęgnowania na co dzień. Język naszych przodków to bowiem ważny element dziedzictwa kulturowego, który warto ocalić przed zapomnieniem.

Imprezę prowadzić będzie znany miłośnik gwary poznańskiej Jacek Hałasik, w jury zasiądą zaś jej wybitni znawcy: Juliusz Kubel, Lech Konopiński i Waldemar Kurowski. Publiczność zabawiać będą goście specjalni: Kapela Zza Winkla i Kabaret Afera. Konkurs w Domu Kultury “Jubilat” rozpocznie się o godz. 17.00.

W przerwach zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Miejskiego Posnania, na którym będa sprzedawane w cenach promocyjnych publikacje, nieocenione pomoce dla przyszłych mistrzów poznańskiej mowy: “Jak widze… czyli na szage bez Pyrlandie” Waldemara Kurowskiego, “Heksa na hulajpecie, czyli fraszki z naszego fyrtla” Rafała Rosoła z ilustracjami Piotra Nagina oraz “Szneka z glancem, czyli elementarz gwary poznańskiej” Elizy Piotrowskiej.

Użyte w artykule zdjęcia: DK Jubilat

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Komentarze (Godejcie po naszymu)