BizNews

Jak to jest z pracą dla absolwentów?

ATD wiosna 2018 Foto: materiały prasowe

Badania satysfakcji z pracy okazują, że co czwarty Polak nie spełnia się zawodowo. Czy praca marzeń w ogóle istnieje? O tym będzie można się porozmawiać podczas poznańskiej edycji targów pracy Absolvent Talent Days

Ponad ¼ Polaków na pytanie “Za co lubisz swoją pracę” odpowiada, że nie lubi jej wcale. Aż 70% studentów i absolwentów obawia się, że błędnie podjęta decyzja zawodowa przyniesie rozczarowanie lub frustrację.

“Mówi się, że sytuacja na rynku pracy jeszcze nie była tak dobra dla pracowników w ciągu ostatnich 26 lat. Osoby zaczynające karierę mają wiele możliwości, jednak wybór wcale nie jest taki prosty.” – mówi Katarzyna Godlewska organizatorka targów pracy i praktyk dla studentów i młodych absolwentów. – “Warto zastanowić się, jaka praca byłaby dla nas najlepsza i porozmawiać z potencjalnym pracodawcą jeszcze przed oficjalną rozmową rekrutacyjną. W bezpośredniej, nieformalnej atmosferze łatwiej zapytać o ważne dla nas sprawy – przyszłe zadania, możliwości rozwoju, work-life balance czy dodatkowe benefity”.

Jak rozwiać wątpliwości i wybrać dobrą pracę? Na początek warto zastanowić się, co – poza wynagrodzeniem – sprawia, że lubimy swoja pracę.

Po pierwsze, satysfakcja i poczucie sensu.

Przekonanie, że to co robisz ma sens, to podstawa. 70% studentów i młodych absolwentów uważa, że wymarzona praca daje satysfakcję i poczucie życiowej stabilności, zapewniając czas i przestrzeń na work-life balance. Liczy się także świadomość, że efekty działalności zawodowej przydadzą się innym ludziom.

Na początku ścieżki zawodowej warto przeanalizować swoje kompetencje, wartości i doświadczenie, a następnie to, co daje ci poczucie szczęścia, spełnienia i satysfakcję. Ponad połowa osób zaczynających karierę twierdzi, że idealna praca to taka, która daje dobre wynagrodzenie i możliwość zarabiania na swojej pasji.

Po drugie, rozwój

Praktyki, staż lub pierwsza praca dają okazję do zdobycia nowych kompetencji – pytanie, czy wartościowych? Przeglądając oferty pracy warto zwrócić uwagę na zakres obowiązków i benefity. Coraz więcej firm oferuje młodym specjalistom szkolenia, finansuje udział w kursach i warsztatach na zewnątrz firmy.

Można rozwijać się także wewnątrz firmy. Praca projektowa z doświadczonymi specjalistami daje okazję do uczenia się bezpośrednio od praktyków. Zanim zaaplikujesz, zapytaj – najlepiej wprost, jak wygląda twój przyszły zespół i jakie kompetencje rozwiniesz.

Po trzecie, poczucie wolności i sprawczości

Dla 15% studentów i młodych absolwentów wymarzona praca to taka, w której jest się własnym szefem lub szefową i realizuje się swoje pomysły na własnych zasadach. Ważne są także elastyczne godziny lub zdalne wykonywanie zadań. Coraz popularniejszym trendem staje się cyfrowy nomadyzm, w myśl którego można pracować z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy tylko dobry pomysł i dostęp do internetu.

Rób to, co kochasz – także w pracy

Masz już upatrzoną ofertę pracy lub firmę, do której chcesz zaaplikować? A może dopiero zastanawiasz się nad wyborem pracodawcy? Spisz swoje pytania i porozmawiaj z rekruterami na Absolvent Talent Days – największych w Polsce targach pracy i praktyk dla studentów i absolwentów.

Bezpośrednia rozmowa z twoim przyszłym szefem albo pracownikami zespołu rozwieje twoje wątpliwości i pomoże w wyborze pracy. Rób to, co kochasz – nie tylko po godzinach. Wydarzenia takie jak targi z ofertami pracy, praktyk i staży to okazja do spotkań w nieformalnej atmosferze i poznania możliwości na start i rozwój kariery.

Na Absolvent Talent Days spotkać będzie można praktyków biznesu, otwartych na rozmowę pracowników ponad 750 firm i młodych specjalistów. Wydarzenie odbędzie się 15 marca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Strona Wydarzenia:  https://www.absolvent.pl/talentdays/poznan-targi-pracy

 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, materiały prasowe / facebook

Koronawirus

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

 • Uwagi o potrzebie realizacji połączonej z godziwym wynagrodzeniem bardzo słuszne.
  Niestety rzeczywistość na polskim rynku pracy często ma się nijak do tych słusznych uwag.
  Biorąc pod uwagę Poznań – z przykrością muszę stwierdzić, choć na swój sposób pokochalem te miasto – że jest to trudny rynek pracy dla specjalistów.
  Dobrze płatnej pracy dla osób z wyższym wykształceniem (absolwenci i osoby z doświadczeniem) nie wcale tak wiele.
  Płacę często odbiegają w dół w porównaniu do Wrocławia i Gdańska. Duże znaczenie mają znajomości i polecenia.
  Od kilku lat Poznań często oferuje gorsze warunki pracy i płacy niż sąsiednie metropolie. Nie włączam w to Warszawy.
  Smutne to, gdyż mit gospodarnych Poznaniaków przestał przystawac do dzisiejszej rzeczywistości w zakresie rynku pracy dla specjalistów.
  Zbyt mało elastyczności i perspektywicznego myślenia i działania w Poznaniu. Przede wszystkim wśród władz samorządowych, które wolą żyć mitem gospodarnej poznańskosci rodem z XIX wieku, niż dostosować ją do potrzeb XXI wieku.

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Listopada 28th 2020, sobota
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • NIE 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 2
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 3
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 4
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %