K U L T U R A

Retro kryminał o Poznaniu

Św. Marcin lata międzywojenne  Foto: fotopolska

Zapraszamy na spotkanie z autorem kryminału, którego akcja dzieje się na poznańskich ulicach. Listopad 1926 roku. W mieście krążą pogłoski o wizycie Marszałka Piłsudskiego. Nad jego bezpieczeństwem ma czuwać komisarz Antoni Fischer. Jednak napięta atmosfera w kraju po przewrocie majowym i narastające nastroje antysemickie nie ułatwiają mu zadania. Na domiar złego w mieście dochodzi do zbrodni. O jej aspektach i możliwych tropach opowie Ryszard Ćwirlej przy okazji premiery książki „Już nikogo nie słychać”. Spotkanie odbędzie się 17 stycznia w Empiku przy Placu Wolności.

Młody praktykant znajduje ciało zastrzelonego właściciela zakładu pogrzebowego. Siostrzeniec zmarłego, zasłużony w czasie wojny bolszewickiej przodownik policji, za punkt honoru stawia sobie złapanie zabójcy. Niedługo potem, w podobny sposób, ginie działacz partii narodowej. Fischer nie ma ani chwili do stracenia, jak najszybciej musi znaleźć groźnego zabójcę.

W najnowszej książce „Już nikogo nie słychać” Ryszard Ćwirlej perfekcyjnie oddaje atmosferę dwudziestolecia międzywojennego. Jego bohaterowie przechadzają się po uliczkach dawnego miasta, zaglądają do barów, zatęchłych piwnic i cel.

Ryszard Ćwirlej (ur. 1964) – autor powieści kryminalnych, dziennikarz telewizyjny i radiowy. Mieszka w Poznaniu. Twórca podgatunku kryminalnego określanego mianem „powieści neomilicyjnej”, w którym podejmuje ironiczną, intertekstualną grę ze schematami tzw. powieści milicyjnej.

Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem, środa, 17 stycznia, godz. 18:00, empik Plac Wolności, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz