POZnań

Wszystkich Świętych na poznańskich cmentarzach

Cmentarz Miłostowo  Foto: UMP

Nowe tablice informacyjne na cmentarzach, wyremontowane drogi wjazdowe, wywiezione śmieci, skoszona trawa, a do tego zmiany w organizacji ruchu – poznańskie nekropolie są przygotowane na zbliżający się dzień Wszystkich Świętych.

W lipcu 2017 roku miasto przejęło zarządzanie cmentarzami komunalnymi. Od tego czasu trwały intensywne prace nad podniesieniem ich standardu. M.in. wyremontowano drogę wjazdową na cmentarz Miłostowo od ul. Gnieźnieńskiej oraz plac przed domem przedpogrzebowym.

Miasto zarządza cmentarnymi placami, drogami i chodnikami o powierzchni około 17 hektarów. Tylko do lipca do września wywieziono 1,5 tysiąca ton śmieci.

Obecnie służby pracują bez przerwy, odpady nie są składowane na cmentarzach, ale usuwane są na bieżąco. Zamontowaliśmy też nowe tablice informacyjne, powstały dwie toalety przy cmentarzach, a w planach są kolejne informuje Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Przycięto żywopłoty o łącznej długości prawie 61 km i skoszono trawniki o powierzchni niemal 33 ha. Na bieżąco miasto utrzymuje i konserwuje też 143 pompy zdrojowe. Otwarte zostały nowe biura w pobliżu głównych wjazdów na cmentarze oraz główne Biuro Administracji Cmentarzy Komunalnych. W weekend 28 i 29 października będą one czynne w godz. 9 – 14, a 1 listopada w godz. 7 – 15. Można tam dokonać opłaty za istniejące groby – pieniądze wykorzystywane są w całości na utrzymanie cmentarzy.

Planujemy ruszyć z akcją informowania o mijającym czasie prolongaty grobów – mówi Maciej Dźwig – dyrektor Usług Komunalnych. – Opłaty można dokonać w biurach, również bezgotówkowo, albo przelewem.

W dniu Wszystkich Świętych zmieni się organizacja ruchu wokół cmentarzy.

Na cmentarzu Miłostowo od ulicy Warszawskiej od 31 października do 1 listopada uruchomione zostanie przejście naziemne przez tory kolejowe. Nad bezpieczeństwem pieszych będą czuwały służby ochrony kolei. Istniejące przejście podziemne będzie czynne całodobowo, od 29.10 do 03.11 kraty na przejściu nie będą opuszczane. Uwaga: 28-31 października i 1 listopada nie będzie możliwości wjazdu pojazdem na teren cmentarzy komunalnych Miłostowo i Junikowo.

Utrudnienia może też spowodować zapowiadana przez meteorologów wichura.

W najbliższych dniach przez Poznań przejdzie dość silny wiatr – mówi Witold Rewers, zastępca dyrektora ds. zarządzania kryzysowego urzędu miasta. – Prawdopodobnie nadejdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek, a jego prędkość może sięgać do 40 km/h, w porywach nawet do 110 km/h. Przy takiej sile wiatru nawet zdrowe i silne drzewo może zostać złamane i stanowić zagrożenie. Liczymy się też z tym, że być może trzeba będzie wyłączyć z użytkowania fragmenty cmentarzy – na czas silnego wiatru i usuwania jego skutków. Mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne, ale jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz