Dobrzy sąsiedzi – tacy są na Starym Mieście

Autor: miarecki. Poznań, 11 Sierpnia 2017

Piekarnia, restauracje i kulturalni animatorzy to pierwsze firmy i osoby zgłoszone do konkursu Dobry Sąsiad. Radni ze Starego Miasta chcą wyróżniać i promować tych przedsiębiorców, którzy mogą być dobrym przykładam dla innych i robią coś więcej dla dobra wspólnego, niż tylko prowadzenie swojego biznesu. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze do 15 sierpnia.

Żeby zmieniać własny fyrtel potrzebne są przed wszystkim pozytywne wzorce. Zbyt często narzekamy, a nie wskazujemy na dobre przykłady tych, którym się udało i którzy swoim zaangażowaniem robią coś więcej – dla dobra wspólnego i lokalnej społeczności – podkreśla radny Tomasz Dworek

Nie dziwi, że jako jedno z pierwszych zgłoszeń pojawił się bar Tylko u Nas – u Dziadka przy ulicy Szkolnej.

To nie jest lokal o wytwornym wystroju, a zatem dlaczego odwiedzają go liczni klienci? Bo jest po sąsiedzku, jest dobra tradycyjna kuchnia, i wyjątkowa atmosfera. A obok siebie przy wspólnym stole siedzą mieszkańcy, pracownicy okolicznych biur i turyści z całego świata – nad talerzem z pyrami i prawdopodobnie najlepszym schabowym w Poznaniu, i to w dobrej cenie.

Wśród zgłoszonych lokali są także znane i od wielu lat funkcjonujące pizzerie: Da Luigi z ulicy Woźnej i Donatello z Wrocławskiej.

Restauracja z Wrocławskiej pokazuje, że można spokojnie prowadzić gastronomiczny biznes, bez stanowczego parcia na zysk, dostosowując się do społecznych, sąsiedzkich reguł. W rodzinnej restauracji U Luigiego, co cenne i nieczęste w tym biznesie, od lat pracują te same osoby na czele z właścicielem pochodzących z Włoch.

Dzielenie się chlebem to bardzo ważny symbol w naszej kulturze. Ważna jest także tradycja, a ta kultywowana jest przez piekarnię przy ulicy Długiej, której tradycje sięgają 1945 roku. Klienci chętnie odwiedzają to miejsce, mówiąc o nim „nasza piekarnia” chwaląc smaczne wypieki.. Piekarnia wspiera swoimi wyrobami potrzebujących.

Wśród Dobrych Sąsiadów nie może zabraknąć Dobrej Kawiarni i jej młodszej siostry Dobra i Wino – to dwa poznańskie lokale, w których zatrudnione są osoby z niepełnosprawnością.

Same pieką chleb, wypalają kawę i przygotowują posiłki. A przy okazji uczą się samodzielności i zmieniają swoje życie. Koordynatorzy pracy kawiarni mówią: Chcemy u nas dobrze karmić, ale także zmieniać stereotypy na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wśród wskazanych propozycji jest także Meskalina na Starym Rynku i mała restauracyjka Pod Nosem przy Żydowskiej, którą z góry dogląda właściciel. Tu należy się wyróżnienie także za poszanowanie przestrzeni i uroczy mały neon.

Zawsze najważniejsi są ludzie, których potrafią innych aktywizować do działania. Wśród zgłoszonych kandydatur jest m.in. Benek Ejgierd z Meskaliny, który od wielu lat organizuje różne inicjatywy miejskie, a także udostępnia bezpłatnie swój lokal dla wielu aktywistów i społeczników. Zgłoszeni zostali także Fundacja Ars i Generator Malta w związku ze swoim zaangażowaniem dla rozwoju kultury i integracji mieszkańców Starego Miasta.

Tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznawać będzie Kapituła Konkursu w kategorii przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń podpisanych przez co najmniej 5 mieszkańców, zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata, jego działań na rzecz lokalnej społeczności.

Dobrych sąsiadów – przedsiębiorców wyróżniać będziemy certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów – podkreśla Radna Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Starego Miasta .

Organizując tę akcję wskazujemy na potrzebę i korzyści z realizacji najważniejszego zadania Osiedla, polegającego na tworzeniu więzi lokalnych na Osiedlu przez mieszkańców, właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców na Starym Mieście – mówi Andrzej Rataj Przewodniczący Rady Osiedla.

Radni czekają jeszcze na kolejne zgłoszenia, które następnie rozważone zostaną przez Radę Osiedla, po czym wręczone zostaną wyróżnienia.

Więcej informacji: http://staremiasto.poznan.pl/dobrysasiad/

Użyte w artykule zdjęcia: T. Dworek / ROSM
Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.