K U L T U R A

Radosny patriotyzm – pięknie zapowiadają się imieniny Św. Marcina!

Imieniny Ulicy Św. Marcin 2015 - 11.11.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Barwny korowód przeszedł ulicami Poznania w ramach Imienin Ulicy Św. Marcin. Poznań 11.11.2015 r.

Pięknie w Poznaniu obchodzimy 11 listopada wyprawiając huczne imienny ulicy Św. Marcin! Mamy podwójną okazję dwie do świętowania: odzyskanie przez Polskę niepodległości i imieniny Marcina – obok patronów miasta, Piotra i Pawła ‒ najpopularniejszego miejskiego świętego.

Barwny korowód przeszedł ulicami Poznania w ramach Imienin Ulicy Św. Marcin. Poznań 11.11.2015 r.

Imieniny Ulicy Św. Marcin są obchodzone w Poznaniu od połowy lat 90. Centralnym punktem programu jest korowód z udziałem samego świętego, który wyrusza po sumie w kościele pod jego wezwaniem.

W czasie tegorocznych obchodów na ulicy spotkamy kuglarzy, performerów i muzyków. Grupa teatralna Asocjacja 2006 przygotuje obiekty nawiązujące do życiorysu patrona Poznania oraz kilkanaście kostiumów.

Za radosne formy patriotyzmu odpowiadać będzie poznański teatr uliczny „Z głową w chmurach”, zrzeszający szczudlarzy, akrobatów i adeptów sztuki cyrkowej. Po przejściu ulicą, korowód jest witany przez władze miejskie – wtedy święty Marcin otrzymuje klucze do bram Poznania.

Podczas imienin nie zabraknie również atrakcji na wybranych świętomarcińskich podwórkach. Fundacja JAK MALOWANE zmieni swoje podwórze w otwartą pracownię artystyczną, w której każdy znajdzie dla siebie zajęcie.

Zabawy dla całych rodzin zaproponuje Zofia Małkowicz wraz z zaproszonymi gośćmi. Przez cały dzień w przestrzeni ulicy usłyszymy muzyków oraz najstarszą w Wielkopolsce katarynkę. A na popołudniową, uliczną potańcówkę zaprosi poznaniaków zespół PRZODKI.

Najbardziej charakterystyczną poznańską tradycją są rogale świętomarcińskie, wypiekane z drożdżowego ciasta wypełnionego masą makowo-migdałową, które 11 listopada będzie można kupić na zamkowym jarmarku.

Na głównej scenie przez Zamkiem wystąpią węgierski zespół SÖNDÖRGŐ grający reneczną muzykę bałkańska oraz REBEL BABEL, międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra orkiestr dętych. To platforma spotkań muzyków, tekściarzy i kompozytorów z różnych regionów Europy.

W ramach Rebel Babel znany polski raper, beatbokser i producent muzyczny L.U.C. zaprezentuje przed CK ZAMEK koncert z udziałem instrumentalistów i orkiestry dętej z Słupcy.

Imieninom zawsze towarzyszą koncerty na Scenie Głównej, a całość wieńczy pokaz fajerwerków, które obserwuje ok. 30 000 widzów.

Imieniny ulicy Święty Marcin - Korowód Świętego Marcina

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz