Naturalnie smaczne

Autor: bigbiciq. Poznań, 15 Września 2016

Lubię spędzać czas w kuchni. Gotowanie to sama przyjemność. Choć zdarza mi się, że mam ograniczony czas, i nie zawsze mogę przygotować coś na szybko do zjedzenia. Dlatego czasami sięgam po gotowe rozwiązania.

Tym razem padło na Spaghetti Bolognese z serii Naturalnie Smaczne firmy Knorr. Moje doświadczenia z tego typu produktami zawsze było podobne – trzeba coś dodać, żeby smak był intensywniejszy, albo nieco poprawić, np dodając przecier pomidorowy. Tym razem postanowiłem zrobić wszystko zgodnie z instrukcją.

Normalnie taki sos robiłbym z godzinę, marchew, pomidory, cebula, czosnek, mięso, wino i gotowe. Tutaj potrzebuję niecałych 10 minut, żeby mieć gotowe danie. Oczywiście nie mówię, że to jest lekarstwo na pędzący świat 🙂 Bo książki kucharskie są pełne przepisów, które można zrobić w 10 czy 15 minut i dobrze się tym najeść.

W opakowaniu znajdziemy: przecier pomidorowy (32%), cebula (14%), cukier, sól morska, suszone pomidory (9,3%), marchew (7%), skrobia, czosnek (3,5%), oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, papryka (1,1%), oregano, rozmaryn, tymianek, pieprz.

Ale wracając do obiadu, muszę pochwalić firmę, bo faktycznie tak jak w materiałach informacyjnych jest – cząstki składników są większe, i faktycznie widać, co wlewamy na patelnię. Kwestią smaku jest, jak doprawimy potrawę, i dla moich kubków smakowych soli było nieco za dużo, ale odpowiednio dobrany ser i makaron pozwoliły zapomnieć o tej “niedogodności”.

W swoich ocenach postanowiłem przyjąć skalę szkolną. Jestem miło zaskoczony tym zestawem przypraw, łatwość w przygotowaniu sprawia, że nawet kucharz o dwóch lewych rękach nie zepsuje tego dania, a z drugiej strony tym o czym wspominałem na początku – właściwie nie trzeba tutaj już nic dodawać i można spożywać tak jak jest. Jednak ten lekko słonawy smak (może mam zbyt wrażliwe kubki smakowe) powoduje, że dam 4 z lekkim minusem.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.