POZnań

Studenci geografii chcą badać tropikalne lodowce

Mają ambitne sposoby na studiowanie i poszerzanie naukowej wiedzy. Nie tylko książki i wykłady, ale przede wszystkim praktyka – a dla studentów i doktorantów z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są to podróże. Młodzi naukowcy zbierają fundusze na wyprawę na portalu polakpotrafi. Dlaczego warto im pomóc?

GeoPraktyki studentów UAM (5)

Stworzyliśmy ten projekt, aby dopełnić nasze studiowanie Chcemy na własną rękę poznać zagadnienia geograficzne w praktyce. Tak powstały GEOpraktyki, której zeszłoroczna, pierwsza edycja, odbyła się w Peru i które będziemy kontynuować w tym roku na stokach Andów – mówi Dorota Piniarska, organizatorka wyprawy.

Studenci zdobyli patronat m.in. National Geographic Polska oraz poparcie Elżbiety Dzikowskiej, a także tytuł Studenckiego Projektu Roku w konkursie organizowanym przez jednego z ubezpieczycieli.

Poprzednia edycja projektu „GEOpraktyki: Edycja I – w peruwiańskiej dżungli‟ odbyła się w zeszłym roku, kiedy to piątka młodych geografów i podróżników przez 3 tygodnie odkrywała Peru. Wyprawa do samego końca stała pod ogromnym znakiem zapytania i tylko dzięki garstce absolutnie niesamowitych ludzi udało się nam połączyć jakoś koniec z końcem i rozpocząć „wyprawę po wiedzę‟!

W tym roku nasza grupa liczy 11 osób, a gonić za wiedzą chcemy tym razem po stokach Boliwijskich Andów. Podczas wyprawy, która trwać będzie od 5 września do 20 października – informuje Dorota Piniarska

Młodzi naukowcy planują zbadać m.in. wpływ lodowców tropikalnych na zmiany klimatyczne, wykonać ortofotomapę oraz wizualizację 3D za pomocą drona, przeprowadzić badania zachowań przestrzennych człowieka, czy pobrać próbki wody z najwyżej położonej misy jeziornej na świecie. Odbędą także wolontariat środowiskowy w miejscowości Rurrenabaque, nazywanej „bramą do boliwijskiej Amazonii”.

W harmonogramie wyprawy znajduje się również miejsce na rekreacje: rowerowy zjazd wspomnianą już wcześniej Drogą Śmierci, zwiedzanie solniska Salar de Uyuni, wycieczkę do gorących źródeł w Tarapaya czy wejście na stratowulkan Licancabur.

Jeżeli chcesz im pomóc – zapraszamy na portal https://polakpotrafi.pl/projekt/geopraktyki-edycja-ii-na-stokach-andow, za wsparcie można trzymać oryginalne upominki.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz