Dwa dobre mecze koszykarek ze Swarzędza

Mecz koszykarek Lidera Swarzędz  Foto: Marcin Madanowski

Koszykarki UKS Lider Swarzędz miały bardzo pracowity weekend, w trakcie którego rozegrały dwa ligowe spotkania. W sobotę w Polkowicach w meczu na szczycie spotkały się z tamtejszym MKSem, w niedzielę rozgromiły zespół UKS Ekonom Legnica  83:38.

Sobotnia rywalizacja była meczem dwóch najlepszych ligowych zespołów, który decydował o tym kto zostanie zwycięzcą 2 ligi. Polkowice przegrały tylko 1 mecz i tylko zwycięstwo Liderek przedłużało szanse na zajęcie pierwszego miejsca. Trener Talarczyk desygnowała do gry piątkę: Dedio, Kucharska, Gurzęda, Iwanowicz i Rutkowska. Po minucie Lider miał już na koncie 4 faule po skrupulatnym odgwizdywaniu ich przez sędziów.

W pierwszej kwarcie mimo równej walki Liderki miały 8 przewinień a miejscowe tylko 1. Polkowiczanki dzięki rzutom wolnym prowadziły po 10 minutach 17:13 i zapowiadały się wielkie emocje. Druga kwarta to najlepsza odsłona w wykonaniu Liderek, które ten fragment wygrały aż 17:3. Bardzo dobrą pierwszą połowę zagrała Ola Kucharska, która zdobyła 9 punktów.

Do przerwy 30:20 dla Lidera. W trzeciej kwarcie swarzędzanki osiągnęły najwyższe prowadzenie 42:24 i to chyba je uśpiło, gdyż MKS rozpoczął mozolne odrabianie strat.

W grze Liderek coś się zacięło i długo nie mogły zdobyć punktów. Po 3 kwartach prowadzenie zmalało do 9 punktów, a swarzędzanki miały duże problemy z nadmiarem przewinień. W 35 minucie prowadzenie zmniejszyło się do 2 punktów i zaczęły się ogromne emocje. Dodatkowo za 5 przewinień zejść musiała Anna Gurzęda, a Magda Dedio, Emilia Rutkowska i Magda Iwanowicz miały po cztery. Bardzo ważną trójkę trafiła Ola Piasecka, która pozwoliła Liderowi objąć sześciopunktowe prowadzenie.

Ostatecznie Liderki zwyciężyły 59:51 po meczu, który na pewno mógł się podobać kibicom i jak stwierdził trener gospodyń był „wisienką na torcie” drugoligowych rozgrywek.

Punkty w tym meczu zdobywały: Rutkowska 21, Kucharska 11, Iwanowicz 10, Dedio 7, Gurzęda 7, Piasecka 3, Idziak, Turek, Drobnik.

Trener Annę Talarczyk martwiła tylko duża utrata sił swoich zawodniczek, które następnego dnia miały podejmować Ekonoma Legnica. Na urazy narzekały Magda Dedio – kolano, Emilia Rutkowska – ramię oraz Magda Iwanowicz – podbite oko.

Zwycięstwo w Polkowicach zapewniło Liderowi awans do turnieju półfinałowego o awans do I Ligi Koszykówki Kobiet.

W niedzielne popołudnie Liderki podejmowały na hali SCSiR w ostatnim meczu II ligi w Swarzędzu zespół UKS Ekonom Legnica. W najbliższą niedzielę Lider uda się do Ostrowa na ostatni mecz 2 ligi. Zwycięstwo Liderek zapewni im pierwsze miejsce w II lidze w sezonie 2015/16. .

Bardzo licznie zebrana publiczność oglądnęła absolutną dominację Liderek. Swarzędzkie koszykarki mimo zmęczenia po meczu w Polkowicach grały bardzo dobrze w obronie, szybko z kontry i po 20 minutach wybiły Legniczankom koszykówkę z głów. Do przerwy Lider prowadził 41:7!!!

Tego dnia punktowały wszystkie koszykarki Lidera: Gurzęda 18, Iwanowicz 17, Kucharska 12, Dedio 11, Turek 6, Idziak 6, Rutkowska 6, Piasecka 4, Drobnik 3. W przerwie 3 młode koszykarki otrzymały pamiątkowe statuetki za zdobycie 500 punktów w barwach Lidera – Kaja Drobnik, a 100 punktów: Martyna Urbaniak i Zosia Bilińska. Po meczu Natalia Turek również otrzymała statuetkę, gdyż 6 zdobytych punktów pozwoliło jej przekroczyć granicę 100 punktów. W przerwie nagrody otrzymały Ewa Portala-Janik i Anna Bogucka, które poprawnie wytypowały różnicę punktową w dwóch meczach wyjazdowych Lidera.

W najbliższą niedzielę Lider uda się do Ostrowa na ostatni mecz 2 ligi. Zwycięstwo Liderek zapewni im pierwsze miejsce w II lidze w sezonie 2015/16.