Stare Miasto

Strażacy kobietom

135-lat Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu - Dzień Strażaka  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Międzynarodowy Dzień Kobiet świętować można na wiele sposobów. Strażacy postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym i przygotowali nietypową atrakcję.

Akcja edukacyjna, dostosowana do potrzeb i wymagań płci pięknej, ma być z jednej strony podziękowaniem, a z drugiej okazją do zdobycia wiedzy o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych. Poznańscy strażacy udowodnią między innymi, że także filigranowa niewiasta może uratować na przykład rosłego mężczyznę, oczywiście pod warunkiem, że wie jak to zrobić.

Tego właśnie chcemy kobiety nauczyć, ale tym, co wyróżnia nasz projekt na tle innych akcji edukacyjnych, jest bezpośredni kontakt ćwiczącego z zagrożeniem – wyjaśnia mł. bryg. Sławomir Brandt z wielkopolskiej Państwowej Straży Pożarnej – kobiety będą mogły dotknąć ognia, poczuć dym, zmierzyć się z prawdziwym wrakiem samochodu, czy udzielić pierwszej pomocy w niezwykle realnych warunkach.

Jak się okazuje Straż Pożarna to nie tylko strażacy w mundurach gotowi do akcji. To także pracownicy cywilni, a wśród nich większość to kobiety, które dbają na przykład o zabezpieczenie logistyczne dla strażaków. Dlatego 8 marca, w dniu święta kobiet, mężczyźni-strażacy chcą podziękować w ten nietypowy sposób swoim koleżankom za ich codzienną pracę.

W szkoleniu będzie mogła jednak uczestniczyć każda chętna przedstawicielka płci pięknej, która nie pracuje w Straży Pożarnej. Specjalnie dla nich zostanie zorganizowany drugi dzień edukacyjny, który odbędzie się w sobotę 12 marca. Cenna wiedza ma zostać przekazana w niezwykle atrakcyjny, interaktywny sposób. Panie, które chcą uczestniczyć w spotkaniu ze strażakami powinny się zgłosić wysyłając swoje dane (imię, nazwisko, telefon) na adres mailowy: kobietapotrafi@psp.wlkp.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, a zatem decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Poprzez nasze działania chcielibyśmy zwiększyć świadomość, jak bezpiecznie udzielać pomocy, ponieważ nie raz uczestniczyłem w pożarach i wypadkach podczas, których zwykli ludzie dokonywali niewiarygodnych czynów – wyjaśnia kpt. Andrzej Bartkowiak, komendant wojewódzki PSP – połączenie tej właściwości z edukacją może przynieść wiele dobrego, z naszym przesłaniem bezpieczeństwa docieramy do różnych grup społecznych – tym razem chcemy dotrzeć do kobiet, które powszechnie określa się mianem słabej płci.

Dla kobiet, chcących spędzić dzień w atrakcyjny sposób, a zarazem wyedukować się, strażacy przygotowali stanowiska ćwiczebne, na których będzie można m.in. nauczyć się gaszenia pożaru samochodu, prawidłowej ewakuacji osoby z zagrożonego pojazdu, udzielania pierwszej pomocy, obsługi strażackiego sprzętu hydraulicznego. Strażacy zademonstrują, jak niebezpieczne może okazać się gaszenie wodą pożaru oleju jadalnego, a każda z pań będzie mogła ugasić pożar gaśnicą. Na szczególnie odważne panie czeka test w komorze dymowej, który odzwierciedla warunki rzeczywistej akcji.

Poniżej panie znajdą dokładny harmonogram akcji WIELKOPOLSCY STRAŻACY KOBIETOM, czyli dzień edukacyjno-przygodowy ze strażakami, która odbędzie się Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej 8 (Bolechowo ul. Obornicka 1) w sobotę 12 marca.

135-lat Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu - Dzień Strażaka

Dzień edukacyjno-przygodowy dla kobiet, które zgłosiły się do KW PSP w Poznaniu

10:30 – wyjazd autokaru spod siedziby KW PSP w Poznaniu ul. Masztalarska 3 – możliwość zaparkowania swojego pojazdu. Wymagany ubiór umożliwiający nieskrępowane ruchy oraz udział w zadaniach wymagających pobrudzenia się

11:00 – przyjazd na teren JRG-8 Bolechowo ul. Obornicka 1 oraz podział na 4 grupy (4 stanowiska /1-4/ po 30 minut każde)

11:15 – rozpoczęcie szkolenia

11:45 – wymiana grup

12:15 – wymiana grup

12:45 – wymiana grup

13:15 – zakończenie i wręczenie certyfikatów

13:30 – wyjazd do KW PSP w Poznaniu

14:00 – przyjazd do KW PSP w Poznaniu

BEZPIECZNA PODRÓŻ

Stanowisko 1 – Ewakuacja z zagrożonego pojazdu oraz udzielanie pierwszej pomocy

Stanowisko 2 – Cięcie pojazdu przy pomocy „szczęk życia” oraz konkurs – przenoszenie jajka przy pomocy

BEZPIECZNY DOM

Stanowisko 3 – Pokaz – jak nie gasić oleju (wyrzut oleju jadalnego) oraz gaszenie pożaru

Stanowisko 4 – Jak ewakuować się z zadymionego pomieszczenia (na przykładzie komory dymowej) oraz konkurs (do wygrania czujka dymu).

Dzień Strażaka

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Dzień Kobiet jest nawet lepszym dniem od urodzin. Panowie robią dla nas wszystko, są dla nas tacy kochani. Nawet strażacy przygotowali dla nas niespodziankę, po prostu coś pięknego. A promocje w sklepach z okazji naszego święta jeszcze bardziej poprawiają humor. Koniecznie muszę iść dzisiaj do galerii Malta, by skorzystać z rabatów i przygotować się do wiosny.